Windows XP Home vs Professional

Różnice pomiędzy windows XP HE a Prof:

Backup - XP Pro posiada standardowy program do backupu danych, wersja XP Home nie.

Dynamic Disks - wersja XP Pro wspiera tę funkcję, wersja XP Home nie

IIS - XP Pro zawiera, XP Home nie.

Encrypted File System (EFS) - Windows XP Pro wspiera tę funkcję, XP Home nie.

Wiele monitorów - XP Pro wspiera do 9 monitorów, wersja XP Home - tylko jeden

Wieloprocesorowość - XP Pro wspiera do dwóch procesorów, XP Home jeden.

Członkostwo w domenie - Windows XP Pro może być członkiem domeny, XP Home nie może, ale ma dostęp do zasobów domeny

Group Policy - XP Pro wspiera, XP Home nie

IntelliMirror - XP Pro wspiera IntelliMirror, w skład czego wchodzi Microsoft Remote Installation Services (RIS) oraz zarządzanie użytkownikami, XP Home nie wspiera IntelliMirror

64-bit - Tylko XP Pro będzie miał 64 bitową wersję dla procesora Itanium

Wsparcie sieci - XP Pro zawiera wsparcie dla Monitora Sieci, SNMP, IPSec oraz Client Services for NetWare, XP Home nie zawiera tych opcji

Jedyną różnicą wizualną jaką znalazłem to kolor paska podczas ładowania. Professional ma niebieski a Home zielony.

Jeśli znacie jeszcze jakieś to napiszcie :smiley:

Temat: O wyższości XP Prof nad Xp Home.

Racja Killer,ja to ujmę skrótowo[takie dla mnie są najważniejsze różnice].

XP Home Edition:

-brak obsługi Zdalnego Dostępu do kpmputera

-brak obsługi domen

-brak systemowych narzędzi administracyjnych

-brak możliwości szyfrowania plików i folderów z wykorzystaniem EFS[Encypted File System]

-obsługa max. 5 równoczesnych połączeń

XP Prof:

-bardziej niezawodny,ma lepsze zabezpieczenia[poufność informacji]

-dzięki wbudowanemu serwerowi IIS[internet Information Services] umożliwia tworzenie i zarządzanie witrynami internetowymi

-EFS-szyfrowany system plików zapewnia kodowanie każdego pliku przy użyciu losowo generowanego klucza,co zabezpiecza przed utratą danych

-dane przesyłane przez sieć mogą być zaszyfrowane,ich autentyczność potwierdza tzw. podpis cyfrowy

-usługa zdalnego dostępu-dzięki niej możliwe jest nawiązanie bezpiecznego połączenia z kompem przez linię telefoniczną i uzyskanie dostępu do zasobów kompa.

Tyle teoria, a w praktyce każdy sam wie[ach te service packi ,dziury, łatyi itp.]Mimo tej ostatniej konkluzji nie zamieniłbym Prof’a na żaden inny system

Pozdro

Powiem Wam tak;]]]]ja używam aktualnie Home Edition ii^^wg mnie jest o wiele lepszy od Pro ze względu na luki, a jeśli mam go zamieniać to tylko i wyłącznie na Windows Vista Home Basic ewentalnie Premium:PP jeśli macie jakieś wątpliwości pytajcie. :stuck_out_tongue:

W mojej ocenie, dla przeciętnego użytkownika Windows XP Home Edition, nie widać Żadnej różnicy. Dodatkowe funkcje są dla profesjonalistów, np. IIS…czy standardowy korzystacz z tego korzysta, otóż nie.

Jest jeszcze jedna zasadnicza różnica, XP Professional jest prawie dwa razy droższy…

Osobiście polecam Windows Vista Home Premium, jest tańszy od XP Professional i ma rozbudowane funkcje bezpieczeństwa, których w XP brakowało.

Ja co prawda używam pro, ale szczerze mówiąc elementy/aplikacje które są wbudowane w pro, a nie ma ich w he, i tak zastępuję innymi darmowymi/komercyjnymi aplikacjami, bo są lepsze i częściej aktualizowane. Moim zdaniem nie ma sensu przepłacać za wersję PRO.

Będzie.

Czym innym jest obsługa procesorów na płycie wielogniazdowej a czym innym pojedynczy procesor np. dwurdzeniowy. Kolega z pracy kupił ostatnio nowy sprzęt z procesorem wielordzeniowym i ma xp home.

Właśnie znalazłem odpowiedź na swoje pytanie minute później.

A jakie są różnice pomiędzy Windows XP Pro a Windows XP Media Center Editon??

Poza oczywiście interfejsem i tym że ma program Media Center.

XP Media center jest wersją XP Home Edition, więc posiada wszystkie jego funkcje plus dodatkowe funkcje multimedialne.

home nie ma funkcji services.msc… a pro ma…

tak samo z vistą, home basic i premium nie mają tej funkcji a ultimate ma…

Media Center też ją ma…

Z moich doświadczeń polecam Professional.

Zdecydowanie polecam Windows XP Home. Moim zdaniem system stabilniejszy (choć wydaje się to być niewytłumaczalne) i wystarczający dla użytkowika domowego, który nie korzysta z takich rzeczy ja pulpit zdalny… System idealny dla ludzi, którzy chcą mieć legalnego Windowsa (oczywiście niska cena tylko przy wersji OEM). Polecam :slight_smile:

Pozdro :wink:

Nie wiem na jakiej podstawie stwierdziłeś, że Vista Home Premium nie ma funkcji services.msc, skoro po wpisaniu jej do paska wyszukiwania pojawia się w wynikach i nazywa się nawet jako Usługi… A może ja mam wyższą wersję niż Premium, ale za taką zapłaciłem… :slight_smile:

Stwierdzenie trochę nie na miejscu, bo mowa o WinXp. Za dygresje przepraszam.

To forum, więc stwierdzenie całkowicie nie na miesjscu, a jeśli chodzi o funkcję services.msc, posiada ją każda z wersji systemu Windows Vista, zarówno 32bit jak i 64bit, więc nie wiem po co ten cały konflikt.(!) :arrow:

Jedno jest pewne: jeśli ktoś zamierza uczyć się informatyki, niech się szarpnie i kupi wersję bardziej rozbudowaną. Mam XP Home i jak przerabialiśmy niektóre funkcje z Pro, to nie miałam na czym przećwiczyć, więc ostrzegam.

Z tym całkowicie się zgodzę.Do Technikum Informatycznego chodzę już drugi rok, a wiadomo, z każdym rokiem trudniej…początkowo korzystałem z wersji Pro i wszystko było na swoim systematycznym miejscu, w tym postanoiwiłem się “zalegalizować” i zakupiłem wersję Home, która wyniosła mnie o połowę tanuiej, szczerze mówiąc żałuję, iż system nie spełnia wszystkich moich wymagań i dla początkujących młodych informatyków serdecznie polecam wersję XP Pro! !!

Nie rozumiem po co w windowsie XP są IIS, jesli ktoś ma serwer, to na serwerze są też dokmyślnie dostępne IIS, weźmy na to windows 2003 server, we wszystkich odmianach są IIS 6.0, a w windowsie 2008 sa nawet IIS 7.0. Korzystam z SBS2003 i jestem zadowolony. A co do usług terminalowych, to kwestia umowna, mogą działać w XP Hom wystarczy odpowiednio skonfigurować system, oczywiście tylko w sieci lokalnej, bez szyfrowania połączenia. XP i 2003 umożliwia używanie usług terminalowych szyfrowanych nawet w sieci Web, co najważniejsze. :lol:

Słusznie, słusznie^^