Windows XP i OpenSuse. Wspólna partycja

Witam, zabieram się za instalację, potrzebuję porady.

Chce korzystać z xp-ka i linuxa z tym, że potrzebuję partycję do filmów, muzyki, dokumentów itp. żeby nie kopiować po dwa razy tego samego. I teraz pytanie czy po zainstalowaniu dodatku/kodeka do obsługi partycji ntfs będzie możliwość zapisu i odczytu bez żadnego problemu?

Ani dodatku, ani tym bardziej kodeka. Obecnie w Linuksie nie trzeba niczego doinstalowywać. Partycje NTFS obsługiwane są w pełni od razu po instalacji.

czyli nawet nie trzeba będzie montować partycji?

Zamontować zawsze musisz… po prostu prawie każde distro ma sterownik ntfs out-of-box.

no tak, a jeśli chodzi o zapis/odczyt dla konkretnego użytkownika bez konieczności logowania na roota, będzie takie coś do ustawienie?

Tak, upewnij się że masz zainstalowany pakiet ntfs-config :

http://rpm.pbone.net/index.php3/stat/4/ … 6.rpm.html . Oczywiście w razie czego zainstaluj z repozytorium, a programu szukaj w menu.

Musisz wiedzieć o tym, że XP “nie widzi” OpenSuse, więc jeżeli wgrasz film, muzykę, czy fotografię w OpenSuse

w XP tego nie zobaczysz. To działa tylko w jedną stronę, czyli OpenSuse otworzy wszystko zapisane w XP.

Pakiet ntfs-config został już jakiś czas temu porzucony. Aktualnie openSUSE domyślnie instaluje ntfs-3g i ntfsprogs, a podczas instalacji systemu sam wykrywa partycje windowsowe i ustawia montowanie pod /windows/C, /windows/D, etc. Tak więc nie ma się czym martwić: będzie działać.

Dzięki wszystkim za podpowiedzi. Wszytko już mam przygotowane do instalacji :smiley:

A co do odpowiedzi - reosa - czyli że jeżeli zapiszę np. obraz korzystając z opensuse na tej partycji wspólnej to xp nie zobaczy tego obrazu ? Czy chodziło o zapisywanie na partycjach ext?

Nie wiem czy o to mu chodziło, ale tak to będzie wyglądało.

Zanim cokolwiek skleisz w sprzecie naucz sie podstaw partycjonowania zebys przypadkiem nie uwalil systemow, nie ma czegos takiego jak wspolna partycja windozy z Open suse, po za tym zastanow sie ile masz miejsca na dysku zeby nie bylo przypadkiem sytuacji ze ci braknie pzdr.

Dodane 29.11.2011 (Wt) 0:47

@Areh nie bedzie nic wygladalo, przeoczyles temat watku pzdr.

Chyba przeoczyłeś pierwszy post zaczynający ten wątek:

Oczywiście próba instalacji dwóch systemów na jednej partycji skończy się porażką, ale nie ma problemu w posiadaniu partycji na dane niezależne od systemu operacyjnego.

Ok spox troche mnie temat zbil z tropu, apropo partycji do multimedii jak zrobisz ja w ext2 i zainstalujesz sterownik to bedzie widoczna dla dwuch systemow operacyjnych niestety prawdopodobnie bedziesz musial ta partycje defragmentowac co jakis czas pzdr.