Windows XP jako domyślny w Grub2 (Ubuntu 11.10)

Mam Ubuntu 11.10 i jest to domyślny system w Grub2. Chciałbym, aby Windows był domyślny. Szukałem w Googlach jak zmienić domyślny system w Grub2, ale wszędzie jest to opisane, aby edytować w terminalu wpisać “sudo gedit /boot/grub/menu.lst” np. tu albo tu. Problem jest taki, że po wpisaniu w terminalu “sudo gedit /boot/grub/menu.lst” a następnie hasła uruchamia mi się edytor tekstu gedit, z tym, że w pliku menu.lst nie ma nic, jest pusty. Nie wiem o co chodzi. Co zrobić, żeby Windows był domyślnym systemem?

Aha, dodam jeszcze, że używałem “Menedżera rozruchu” i tam ustawiłem, żeby domyślnym OSem był Windows

To co czytałeś odnosi się do edycji wpisów w poprzedniej wersji GRUBa. GRUB2 możesz sobie ustawić przy pomocy graficznego narzędzia: startupmanager, możesz zainstalować przez synaptic, centrum oprogramowania, albo w konsoli:

sudo apt-get install startupmanager

Nie wiem jak go potem znajdziesz bo nie pracuję w unity tylko w poczciwym GNOMie 2 :slight_smile: ale możesz program uruchomić z konsoli:

sudo startupmanager

Pozdrawiam

ps. piszesz że używałeś menagera rozruchu, nie wiem czy czasami nie chodzi właśnie o startupmanagera, jeśli tak to trzeba będzie to zrobić inaczej, ale poczekamy na twoją odpowiedź.

Zaproponuję nieco inne rozwiązanie: zapamiętanie ostatnio wybieranej opcji w GRUB-ie.

sudo gedit /etc/default/grub

GRUB_DEFAULT=0 zmieniłem na GRUB_DEFAULT=Saved i dodałem GRUB_SAVEDEFAULT=true potem zapisałem zmiany i

sudo update-grub

Oczywiście - sam na to nie wpadłem - ale źródła nie pamiętam, więc ogólnikowo niech będzie że źródłem był Internet.

Ja proponuję jeszcze inne rozwiązanie.

sudo mv -v /etc/grub.d/30_os-prober /etc/grub.d/01_os-prober

sudo update-grub

Takie działanie spowoduje, że Windows po aktualizacji jądra Linux nie spadnie na niższe pozycje, w momencie aktualizacji jądra, zostaną dodane nowe wpisy na liście, tym samym Windows spadłby na niższą pozycję, w tym przypadku Windows zawsze będzie na pierwszej pozycji.

Pozdrawiam!