Windows XP czy Windows 7?

Witam mam pytanie odnośnie tego który system Windows wybrać przy kupowaniu następcy. Ostatnio moja płytka oryginalna z oprogramowaniem się zużyła jest trochę porysowana i miałam problemy z zainstalowanie systemu przy problemach na kompie przez które musiałam wgrać Windowsa, i myślę o zakupie nowego licencjonowanego oprogramowania które będzie mi służyło przez kolejne lata(ten co się psuje działał około 10 lat) i zastanawiam się czy wybrać Windows XP(który do tej pory miałem i dobiega jego koniec) czy Windows 7(na którym działałam u kuzynki przez tydzień ponieważ byłam na feriach a Ona miała go wgranego na laptopie) oba systemy mają swoje zalety które za nimi przemawiają, zastanawiałam się bardziej nad Windows 7 gdyż była by zmiana dla mnie i bardziej mi wpadł w oko u kuzynki poprzez segregowanie stron i folderów choćby ale trapią mnie pytania czy pójdą na nim wszystkie gry i programy? I czy nie będzie do gier podwyższonych wymagań sprzętowych jak przy Viscie? Windows XP też jest dobrym leciwym systemem który jest “stary ale jary” ale jest po mału wypierany poprzez nowe systemy takie jak np:Windows 7,i za kilka lat może się nadawać do “muzeum”. Oraz pytanie do obydwóch systemów jaką wersję wybrać Home Edition czy Professional(Windowsa będę używała do użytku domowego)? Więc proszę o poradę który system wybrać który waszym zdaniem jest lepszy i dlaczego? Jeżeli to ma znaczenie to mam dość dobry komputer który ma kartę graficzną: AMD Radeon 1GB, Procesor: AMD Athlon 4-rdzeniowy po 3.0GhZ, RAM 4GB i DYSK 1TB.

Pozdrawiam:gaga12

P.S.Nie wiem czy wątek dodałam we właściwym dziale jak nie to proszę o przekierowanie na właściwy.

Cześć

Nie widziałem jeszcze nikogo kto kupowałby nowy system z powodu porysowanej płyty. Ale jak chcesz.

Na twoim miejscu zostałbym przy dotychczasowym systemie (mimo że jest on już stary) a nowy kupił po prostu przy kolejnej zmianie komputera.

Na koniec dodam jeszcze że Windows 7 ma wyższe wymagania sprzętowe niż Windows XP to raz, a dwa jeżeli już chcesz kupować Windows 7 to do domowego użytku spokojnie wystarczy wersja Home Premium.

Nawet jak masz płytkę z Windows XP, to jest to zapewne wersja OEM, więc nie możesz tak sobie bezkarnie (czytaj: legalnie) zainstalować tego systemu na nowym komputerze.

Ponieważ jest on dość nowy i szybki, sugeruję jednak Windows 7 - być może w wersji 64-bitowej, o ile nie będziesz używać na nim starszych programów lub urządzeń, mających problemy z takim systemem (ale zawsze jest jeszcze tryb XP Mode - ale w wersji Win 7 Professional).

na 100% wystarczy ci home premium.

to nic nie znaczy że masz porysowaną płyte ważne że ją masz.

Możesz sb pobrać Windows xp home premium OEM i to tak samo bedzie oryginalny system.

Skoro używasz system do podstawowych zadań to według mnie zostań sb przy xp bo już pewnie jestes przyzwyczajona Itp.

Windows XP był tylko w wersjach Home Edition, Media Center, Tablet PC i Professional (nie licząc x64). Natomiast Home Premium to może być Windows 7 :slight_smile: