Windows XP i Clonezilla - czarny, jak narazie, scenariusz przeprowadzki na nowy dysk

Konfiguracja sprzętu:
System: Windows XP Professional 5.1.2600(D)
Procesor: Intel Pentium Dual Core E2180 1,2 GHz
RAM: DDR2-SDRAM 2GB
Płyta główna: Gigabyte P31-DS3L
Dysk twardy: Samsung HD321KJ 320 GB

Cel: Przyśpieszyć działanie komputera

Metody i środki do osiągnięcia celu: Wymiana dysku twardego na dysk SSD Goodram C40 60GB

Dokładny opis sytuacji: Zainstalowany w komputerze twardy dysk podzielony jest na dwie partycje, C:\ - system, programy i dokumenty użytkownika, oraz D:, przewidziana na dane. Partycja C:\ ma pojemność 90 GB, system plików NTFS, reszta dysku używana jest jako partycja na dane, system plików także NTFS, . Dysk SSD, który ma zastąpić stary talerzowy dysk, ma tylko 60 GB pojemności. W związku z tym przy pomocy Gparted zmniejszyłem partycję systemową do 50 GB, aby przy odtwarzaniu zmieściła się nowym dysku. Następnie przy pomocy dystrybucji CloneZilla wykonałem kopię partycji. Repozytorium kopii systemu znajduje się na dysku D:. Po udanym klonowaniu podłączam dysk SSD i po restarcie przy pomocy CloneZilla odtwarzam partycję C:\ na dysku SSD.

**Problemy.**Po odtworzeniu partycji z obrazu z repozytorium na dysku D:\ otrzymuję komunikat
Error: unknown filesystem.
grub rescue>
Znalazłem jak rozwiązać ten problem, niestety gdy pojawia się wyżej wymieniony komunikat, przestaje działać klawiatura. Próbowałem naprawiać MBR przy pomocy Windows XP Recovery Console, niestety bez rezultatu. Partycję wykonywałem z poziomu Beginer mode, próbowałem używać Expert Mode ale niestety nie do końca jestem pewien czy pracuję na dobrych ustawieniach. Co prawda znalazłem kilka tutoriali na temat korzystania z CloneZilla ale nie pasują one do mojej konfiguracji i do tego co chcę uzyskać.

Czy ktoś mający większe doświadczenie w temacie klonowania dysków/partycji mógłby podpowiedzieć co zrobić aby bezproblemowo przenieś partycję systemową na nowy dysk. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

XP nie wspiera funkcji TRIM. Dysk ci padnie w ciągu kilku tygodni.

Wiem, że nie wspiera, ale zastosowany przeze mnie GOODRAM korzysta z technologii Garbage Collector, która to, według tego co znalazłem w internecie, rekompensuje brak technologii TRIM w Windows XP. W każdym razie dziękuje za zwrócenie uwagi mi na ten aspekt sprawy. Jednakże chciałbym wrócić do głównego wątku, którym jest nieudane klonowanie.

Poniżej podaję link do instrukcji krok po kroku przy klonowaniu za pomocą Clonezilla:
https://www.thomas-krenn.com/pl/wiki/Klonowanie_programem_Clonezilla_dysku_z_systemem_Windows

Sprawdź czy nie pominąłeś punktu/kroku 10 i 16

Garbage Collector to co innego…

Nie mam opcji -g auto. W linkowanym przykładzie pokazane jest klonowanie całego dysku na drugi fizyczny dysk. W moim przypadku wybory w menu CloneZilla wyglądają tak:

device-image -> local_dev -> savaparts

po wpisaniu nazwy “klona” oraz wyboru partycji do sklonowania pojawia się menu z takimi opcjami

-q2 Priority: partclone > partimage> dd
-q1 Priority: Only dd (supports all filesystem, but inefficient)
-q Priority: ntfsclone > partimage > dd
Priority: partimage > dd (no ntfsclone)

I nie ważne, którą opcję bym wybrał to kolejne menu wyboru wygląda tak jak na poniższym obrazku:

Dlaczego więc nie sklonujesz od razu wybranej partycji na dysk docelowy?
wybieramy wtedy w punkcie/kroku 7 part_to_local_part

device-image -> local_dev -> savaparts tworzy obraz wybranych partycji w wybranym miejscu, a opcja -g auto pojawia się później, przy odtwarzaniu z obrazu.

A jakoś tak się zafiksowałem na tej okrężnej procedurze, że nie przyszło mi do głowy aby sklonować partycję bezpośrednio na dysk docelowy. Jutro spróbuję tak zrobić i zobaczę co mi z tego wyjdzie.
Dziękuję za dobrą wskazówkę.