Windows XP - koniec wsparcia

(lostek815) #1

Co tak naprawdę oznacza zakończenie wsparcia dla systemu Windows XP, które miało miejsce 8 kwietnia tego roku? Czy to znaczy, że jak kiedyś będę chciał ponownie zainstalować system na komputerze, to po jego zainstalowaniu nie będę mógł pobrać żadnych aktualizacji z Windows Update, które pobierały się dotychczas? Czy może oznacza to tylko, że nie będą wydawane żadne nowe aktualizacje?

(falcon89) #2

Windows XP SP3 jest wspierany do 8 kwietnia 2014 roku, po tej dacie nie będą wydawane nowe aktualizacje, nie będzie wsparcia technicznego.

Więcej informacji http://www.microsoft.com/pl-pl/windows/endofsupport.aspx

(Bogdan_G) #3

Nie martw się na zapas. Będzie dobrze. Można będzie pobrać komplet poprawek w i mieć do zainstalowania. Jeszcze będzie do kompletu 12 poprawek i tyle. Wystarczy, bo XP nie będzie już atrakcyjnym systemem dla hakerów. Dużo ludzi ma jeszcze windows 98. XP wystarczy jeszcze przez lata do obsługi wielu programów, ale przychodzą nowości, których już nie obsłuży.

(lostek815) #4

Wydawało mi się, że wparcie miało się zakończyć w tym roku… :roll:

Ale to czyli będę mógł po zakończeniu wsparcia i ponownej instalacji systemu pobrać te aktualizacje, które są teraz dostępne?

(falcon89) #5

(lostek815) #6

No niby tak, ale jak się zakończyło wsparcie dla XP z SP2 to w ogóle nie można na nim uruchomić Windows Update (tzn. z początku po zakończeniu wsparcia można było, a po jakimś czasie [dokładniej to w tamtym roku] nagle nie). Trzeba najpierw zainstalować SP3, żeby móc korzystać z Windows Update bo inaczej nie da się pobrać aktualizacji. Wiem bo mam na płytce Windowsa XP z SP2 i musiałem pobrać ze strony Windowsa dodatek SP3 bo nawet tego nie mogłem zaktualizować przez WU, a wcześniej normalnie się pobierało wraz z innymi aktualizacjami. Więc teraz się boję, że całkiem wyłączą dostęp do usługi Windows Update…

(Bogdan_G) #7

Oczywiście, że tak. Już teraz można znaleźć w internecie paczki z dotychczasowymi aktualizacjami do XP sp2, XP sp3. Ja także na swój XP sp3 nazbieram komplet, ale wybiorę trochę, bo zdarzały się wadliwe poprawki Microsoftu.

Taka moja porada - jeszcze może się przydać: ustawiamy tylko powiadomienia o aktualizacjach. Gdy wyskoczy powiadomienie, i kliknie się na nie, to będą poprawki wraz z numerami. Od razu się sprawdza w necie kolejne numery poprawek, i jak gdzieś piszą, że ta poprawka może wyrządzić szkodę w systemie, to ją odhaczamy. Potem klika się na resztę - pobierz i zainstaluj, pojawi się okienko, czy ukryć odznaczoną aktualizację. Klika się, żeby ukryć i windows update nie będzie już o nią wołał. W win7 też mam tak ustawione i wpierw sprawdzam w necie, czy nie ma zastrzeżeń do jakiegoś numeru aktualizacji. Na win7 ukrywa się z prawokliku najeżdżając kursorem na aktualizację, której nie chcemy. Pisze “ukryj”, to się ukrywa.

(lostek815) #8

Ale ja pytam czy będzie możliwość pobrania aktualizacji z usługi Windows Update, a nie jakichś paczek znalezionych w Internecie. Takie rzeczy wolę pobierać z oficjalnych źródeł, tj. ze stron Microsoftu. :slight_smile:

(MrBeckham666) #9

można też pobrać już gotowe obrazy systemów już zaktualizowane więc nie ma się o co martwić po wsparciu;]

(eddie71) #10

Windows XP SP2 nie jest już wspierany od 13.07.2010 r.

Windows XP SP3 nie będzie wspierany od 8.04.2014 r.

Hakerzy o tym wiedzą i na początku tego okresu będzie jeszcze wielu użytkowników ze starym systemem.Będą łatwym celem.

Po 8.04.2014 r. nie warto używać Windows XP dla własnego bezpieczeństwa.

(Johny) #11

Prędzej oprogramowaniem zmuszą cię do zmiany systemu,na pewno będzie tak,że nowe wersje programów nie uruchomią się pod XP,będą tworzyć gry wymagające min DirectX 10 - DirectX 9 był wspierany też bardzo długo,to tak jakbyś miał dzisiaj Win 98.Nie odpalisz go na nowym komputerze natywnie,tylko przez maszynę wirtualną,nowy Firefox,Opera i inne oprogramowanie na nim się już nie uruchomią-utrata wsparcia oznacza,że nikt nie będzie zwracał uwagi na zgodność ze starym systemem i tak użytkownicy zaczną przechodzić na Windows 7 lub Windows 8

(Longhorn2009) #12

Mogę doradzić program WSUS Offline, pobiera aktualizacje dla dowolnego system i pakietu Office i zapisuje w formie obrazu ISO. Przydatny po sformatowaniu systemu, bo nie trzeba ciągle pobierać tych samych hotfixów, a także na sytuacje właśnie zakończenia supportu.

(Bogdan_G) #13

Wcięło mi posta w nocy. Ja mam w ulubionych tą stronkę ze wszystkimi aktualizacjami XP sp3. Numery aktualizacji są linkami i przenoszą na oficjalną stronę microsoftu. Oczywiście, że wybiorę sobie, komplet, ale np. bez kontrowersyjnej poprawki KB976002 - Aplikacja wyboru przeglądarki. Są poprawki do ie8 Na wolnym dysku można już sobie folder z poprawkami robić. Powoli skompletować te, co będą do końca i będzie, jak znalazł, w przypadku postawienia systemu.

(lostek815) #14

O takie rzeczy się nie martwię. Windowsa XP mam na starym komputerze. Na nowym mam Windowsa 7, a na laptopie Windowsa 8. :slight_smile: Po prostu ze starego kompa też wciąż czasami korzystam (np. teraz).

Tak w ogóle to 8 kwietnia mam urodziny - to mi Microsoft prezent zrobi. :smiley: Ale no byłem pewny, że to w tym roku miało się zakończyć. Widać znowu przesunęli termin.

(Piotrkijak) #15

To jest za mało powiedziane. Po tym terminie przypuszczam, że nie uświadczy się żadnych sterowników pod ten syystem, jak i również stopniowe oprogramowania użytkowego i pozostanie korzystanie ze starszych wersji. Generalnie z systemu będzie można korzystać, lecz z racji bezpieczeństwa nie będzie to dobry pomysł, ponieważ taki system będzie podatny na włamania i infekcje, tak więc istnieje już wieksze ryzyko, że po w pewnym momencie po zalogowaniu się na konto bankowe niestety okaze się, że jest wyczyszczone do zera.

(MrBeckham666) #16

@Piotr92

dokłądnie przegląarka flash java i system bedą mieć luki wiec to jest niebezpieczne;]