Windows XP kopia zapasowa systemu

Hej, chciałbym zapytać o taką rzecz ponieważ będe wymieniał płyte główną oraz karte graficzną a mam sporo fajnych rzeczy zainstalowanych na tym systemie czy była by możliwość zachowania tych programów w postaci kopi zapasowej systemu czy raczej nie było by takiej możliwości ? Bo jeżeli nie to czeka mnie sporo instalowania a tak miałbym już prawie wszystko zainstalowane ale pewnie może to spowodować więcej problemów ponieważ w kopi zapasowej miałbym sterowniki to starej płyty głównej i karty graficznej . Pozdrawiam

Będziesz wymieniać płytę oraz kartę graficzną to musisz zrobić format, instalację nowego systemu a następnie zainstalować

sterowniki do nowej płyty głównej Chipset , sterowniki do karty dźwiękowej oraz do nowej karty graficznej itd…

Nie możesz przenieść “sporo fajnych rzeczy” które się da na inny dysk z systemowego ?

Nie możesz nagrać na płytki DVD etc ?

Zrobić format oraz zainstalować nowy system tylko na dysku C ?

Kopia zapasowa systemu nic nie da ponieważ będą na niej inne sterowniki.

No niby można, ale to zawsze może się okazać bezcelowe, a nawet groźne dla danych. Ponieważ chipset na nowej płycie głównej może być inny, uruchomienie kopii systemu może spowodować różne komplikacje. Może okazać się nawet, że nagle znikną partycje na dysku. Właśnie coś podobnego przydarzyło się mojemu znajomemu - wrzucił do systemu (kolega mu nieszczęśliwie doradził ;)) sterowniki do innego chipsetu i nagle zniknęły mu dwie partycje, a na nich duże ilości mozolnie zbieranych danych.

Można też zrobić trochę inaczej: Zrzucić zawartość katalogu “Program Files” na inną partycję, a w czasie instalacji nowego systemu formatować tylko partycję C. Potem oczywiście sterowniki itp. Po zakończeniu można próbować uruchamiać kolejno programy ze starego systemu. Niektóre mogą się uruchomić, ale niektóre trzeba będzie instalować zapewne od zera…

Jest taka możliwość, ale będziesz niestety musiał pożegnać się z systemem, sformatować dysk, zrobić czystą instalację i wszystko poinstalować od nowa, ponieważ przy wymianie procka i mobo zalecane jest wykoananie czystej instalacji systemu od nowa, ponieważ w związku z tym, że system będzie pracował na innej mobo niż był zainstalowany, to może nie funkcjonować stablinie, np. będą się pojawiać tzw. blue screen’y(błędy krytyczne systemu Windows).

Zrób ja pisze @beblogz, ale dodatkowo oprócz Program Files skopiuj też folder Documents and Settings, później jak już będziesz miał nowy sys, możesz przekopiować go żywcem, dzięki temu zachowasz ustawienia, dane programów itp. . Zdecydowana większość progsów ruszy bez instalowania choć jak zawsze znajdą się takie które trzeba będzie zainstalować ponownie (główne te mocno integrujące się z systemem).

Dzieki wielkie za pomoc

P.S.

Zawsze kopiuje wszystkie instalki z dysku c na inna partycje oraz całę moje dokumenty na inna partycje . Zwykle tez nigdy nie robiłem kopi zapasowej systemu ale postanowiłem się spytać czy była by możliwość skopiowania wszystkich wpisów do rejestru oprócz sterowników do nowych kart i płyty głównej . Najwyraźniej chyba nie ale dzięki i pozdrawiam raz jeszcze .

Tylko Program Files, nie wiem, czy nie będziesz musiał podłączyć dysku jako slave i spod innego Windowsa skopiować, albo spod Linuksa np. bo nie wiem, czy Windows pozwoli na nadpisanie tego folderu. Możesz sobie jeszcze skopiować foldery Ustawienia Lokalne i Dane Aplikacji, w ustawieniach lokalnych są jak sama nazwa wskazuje ustawienia programów, natomiast dane aplikacji, różne dane programów, np. w tym folderze przechowane są wiadomości e-mail jeżeli masz zainstalowany jakiś program do odbierania maili, albo konto masz skonfigurowane w Outlook’u. Jak skopiujesz te foldery, to wtedy wystarczy, że po instalujesz wszystkie programy, ewentualnie skonfigurujesz wszystkie konta mailowe i wtedy nadpiszesz tymi skopiowanymi folderami istniejące i będziesz miał wszystkie maile, wszystkie programy skonfigurowane itd. Foldery te znajdują się w folderze c:\Documents and Settings\Twoja nazwa konta. Śa to foldery ukryte, tak więc musisz ustawić w opcjach folderów w zakładce widok aby pokazywał ukryte pliki i foldery i jeżeli nadal nie będą widoczne odznacz jeszcze chroń pliki systemu operacyjnego(zalecane).

@Piotr92 po kij kombinujesz jak się nie znasz, spokojnie nadpisze nawet systemowe, choć paru plików nie da się skopiować (można je pominąć).

Ja nie twierdziłem, że się nie da, tylko wyraźnie zaznaczyłem, że nie jestem pewny, czy te plik dadzą się nadpisać…

Może i trochę za późno ale czy…

Gdyby jeszcze na tej płycie głównej usunął sterowniki do niej (chipset, karta sieciowa, muzyczna), wyłączył ją w menadżerze zadań wyczyścił rejestr z pozostałości po tych sterach i zrobił by to samo ze sterami od karty graficznej.

To czy po zmianie płyty i grafiki nie działało by to???

System włączył by się bez konfliktów sterowników a on zainstalował by nowe sterowniki…