Windows Xp błąd przy instalacji

Witam wszystkich forumowiczów!

Mam mały problem przy instalacji windows xp, ale zacznę najpierw od tego jaki mam sprzęt.

Notebook Asus K50ij

Procesor: Pent. T4200

Dysk twardy: 250gb nie jestem pewien ale raczej na Sata

Ram: w standardzie 2Gb + to co dokupiłem 2Gb

Obecny system operacyjny: windows Vista Home

A więc Gdy uruchamiam Windowsa xp z płyty klikam dowolny klawisz aby płyta została uruchomiona, następnie komputer kopiuje pliki systemowe aby zainstalować system windows w trakcie właśnie tego kopiowania wyskakuje mi błąd

Podam całą treść:

"Pojawił się problem i system windows zostanie zamknięty, aby zapobiec uszkodzeniu komputera.

Jeżeli po raz pierwszy widzisz ekran błędu stop, ponownie uruchom komputer. Jeśli ten ekran pojawi się ponownie, wykonaj następujące kroki:

Sprawdź, czy na komputerze nie na wirusów. Usuń wszelkie nowo zainstalowanie dyski twarde i kontrolery dysków twardych. Sprawdź dysk twardy, aby upewnić się, że jest on poprawnie zainstalowany i skonfigurowany.

Uruchom program CHKDS/F, aby sprawdzić, czy dysk twardy nie jest uszkodzony, a następnie ponownie uruchom komputer.

Informacje Techniczne:

*** STOP: 0x0000007B (0xF78D2524, 0xC0000034, 0x00000000, 0x00000000) "

No i nie wiem co mam zrobić :confused: Chce zmienić system operacyjny bo Vista to jest utrapienie człowieka !

Dodam tylko że jest to Windows Xp z Service pack 3

Z góry dziękuję za wszelką pomoc !

http://support.microsoft.com/kb/324103/pl

Obstawiam brak sterownika dla kontrolera SATA. Temat przerabiany w ostatnich dniach kilka razy na tym forum :wink:

A w tym moim poście sposób rozwiązania problemu:

nie-wykrywa-dysku-sata-t380685.html#p2461114

Dodatkowo w przypadku laptopa i przechodzenia z Visty na XP warto przed instalacją systemu sprawdzić dostępność wszystkich sterowników dla urządzeń bo później możesz zostać w sytuacji, że połowa laptopa nie działa. Producenci laptopów nie za bardzo dbają o sterowniki dla XP.

Wszystko ładnie pięknie tylko za cholere nie wiem co zrobić z tym programem nLite …

nie znam sie w ogole na sytemach operacyjnych nie interesowałem się tym no i jestem ciemna masa w tym :confused:

Po pierwsze to poszukaj wszystkich sterowników (w szczególności tych właśnie SATA)

Po drugie - tu masz instrukcje do programu nLite:

http://www.google.pl/search?source=ig&h … %3Dlang_pl

Po trzecie wybierz sposób z przełączeniem w biosie trybu pracy kontrolera dysków.

OK mam już wystarczyło wejść w biosa wybrać zakładkę Advanced --> IDE configurations —> Sata “cos tam” i zmienic z enebled na Compatibile :slight_smile:

No i super.

Sprawdziłeś dostępność i ściągnąłeś komplet sterowników do Swojego laptopa?

Nie jeszcze ale jak bd potrzebne to sciągnę na stacjonarnym i wypale na płytce i tak się przydadzą w przyszłości.

Dzięki za Pomoc !

Potrzebne będą. Tylko czy są dostępne, warto to było sprawdzić przed instalacją bo tak może szkoda czasu na instalację.