Windows XP - koniec wsparcia

Co tak naprawdę oznacza zakończenie wsparcia dla systemu Windows XP, które miało miejsce 8 kwietnia tego roku? Czy to znaczy, że jak kiedyś będę chciał ponownie zainstalować system na komputerze, to po jego zainstalowaniu nie będę mógł pobrać żadnych aktualizacji z Windows Update, które pobierały się dotychczas? Czy może oznacza to tylko, że nie będą wydawane żadne nowe aktualizacje?

Windows XP SP3 jest wspierany do 8 kwietnia 2014 roku, po tej dacie nie będą wydawane nowe aktualizacje, nie będzie wsparcia technicznego.

Więcej informacji http://www.microsoft.com/pl-pl/windows/endofsupport.aspx

Nie martw się na zapas. Będzie dobrze. Można będzie pobrać komplet poprawek w i mieć do zainstalowania. Jeszcze będzie do kompletu 12 poprawek i tyle. Wystarczy, bo XP nie będzie już atrakcyjnym systemem dla hakerów. Dużo ludzi ma jeszcze windows 98. XP wystarczy jeszcze przez lata do obsługi wielu programów, ale przychodzą nowości, których już nie obsłuży.

Wydawało mi się, że wparcie miało się zakończyć w tym roku… :roll:

Ale to czyli będę mógł po zakończeniu wsparcia i ponownej instalacji systemu pobrać te aktualizacje, które są teraz dostępne?

No niby tak, ale jak się zakończyło wsparcie dla XP z SP2 to w ogóle nie można na nim uruchomić Windows Update (tzn. z początku po zakończeniu wsparcia można było, a po jakimś czasie [dokładniej to w tamtym roku] nagle nie). Trzeba najpierw zainstalować SP3, żeby móc korzystać z Windows Update bo inaczej nie da się pobrać aktualizacji. Wiem bo mam na płytce Windowsa XP z SP2 i musiałem pobrać ze strony Windowsa dodatek SP3 bo nawet tego nie mogłem zaktualizować przez WU, a wcześniej normalnie się pobierało wraz z innymi aktualizacjami. Więc teraz się boję, że całkiem wyłączą dostęp do usługi Windows Update…

Oczywiście, że tak. Już teraz można znaleźć w internecie paczki z dotychczasowymi aktualizacjami do XP sp2, XP sp3. Ja także na swój XP sp3 nazbieram komplet, ale wybiorę trochę, bo zdarzały się wadliwe poprawki Microsoftu.

Taka moja porada - jeszcze może się przydać: ustawiamy tylko powiadomienia o aktualizacjach. Gdy wyskoczy powiadomienie, i kliknie się na nie, to będą poprawki wraz z numerami. Od razu się sprawdza w necie kolejne numery poprawek, i jak gdzieś piszą, że ta poprawka może wyrządzić szkodę w systemie, to ją odhaczamy. Potem klika się na resztę - pobierz i zainstaluj, pojawi się okienko, czy ukryć odznaczoną aktualizację. Klika się, żeby ukryć i windows update nie będzie już o nią wołał. W win7 też mam tak ustawione i wpierw sprawdzam w necie, czy nie ma zastrzeżeń do jakiegoś numeru aktualizacji. Na win7 ukrywa się z prawokliku najeżdżając kursorem na aktualizację, której nie chcemy. Pisze “ukryj”, to się ukrywa.

Ale ja pytam czy będzie możliwość pobrania aktualizacji z usługi Windows Update, a nie jakichś paczek znalezionych w Internecie. Takie rzeczy wolę pobierać z oficjalnych źródeł, tj. ze stron Microsoftu. :slight_smile:

można też pobrać już gotowe obrazy systemów już zaktualizowane więc nie ma się o co martwić po wsparciu;]

Windows XP SP2 nie jest już wspierany od 13.07.2010 r.

Windows XP SP3 nie będzie wspierany od 8.04.2014 r.

Hakerzy o tym wiedzą i na początku tego okresu będzie jeszcze wielu użytkowników ze starym systemem.Będą łatwym celem.

Po 8.04.2014 r. nie warto używać Windows XP dla własnego bezpieczeństwa.

Prędzej oprogramowaniem zmuszą cię do zmiany systemu,na pewno będzie tak,że nowe wersje programów nie uruchomią się pod XP,będą tworzyć gry wymagające min DirectX 10 - DirectX 9 był wspierany też bardzo długo,to tak jakbyś miał dzisiaj Win 98.Nie odpalisz go na nowym komputerze natywnie,tylko przez maszynę wirtualną,nowy Firefox,Opera i inne oprogramowanie na nim się już nie uruchomią-utrata wsparcia oznacza,że nikt nie będzie zwracał uwagi na zgodność ze starym systemem i tak użytkownicy zaczną przechodzić na Windows 7 lub Windows 8

Mogę doradzić program WSUS Offline, pobiera aktualizacje dla dowolnego system i pakietu Office i zapisuje w formie obrazu ISO. Przydatny po sformatowaniu systemu, bo nie trzeba ciągle pobierać tych samych hotfixów, a także na sytuacje właśnie zakończenia supportu.

Wcięło mi posta w nocy. Ja mam w ulubionych tą stronkę ze wszystkimi aktualizacjami XP sp3. Numery aktualizacji są linkami i przenoszą na oficjalną stronę microsoftu. Oczywiście, że wybiorę sobie, komplet, ale np. bez kontrowersyjnej poprawki KB976002 - Aplikacja wyboru przeglądarki. Są poprawki do ie8 Na wolnym dysku można już sobie folder z poprawkami robić. Powoli skompletować te, co będą do końca i będzie, jak znalazł, w przypadku postawienia systemu.

O takie rzeczy się nie martwię. Windowsa XP mam na starym komputerze. Na nowym mam Windowsa 7, a na laptopie Windowsa 8. :slight_smile: Po prostu ze starego kompa też wciąż czasami korzystam (np. teraz).

Tak w ogóle to 8 kwietnia mam urodziny - to mi Microsoft prezent zrobi. :smiley: Ale no byłem pewny, że to w tym roku miało się zakończyć. Widać znowu przesunęli termin.

To jest za mało powiedziane. Po tym terminie przypuszczam, że nie uświadczy się żadnych sterowników pod ten syystem, jak i również stopniowe oprogramowania użytkowego i pozostanie korzystanie ze starszych wersji. Generalnie z systemu będzie można korzystać, lecz z racji bezpieczeństwa nie będzie to dobry pomysł, ponieważ taki system będzie podatny na włamania i infekcje, tak więc istnieje już wieksze ryzyko, że po w pewnym momencie po zalogowaniu się na konto bankowe niestety okaze się, że jest wyczyszczone do zera.

@Piotr92

dokłądnie przegląarka flash java i system bedą mieć luki wiec to jest niebezpieczne;]