Windows XP - denerwująca zmiana liter

Często przez przypadek zdarzy się nam, że XP nie chce napisać liter “ą” “ę” “ć” itp. ich zwykłym sposobem (prawy alt + któraś z tych liter), a np. po wciśnięciu “shift + :” wyskakuje wielkie “Ł” Dzieje się tak ponieważ w systemie Windows XP jest skrót, który odpowiada za przełączanie między językami. (standardowo to lewy alt + shift) - Standardowy język klawiatury to “polski programisty”, w opisanym przeze mnie przypadku przełącza nas z “polski programisty” do “polski”. Są 2 sposoby by wszystko przywrócić do normy:

  1. (bardziej skuteczny) klikamy: start-uruchom-panel sterowania-opcje regionalne i językowe-języki-szczegóły i wywalamy wszystkie poza “polski programisty”. Od tej pory nie będzie już denerwującego przypadkowego przełączania między językami. Polecam to zrobić już przy instalacji samego systemu.

  2. Wylogowujemy się i logujemy ponownie. Ten sposób jednak odradzam, ponieważ jest on tylko “doraźny” i rozwiąże problem tylko ten jeden raz.

a jeżeli nie chcemy rezygnować z kilku układów klawiatury (czasem się przydają) wystarczy:

w systemie Vista klikamy PPM na ikonę układu klawiatury na pasku zadań wybieramy Ustawienia; następnie zakładkę Zaawansowane ustawienia klawiszy,

i wyłączamy lub zmieniamy reagowanie na powyższe skróty.

Wtedy mamy spokój z przypadkową zmianą układu klawiatury.

“1. (bardziej skuteczny) klikamy: start-uruchom-panel sterowania-opcje regionalne i językowe-języki-szczegóły i wywalamy wszystkie poza “polski programisty”. Od tej pory nie będzie już denerwującego przypadkowego przełączania między językami. Polecam to zrobić już przy instalacji samego systemu.”

do tego polecam w zakładce “Zaawansowane” zaznaczyć “Wyłącz zaawansowane usługi tekstowe”. Dodatkowo nie będzie się nam uruchamiał “Ctfmon.exe”, a i problem z literkami zniknie. Również polecam wykonać to podczas instalacji systemu.