Windows XP - Licencje -- Pytanko

Witam

Mam kilka pytań odnośnie licencji Windows XP Pro

Co różni te 2 licencje sprzedawane na aukcjach allegro ?

za 105zł:

http://allegro.pl/windows-xp-prof-sp-3- … 08954.html

i za 269zł:

http://allegro.pl/nowy-ms-windows-xp-pr … 98499.html

Widać na obu aukcjach chętnie ludzie biorą licencje

Jedna jest tańsza a druga droższa ale chętniej ludzi biorą tą droższą

Czy obie te licencje będzie można zainstalować na dowolnym komputerze ?

bo wyczytałem ze jedna z nich jest z komputerem DELL GX 260

i czy tylko do niego można ta licencje zastosować czy do dowolnego komputera PC czy laptopa ?

Drugie pytanko to czy jeżeli juz bede instalował nową licencje to czy aby była ona używana zgodnie z prawem

to czy muszę ją rejestrować ?

z Góry dzieki za pomoc :slight_smile:

Pozdrawiam

Krzysiek

Widzisz w pierwszej aukcji słowo “Dell” - to jest przyczyną tak niskiej ceny, jest to wersja do sprzedaży z komputerami marki Dell.

Jedna i druga cena jest mocno podejrzana. XP Pro nie może tyle kosztować.

W hurtowni XP Pro to ok. 730zł brutto, XP Home to 450zł brutto (cena zmienia się w zależności od kursów walut). Hurtownia płaci Microsoftowi niewiele mniej (-5%, -10% ?). Więc nie może być w sprzedaży w takiej cenie z legalnego źródła.

Co prawda mnie się zdarzało kupić jakiś program dużo taniej, a nawet raz sprzedać. Ale przy zakupie chodziło o programy z supermarketu, które tam zalegały od dłuższego czasu (np. wczoraj kupiłem Civilization 3 dla macinstosha za 38zł). Przy sprzedaży, miałem jedno pudełko z dawnych czasów (5 lat), program był mało chodliwy i w starej wersji (MS Works 8 ). Zawsze to są pojedyncze sztuki.

Nikt przy zdrowych zmysłach nie kupi 50 programów, by je później dużo taniej sprzedawać.

To są systemy na licencji OEM. Czyli przypisane do konkretnego kompa. Nie możesz legalnie zainstalować tego Windowsa na innym kompie. Na końcu opisu masz napisane, że jest on sprzedawany wraz z laptopem.Być może tylko z obudową :wink: albo nawet bez laptopa, a wpis po to aby allegro nie wywaliło aukcji. Jeśli naklejka jest nieprzyklejona to może na innego Dell’a można ją przykleić - ale tu pewności nie mam.

jeszcze jedno jeżeli będę posiadał na komputerze ten certyfikat naklejony i ewentualnie fakturę

to chyba będzie to zgodne z prawem czy nie ? :-s

Bo na którejś aukcji wyczytałem ze w razie kontroli dobrze bedzie okazać także fakturę

Dzieki Wielkie za informacje

teraz już powoli zaczynam ogarniać :smiley:

Pozdrawiam

Krzysiek

Cytuje:

"Oprogramowanie Windows XP w wersji OEM jest licencjonowane jako integralna część komputera, z którym zostało nabyte lub na którym nastąpiła pierwsza instalacja, co ma swoje odzwierciedlenie w postanowieniach umowy licencyjnej użytkownika końcowego. Cyt:

“OPROGRAMOWANIE jest licencjonowane z KOMPUTEREM jako pojedynczy zintegrowany produkt i może być używane jedynie z KOMPUTEREM”

oraz

“Licencjobiorca może instalować, używać, uzyskiwać dostęp, wyświetlać i uruchamiać jedynie jedną (1) kopię OPROGRAMOWANIA na KOMPUTERZE [z którym oprogramowanie zostało nabyte]”.

Postanowienie to określa zakaz przenoszenia oprogramowania na inne jednostki, jak również obowiązek wykorzystywania takiego oprogramowania wyłącznie na tym samym komputerze, z którym zostało ono nabyte, lub na którym nastąpiła pierwsza instalacja.

Firma Microsoft przyjęła tu dosyć liberalną interpretację omawianego zagadnienia (chodzi o pytanie, kiedy oprogramowanie jest nadal wykorzystywane na tym samym komputerze; czy jeśli zmienimy stopniowo wszystkie elementy komputera, to jest to ciągle ten sam komputer?). W świetle liberalnej i prokonsumenckiej interpretacji przyjętej przez Microsoft, wymiana większości jego części nie jest rozumiana jako wymiana komputera (sprzętu) i nie powoduje utraty licencji.

Granicą modernizacji komputera jest jedynie wymiana płyty głównej, (która jest podstawowym elementem systemu) , co oznacza, że tylko wymiana tej części powoduje niemożność wykorzystywania oprogramowania na zmienionym komputerze.

Jeżeli jednak wymiana płyty głównej następuje na skutek uszkodzenia, licencja na oprogramowanie nie wygasa, należy tylko w ramach aktywacji telefonicznej potwierdzić fakt wymiany. Szczegółowe informacje można uzyskać w Dziale Aktywacji pod numerem telefonu: 0-801 308 801 (wew.1) lub (0-22) 5941999 (wew. 1).

Czyli jak zostawisz obudowę, wymienisz bebechy, zadzwonisz do Bila i powiesz, że padła Ci płyta i musiałeś ją wymienić to może Ci przypiszą tego “nowego” kompa do tej licencji :wink:

Jeżeli dobrze zrozumiałem to przypisanie do komputera jest po instalacji na nim pierwszy raz systemu

a na tych aukcjach wypisane jest

nie rejestrowany

Zestaw zafoliowany

nie aktywowany

Czyli wychodzi ze pierwsza aktywacja bedzie na moim komputerze ? :-s

Pozdrawiam :slight_smile:

Krzysiek

Druga aukcja (napis czas na strat) sugeruje że są to systemy do zainstalowania na nowym sprzęcie.

Czyli najprawdopodobniej zostały wyniesione z jakiejś firmy (bo nie instalują już XP) i teraz pojawiły sie na Allegro.

Opakowanie legalnych OMów wygląda całkiem inaczej.

Przypuszczam, że ten Windows za 100zł ma przyklejoną naklejkę do kompa. Natomiast w tym za 270 zł firma nie przykleiła naklejki na kompie :smiley: . Niestety system musiał być w ciągu miesiąca aktywowany bo by przestał działać, a tym samym jest już w bazie Microsoftu. A firmy, może ma “życzenie” klienta, nie naklejają nalepek i potem klienci mają “czyste” Windowsy. Tylko, że jak system był aktywowany np.: 3 lata temu, a Ty naklejkę nakleisz na kompa, który był wyprodukowany parę miesięcy temu to może być problem :frowning:

A z tym niezarejestrowaniem i nieaktywowaniem to jakiś pic, bo tak to by nie sprzedawali ich razem z kompem, w którym żeby mógł działać system musiał być on aktywowany - chyba że by co miesiąc go przeinstalowywali :smiley:

I jeszcze odgrzebałem taki link: http://windows.howto.pl/artykuly,windows-19-160-1.html zwłaszcza rozdział Szczegóły techniczne aktywacji - PARANOJA :twisted:

Czyli legalnie, na nowym kompie, używanych licencji OEM raczej nie wykorzystasz. Nawet jak taki system dałoby się aktywować to i tak będzie nielegalny - tak mi się przynajmniej wydaje. Musiałby się tu jakiś prawnik wypowiedzieć.