Windows XP i sterowniki do dysków SSD

Witam czy ma ktoś sterowniki sata lub inne sterowniki do dysków ssd by móc bez problemu te dyski zostały czytane na windowsie z tytułu? Oraz gdzie wrzucić te sterowniki do instalki systemu. Wiem, że Windows XP jest już dziadkiem i że mogę se go równie na wirtualnej maszynie postawić czy innym XP modzie ale to sobie odpuszczę, bo chciałbym to zrobić na realnym sprzęcie z dobrym dyskiem.

Nie istnieją. Jedyne SSD jakie możesz obsłużyć na Windows XP to te na SATA i mSATA plus na zewnętrznych kontrolerach jak np. USB (ale to już kompletnie mija się z celem) lub PCI (nie wiem czy takie w ogóle istnieją).

OP pyta o sterowniki SATA, a ty piszesz że nie istnieją ale idzie te dyski obsłużyć. Kawę wypij. :sweat_smile:

Może mu się jakieś NVMe przywidziało.

Pytasz o dwie rzeczy naraz. Ustalmy najpierw, o co chodzi. Bo, czepiając się nieziemsko, można powiedzieć że sterowniki do dyskó to egzotyka, bo dyski mają implementować ATA. Sterowniki mogą być najwyżej do kontrolera dyskowego, a do samego dysku - generyczne. Jeżeli generyczne nie obsługują na przykład TRIM, to po prostu go nie wyślą do dysku (który widzą, bo resztę komend implementują).

Więc czy tobie chodzi o sterowniki „chcę widzieć dyski” (kontroler) czy sterowniki "chcę obsługiwać SSD po nowemu (magazyn, wymagający zgodnego kontrolera, chipsetu itd). Te pierwsze bierze się ze strony pobierania sterowników do płyty głównej. Tych drugich Raczej Nie Ma[TM]/są-ale-nie-ma/są dziwne/nie działają.

Generalnie, jeśli chodzi o zwykłe dyski SSD na SATA, to bez jakichkolwiek sterowników powinny być widziane i przez BIOS i przez Windows XP.
Dawno temu stawiałem na kilku komputerach z dyskami SSD system Windows XP i działało to jak z (prawie) każdym innym HDD, tyle że szybciej.
U mnie były to płyty G31M-ESL2, a dyski Kingstony SSDNow V+ 64GB

Ja kiedyś się bawiłem w XP na kompie z płytą AsRock B75M-DGS R2.0 i dyskiem Goodram Iridium Pro 240 GB. Zainstalowałem tego XP na HDD co prawda, ale wykrył tego Goodram’a.

Problem polega na tym, że XP nie bardzo potrafi skorzystać z dobrodziejstw SSD, wzrost wydajności jest, ale nie taki jak w nowszych systemach.

Mam jakieś XP wyłącznie do obsługi specjalizowanych programów narzędziowych i w zasadzie HDD mały wystarcza na uruchomienie i te kilka operacji. A do używania i tak się ten system nie nadaje, więc w zasadzie SSD w nim jest zbędny.

Witam czy ma ktoś sterowniki sata lub inne sterowniki do dysków

XP

  1. Będzie widział dyski podłączone do kontrolera w trybie legacy (IDE) bez żadnych dodatkowych sterowników

  2. Nie będzie widział dysków podłączonych do kontrolera AHCI chyba że podczas instalacji wgrasz dodatkowy sterownik.

  3. Nie będzie widział dysków NVME, choć może istnieć jakiś nieoficjalny sterownik umożliwiający użycie tego typu nośnika, nie sprawdzałem.

To nie kwestia systemu ale BIOS płyty. Jeśli takowy niema lub ma zablokowany bot z NVMe (tańsze płyty miały blokadę). To nie będzie boot.

Ale

Microsoft wydał poprawkę dla w7 do NVMe (coś jak dla AHCI i pewno tak samo instalowane na zasadzie podania paczki przy instalacji w7).
Wiele firm wydało swoje sterowniki do mobo dla NVMe.

To jak najbardziej kwestia systemu. System nie rozumie, co to za szyna. Chwilę po tym, jak się zabootuje i spróbuje obslugiwać te dyski samodzielnie, zauważy że wystartował z dysku, którego nie widzi i poinformuje o tym fakcie na niebiesko :slight_smile:

Ja napisałem o BOOT a nie o widoczności w systemie.

Co do widoczności to google trochę wypluwa jak to zrobić. Ale czy warto męczyć się i kombinować ?

Wszystko zależy od tego jaką masz płytę główną i jakie dostępne ustawienia w biosie.

Jeśli możesz ustawić tryb pracy kontrolera miedzy AHCI i IDE to wybierz IDE.
Jeśli w swojej płycie masz do wyboru tylko tryb AHCI to wtedy musisz pobrać sterownik ze strony producenta płyty i wskazać go podczas instalacji sytemu.
Jeśli nie masz takich opcji do wyboru w biosie to kontroler działa jako IDE domyślnie, a wtedy nie są potrzebne żadne sterowniki.

Zakładam że instalujesz system na dysku SATA, na sprzęcie „z epoki”, więc dyskutowanie o M.2 i NVME nie ma tutaj sensu.

najpierw sprawdź, czy są sterowniki AHCI, bo one nie są dla beki, tylko dysk będzie działać lepiej w trybie AHCI niż w trybie zgodności z Windows 95, OS/2 i MS-DOS.

Tutaj jest opisane jak ustawić offset dla xp
Jeśli znajdziesz sterowniki do kontrolera dysku ze strony producenta płyty głównej.