Windows XP i Linuks- jak usunąć Ubuntu nie naruszając XP-ka?

Witam serdecznie po długiej nieobecności na forum :slight_smile:

Przejdźmy więc do rzeczy, mam 2 dyski (300GB i 250GB). Na jednym z nich mam XP HE, podzielony na dwie partycje. Na drugim znajduje się Ubuntu 8.10. Chcę usunąć Ubuntu, tak, aby wszystkie dyski mieć pod XP., czyli żeby zyskać kolejną partycję w win. XP, jaką będzie dysk “po linuksie”. Chciałbym to zrobić nie naruszając XP- ka i usuwając jednocześnie menu wyboru GRUB, przy włączeniu kompa. Najlepiej urzywając windowsowego menadżera dysków. Jak to zrobić? Pozdrawiam. :slight_smile:

Jeśli widzisz partycję Linuksa pod Windows, to normalnie ją sformatuj.

Jednak by usunąć GRUB-a, potrzebna będzie płytka z Windowsem, a dokładniej Konsola Odzyskiwania.

Uruchamiasz kompa z płytki z XP i odpalasz Konsolę Odzyskiwania, a w niej wpisujesz: fixmbr

spróbuję i odpiszę o rezultatach jutro :wink:

Można łatwiej:trochę zedytować plik boot.ini

jak dokładnie?

Polecenie fixmbr nic nie da. Spróbuj fixboot.

dobrze, słyszałem jeszcze o takim programie, ale nie wiem czy działa na gruba.

Spróbuj pobrać bootdisk windowsa 98 i wpisz spod niej komendę fidksk /mbr - to wykończy gruba albo poprostu zrób naprawę xpeka - to też spowoduje nadpisanie mbr-u i co za tym idzie usunięcie gruba

Nie trzeba robić od razu naprawy całego systemu, aby tylko naprawić bootsector.

Wystarczy jak zrobi się tak jak opisałem i dodatkowo wpisze się fixboot w Konsoli Odzyskiwania.

Nie wiem co Ci da edycja boot.ini jak bootloader windowsowy został zastąpiony bootloaderem linuksowum (GRUB).

fixmbr - konkretnie, naprawia sektor MBR;

fixboot - przywraca bootloader Windowsa i umożliwia rozruch z partycji, na której zainstalowany jest system.

Pozdrawiam!

Czyli użyć fixboot, tak?

Dodane 21.05.2009 (Cz) 11:55

Co ciekawe, to nie fixboot pomogło tylko komenda fixmbr. Sprawa zamknięta, pozdrawiam :slight_smile: