Windows XP czy Vista - PC do gier

Witam,

niedawno padła płyta w moim komputerze stacjonarnym, i będę niedługo szukał nowej.

Narazie jednak interesuję mnie sprawa systemów operacyjnych.

Jeśli mi się nie uda aktywować na nowej płycie głównej Windows-a 10 OEM, to będę zmuszony do XP lub Visty (Tylko takie posiadam BOX w domu).

Sprzęt to:

Płyta główna: Jeszcze nie ma zamierzam kupić i może tu być problem, bo nie wiem czy znajdę ze sterownikami pod XP lub Vistę.

Procesor: Intel Core I3-4160,

Ram: 4GB lub 4 + 4 GB,

Karta graficzna: zintegrowana.

Komputer będzie wykorzystywany do gier i potrzebuję na jakiś czas systemu.

I co wybrać?

Osobiście wolałbym XP lecz niestety nie obsługuję on więcej niż 3,5 Gb ramu i mogę nie znaleźć do niego sterowników.

Vista 64 bit - miałbym 8 Gb ramu i myślę, że by nie muliła. Nie wiem czy działały by sterowniki od Windows-a 7 64 bit.

Co polecacie w moim przpadku?

Pozdrawiam 12chrapek12

 

Jak dla mnie jedno wyklucza drugie, na karcie zintegrowanej zapomnij o komfortowym graniu. W kwestii wyboru systemu - oba systemy najlepsze lata mają już za sobą, jeżeli jednak nie masz innego wyboru weź Vistę.

Witam,

dzięki za odpowiedź.

Z tego Intela karta mi na razie wystarcza, niedługo zamierzam zmienić na coś pokroju R7 360 lub GTX 750 Ti.

A np. Windows 8.1 lub 10 pobrany ze strony Microsoft?

Jak się sam nie aktywuje, to 10 będzie miała znak wodny w prawym dolnym rogu “Aktywuj system Windows w ustawieniach komputera” (U kumpla widziałem). Oprócz tego znaku będzie jakaś ograniczona funkcjonalność, czy jak w poprzednich Windows-ach na 30 dni?

Zamierzam na święta zakupić oryginalny system.

Pozdrawiam 12chrapek12

 

System w wersji trial ma tą samą funkcjonalność co pełna wersja - jedyna różnica to taka, że jest on przeznaczony do użytku na x dni.

Procesor: Intel Core I3-4160: a jaki masz chipset? Z tego co wiem to na Z97 i H97 nie ma już sterowników do XP,Vista. Najstarszy system jaki da się zainstalować do 7.