Windows XP-Kupno


(Figus94) #1

Witam!

Czy opłaca się kupować używanego Windows XP i czy jest to legalne?

Chciałbym np. kupić coś takiego:

http://cgi.ebay.pl/Windows-XP-professional-a-full-version-Including-SP1_W0QQitemZ190199253370QQihZ009QQcategoryZ41888QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Jeśli ta wersja jest zła to proszę o podanie innej :slight_smile:


(MarS) #2

To jest wersja systemu przeznaczona dla produktów firmy Dell i tylko z nimi może być używana. Bardzo wątpię byś mógł to zainstalować na dowolnym pececie jak twierdzi sprzedawca


(Seba86mu) #3

Po pierwsze: Windows ten przeznaczony jest na komputery DELL - jeżeli takiego nie posiadasz, to używanie go na innym komputerze jest nielegalne.

Po drugie: Windows ten jest w języku angielskim, jeżeli taka wersja językowa Cię interesuje, to ok, ale jeżeli myślisz, że go spolszczysz, to wiedz, że to też jest nielegalne.

Po trzecie: nie widzę żadnego zdjęcia licytowanego przedmiotu. Nie kupuj kota w worku.

Windowsa XP Home Edition OEM kupisz w sklepie komputerowym za ok. 260 zł.


(Figus94) #4

A coś takiego:

http://cgi.ebay.pl/MS-Windows-XP-Professional-OEM-SP2c-Brand-New_W0QQitemZ180217151312QQihZ008QQcategoryZ41888QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

(Seba86mu) #5

figus94 , system operacyjny Windows powinno sprzedawać się w tekturowym pudełku z naklejką, która potwierdza, że osoby postronne nie otwierały pudełka, a co za tym idzie nie miały wglądu do klucza licencyjnego.

Sprzedawanie systemu w samej folii jest bynajmniej śmieszne.

Właśnie w takiej postaci powinno sprzedawać się system operacyjny.

Kupując w takiej postaci, jak przedstawia link podany przez Ciebie, kupujesz na własne ryzyko.


(neo10) #6

System sprzedawany w samej folii to jest system ze starej wersji licencyjnej systemu oem tzn taki system może być sprzedany tylko i wyłącznie razem z komputerem.

Nowa wersja licencji oem pozwala już na sprzedaż samego systemu winxp wersji oem bez komputera, takie wersje sprzedawane są właśnie w tych charakterystycznych szarych pudełkach ;] tzn w wypadku win xp… windows vista w wersji oem ma już ładniejsze mniejsze białe opakowania ;]

A generalnie nie ma co cudować chcesz mieć oryginalny system kup go ze sprawdzonego i legalnego żródła np tutaj: http://www.allegro.pl/item311889249_sal … _wawa.html


(Luz14) #7

Kupując taki system:

http://allegro.pl/item318436596_windows … dynia.html

  1. będzie można się zarejestrować w witrynie Microsoft, używając klucza, który dostanę?

  2. będzie można ściągać aktualizacje na bieżąco, bez ograniczeń do kiedy?

  3. naklejkę dostanę :wink: ?

do nowo kupionego laptopa będzie legalny? Laptop będzie ASUS i beż żadnego systemu zainstalowanego po kupnie. Chciałbym mieć na laptopie wszystko legalne :wink:


(Narv) #8
  1. Jest o wersja OEM więc możliwe, że będzie wymagać aktywacji. Zarejestrować produkt oczywiście możesz, jednak nie jest to wymagane.

  2. Tak, będziesz mógł pobierać aktualizację na bieżąco. Do kiedy? Do póki system będzie spierany przez producenta.

  3. Powinieneś.

Tak do laptopa będzie legalny. Jednak będziesz mógł zainstalować ten system tylko na jednym komputerze.

Ja na Twoim miejscu jednak rozejrzałbym się za tym systemem o bardziej sprawdzonego sprzedającego - zawsze to większa pewność, że nie dostaniesz bardzo dobrze podrobionego pirata.


(Luz14) #9

OK, jeszcze mam jedno. Jak to jest z wersją OEM? Jeśli kupię laptopa i zainstaluje na nim Windows XP Home i np za parę miesięcy dokupię RAM to też będzie oryginalny i wszystko legalnie?

W jakich przypadkach będzie nielegalnie, oprócz zainstalowania systemu na innym komputerze.


(Narv) #10

Jeżeli system uzna, że w sprzęcie zaszły istotne zmiany to wtedy będzie potrzebna reaktywacja systemu. Jednak jeżeli zmiany nie są zbyt poważne (np. wspomniane przez Ciebie dorzucenie pamięci RAM) to system powinien działać normalnie, tzn. nie powinny pojawiać się komunikaty o konieczności przeprowadzenia reaktywacji systemu z powodu zmian sprzętowych.

Jeżeli zmienisz cały komputer na nowy i na nim będziesz chciał zainstalować ten system OEM to możesz napotkać problemy podczas jego aktywacji dlatego, że system ten został już przypisany do innego modelu płyty głównej. Wtedy wystarczy zadzwonić do biura obsługi Microsoft i powiedzieć, że płyta główna uległa uszkodzeniu i teraz w komputerze już jest inna, powinni umożliwić Ci ponowną aktywację systemu na nowym komputerze.

Pozdrawiam.


(Luz14) #11

Ostatnie pytanie, czy będąc w posiadaniu tej wersji OEM to można swobodnie robić formaty?

Jak będę miał jakieś pytanie to napisze, bo na ten moment mam 1 ;]


(Seba86mu) #12

Można.

Wersję OEM można samemu aktywować bodajże 10-15 razy. Kolejne aktywacje poprzez telefoniczną infolinię Microsoft.


(Luz14) #13

OK, dzięki za odpowiedź. Jak wygląda ta aktywacja telefoniczna?

Jeśli kupi się nowego laptopa, a na nim nie ma żadnego systemu, to trzeba zapewne wgrać sterowniki pod XP Home, czy można śmiało instalować?

Wyczytałem, na jakiejś stronie (nie pamiętam jakiej), że Home obsługuje tylko jeden procesor (jeden rdzeń?) czy fizycznie oddzielny?


(Narv) #14

Windows XP Home obsługuje jeden fizyczny procesor, który może być wielordzeniowy - jednak ile może być maksymalnie rdzeni, to niestety nie wiem.

Sterowniki oczywiście należy zainstalować, powinieneś dostać płytkę CD ze sterownikami, jeżeli nie masz płytki to poszukaj sterowników na stronie producenta laptopa.