Windows XP - Czyszczenie dysku

Witam, mam nadzieję że to dobry dział.

Mam problem w związku z opcją “Czyszczenie dysku” w Windowsie XP, czytałem na ten temat kilka forów ale nadal nie jestem pewien, czy to dobry pomysł.

Co się stanie jeżeli uruchomię kompresowanie starych plików, których nie odpalałem 60 dni? Czy wszystkie te pliki zostają w jakiś sposób usunięte, spacyfikowane, np. w filmach pogorszy się jakość?

Nie chciałbym ich teraz wszystkich odpalać by komputer uznał, że zostały ostatnio używane, ale boję się, że jak już odpalę te czyszczenie to mogą zostać skasowane ważne rzeczy.

Byłbym wdzięczny za pomoc od każdego, kto się ciut lepiej zna na komputerach 8)

(mam nadzieję, że nie będą się wypowiadali gimnazjaliści którzy zaczną fantazjować i gdybać lub wymieniać się myślami…)

Kompresja to nie usuwanie więc nic nie stracisz.

Mnie zastanawia do czego Ci potrzebna ta opcja jeszcze od Windowsa? Jak chcesz przeczyścić komputer to lepiej skorzystaj z jakiegoś programu freeware, np. CCleaner bądź Odkurzacz.

Mam zapełniony komputer wieloma plikami, niektórych praktycznie w ogóle nie używam ale są mi potrzebne, lecz bądź co bądź zajmują te miejsce…

Na razie kupno nowego dysku odpada, a kompresja starych plików dałaby mi z kilka GB.

Dlaczego nie polecasz oczyszczacza dysku od Windowsa?

Szczerze powiedziawszy kompresowanie systemowe…zwłaszcza na XP, bo to stary system już…to chyba zapomniane i mało “chciane” dziecko Windowsów :slight_smile: Nie wiem czy ktokolwiek tego używa, bo pliki skompresowane są dostępne tylko dla systemu. Zdecydowanie lepiej użyć pakera typu 7-zip…bo dobry i darmowy :slight_smile: Albo skorzystać z funkcji pakowania plików w jakimś z menadżerów plików…np. Free Commandera (różne stopnie upakowania, różne formaty archiwów do wyboru). Poza tym takim menadżerem łatwiej możesz zarządzać swoimi plikami. Po spakowaniu możesz przerzucić archiwa na pendraka…kilkugigowe to wydatek niewielki.

Wcześniej oczywiście czyszczenie jakimś solidnym softem…CCleaner był bardzo dobrą propozycją.

Bo dla mnie osobiście rozwiązania od Microsoftu są niedopracowane. Ta opcja raczej nie usunie Ci plików Twoich, pousuwa jakieś resztki po programach, jakieś cache przeglądarki itp. itd., jednak twoich programów/plików nie usunie.

Tak więc możesz to spokojnie użyć. A co do kompresji to wydaje mi się, że działa to na tej zasadzie… Na dysku zapisują się różne dane, po np. zainstalowaniu i usunięciu programu jest bałagan na dysku i np. defragmentacja wszystko układa, a kompresja po prostu zmniejszy tego rozmiar, czasami plik zajmuje 10mb, a poprzez drobną modyfikację może ważyć 2mb. :slight_smile:

@edit:

Jak komputer czyścisz rzadko (czyli o niego nie dbasz) to używaj ten badziew od Microsoftu, ja jednak czyszczę komputer co tydzień, używam do tego programu CCleaner, czyszczę wszystkie resztki + czyszczę rejestr. :slight_smile:

Tak wiec to już jest Twój wybór, ale na prawdę warto użyć jakiegoś darmowego programu które podałem bądź poszukać alternatywę jeśli w nie nie wierzysz.

Co do czyszczenia dysku od Windowsa no to tam masz też mało opcji w porównaniu do programów, które wykonują podobne zadania.

Kompresja (danych), polega na zmianie sposobu zapisu informacji tak, aby zmniejszyć redundancję i tym samym objętość zbioru. Innymi słowy chodzi o wyrażenie tego samego zestawu informacji, lecz za pomocą mniejszej liczby bitów. Z plikami (np.z filmem) nic się nie stanie po kompresji, nie usuniesz przez kompresję, innymi słowy zmniejszysz liczbę bitów

piotr34. , czyli tak jak powiedziałem. Tylko, że po wielu kompresjach film straci jakość… ;p

Możesz spokojnie korzystać (między innymi) z systemowego Oczyszczania, zaznaczając wszystkie pozycje oprócz właśnie kompresowania starych plików. Zdecydowanie nie korzystaj z tej opcji.

Uff, a wczoraj odpaliłem kompresowanie starych plików ale dzięki instalacji pewnego programu komputer w porę się wyłączył, a było zbyt późno by od nowa to robić, dziękuję wszystkim za pomoc :slight_smile:

Gdyby ktoś posiadał jeszcze jakieś ciekawe informacje, proszę pisać 8)