Windows XP Home Edition niska wydajnosc komputera

Witam! Podjąłem się usprawnienia laptopa znajomej:

ASUS PRO50Z

AMD Athlon X2 Dual-Core X2 QL-60

ATI Radeon HD 3200 Graphic

2GB DDR2

Hitachi HTS541010G9SA00 SATA 100GB

Windows XP Home Edition SP3

Problem polega na tym że komputer bardzo wolno działa, zrobiłem test dysku za pomocą programu HD Tune i wyszło że jest zdrowy, oczyściłem rejestr i wyłączyłem wszystkie niepotrzebne usługi, programu z autostartu za pomocą CCleaner’a, wyłączyłem większość efektów wizualnych windows wszystkie cienie pod wskaźnikiem i folderami, rozwijanie list, efekty minimalizacji okien, ale problem nie ustąpił. Skanowałem system Malwerebytes i Avastem ale nic nie wykryły. Nie mam nawet zainstalowanych żadnych gier ani niepotrzebnego oprogramowania - tylko kilka najważniejszych programów, dysk jest też w większości pusty. Co jeszcze mógłbym zrobić żeby przyspieszyć działanie systemu? Powinienem przeinstalować windowsa? Dodam jeszcze, że komputer był rok temu u jakiegoś “servisanta” który robił reinstalacje systemu + zainstalował jakieś oprogramowanie do zdalnego naprawiania komputera + próbował naprawić matrycę bo chyba coś było z taśmą( matryca się nie włączała) jego próba skończył się na tym że matryca się włącza tak za 30 próbą uruchomienia komputera jak ustawi się ekran pod odpowiednim kątem. Macie jakieś sugestie? Czy gdybym przeinstalowywał windowsa to mogę to zrobić na zewnętrznym monitorze czy nie da rady?

zależy co dla cb znaczy wolno;]

logi z otl bys mógł podać;]?

bo to że dla cb wydaje się czysty nie koniecznie tak jest;]

format zapewne by pomógł;]

Możesz! W normalnie działającym laptopie da radę.

Przed tym jednak jeszcze spróbuj poprawić stan obecny przez zdefragmentowanie chociaż partycji systemowej. Najlepiej programem Defraggler : http://www.dobreprogramy.pl/Defraggler,Program,Windows,13314.html, najpierw szybka defragmentacja (strzałka wyboru obok przycisku “Defragmentuj”), potem defragmentacja podczas bootowania systemu (jest tam taka opcja w ustawieniach), wreszcie defragmentacja i optymalizacja szczegółowa przyciskiem głównym “Defragmentuj”.

Ciekawe co zrobił i jak oraz dlaczego zainstalował oprogramowanie do zdalnego naprawiania komputera :frowning:

Na Twoim miejscu sprawdził bym jeszcze:

  1. czy są zainstalowane sterowniki Chipset.

  2. czy są zainstalowane odpowiednie sterowniki do karty graficznej (starsze mogą być lepsze).

Podczas naprawy laptopów tak miałem że raz była uszkodzona matryca a dwa razy że były nieodpowiednie sterowniki.

  1. odinstalowanie programu do zdalnego naprawiania komputera.

  2. sprawdzenie czy jest prawidłowo zainstalowany DirectX 9.29 Redistributable

Prawidłowa instalacja bibliotek DirectX 9.0c

instalacja - kliknij aby powiększyć:

dxsetup.th.jpg

  1. CCleaner

U góry po lewej “Cleaner” na dole Analiza - Uruchom Cleaner

później “Rejestr” Skanuj by znaleźć problemy - Napraw zaznaczone problemy.

CCleanera używaj po częstym surfowaniu po internecie oraz po każdej deinstalacji programów i sterowników.

kliknij aby powiększyć:

cf114_CCleaner.jpg ccleaner2.th.jpg

Continue to the media.

Eusing Free Registry Cleaner.

(dokładniej czyści rejestr)

Wybierasz język / language / Polish.

Przewiń – Skanuj rejestr – Napraw rejestr.

przewi.th.jpg skanujrejestr.th.jpg naprawrejestr.th.jpg

  1. Podanie logów z Autoruns oraz OTL + Extras :

analiza-dezynfekcja-zestaw-narzedzi-nieingerencyjnych-t485632.html#p3059741

Czekaj za odpowiedzią fachowców z działu Bezpieczeństwo.

  1. W razie możliwości i instalacji nowego systemu lepszy będzie Windows XP Professional SP3 :wink:

Jak najbardziej to również możesz wykonać/defragmentację :slight_smile:

Wcześniej zapisz punkt przywracania systemu oraz wykonaj:

gruntowny scandisk

scandisk.png

PPM (prawym przyciskiem myszki) na dysk C – Właściwości – Narzędzia – Sprawdzanie błędów – Sprawdź

zaznacz wszystko tak jak na screenie – Rozpocznij – Tak.

Restart komputera - czekaj…

Wolno - mam w domu stacjonarke jeszcze z 2001 roku procek jednordzeniowy 1,4 karta graf gforce 2 1 gb ram dysk 40gb xp professional sp2 przy tym laptopie mój stacjonarny jest demonem prędkości wszystko włącza się 5 razy szybciej nic się nie ścina przy normalnym użytkowaniu, można mieć uruchomionego firefoxa z 5 kartami odtwarzacz muzyki i nic się nie zwiesza, na laptopie bez żadnego obciążenia firefox włącza się prawie minutę, bez żadnego obciążenia prawy na pulpicie->właściwości-> 1 min pojawia się okno-> zmieniam zakładkę na wygaszacz ekranu (albo jakąkolwiek inną) 30 sekund-> zmieniam jakiekolwiek ustawienie np-> zastosuj ->3 minuty zanim można w ogóle w to okno znowu kliknąć gdybym klikał w tym czasie w inną kartę-> brak odpowiedzi. To jest raczej wolno firefox powyżej 3 kart działa

  1. Wygląda na to że nie ma sterownika chipsetu

  2. Są sterowniki z 2008 więc chyba tak optymalnie

  3. Nie mam pojęcia jak się ten program nazywa, nie wiem czy nie jest on przypadkiem jakoś ukryty.

Nie wiem co zrobił dokładnie i jak, ale z relacji właściciela wynika, że naprawia komputery dla większości osób w miasteczku i wszystkim to instaluje, żeby później móc im zdalnie pomagać, ja sam nie jestem zwolennikiem takiego działania - nie dałbym komuś dostępu do mojego komputera w takim stopniu.

4.DirectX jeszcze nie sprawdziłem - wszystko strasznie wolno się robi, ale zrobię to w następnej kolejności

5.CCleaner - zrobione

OTL

http://www.wklej.eu/index.php?id=40c94b9061

Extras

http://www.wklej.eu/index.php?id=e0f27b27b9

7.Właśnie taki jest i jeśli to zrobię to też zainstaluje;)

  1. Defraggler - właśnie działa :wink:

Z tymi niektórymi narzędziami jest taki problem, że nie umiem tak sobie zrobić restartu komputera ponieważ kiedy się wyłączy to matryca mi się z powrotem nie włączy i będę musiał robić restarty dopóki matryca nie chwyci znowu…

Wklej logi na:

http://www.wklej.eu/

Na forum podaj link do nich.