Windows XP - Licencje -- Pytanko


(krzychup4) #1

Witam

Mam kilka pytań odnośnie licencji Windows XP Pro

Co różni te 2 licencje sprzedawane na aukcjach allegro ?

za 105zł:

http://allegro.pl/windows-xp-prof-sp-3- ... 08954.html

i za 269zł:

http://allegro.pl/nowy-ms-windows-xp-pr ... 98499.html

Widać na obu aukcjach chętnie ludzie biorą licencje

Jedna jest tańsza a druga droższa ale chętniej ludzi biorą tą droższą

Czy obie te licencje będzie można zainstalować na dowolnym komputerze ?

bo wyczytałem ze jedna z nich jest z komputerem DELL GX 260

i czy tylko do niego można ta licencje zastosować czy do dowolnego komputera PC czy laptopa ?

Drugie pytanko to czy jeżeli juz bede instalował nową licencje to czy aby była ona używana zgodnie z prawem

to czy muszę ją rejestrować ?

z Góry dzieki za pomoc :slight_smile:

Pozdrawiam

Krzysiek


(Cedar) #2

Widzisz w pierwszej aukcji słowo "Dell" - to jest przyczyną tak niskiej ceny, jest to wersja do sprzedaży z komputerami marki Dell.


(MaRa) #3

Jedna i druga cena jest mocno podejrzana. XP Pro nie może tyle kosztować.

W hurtowni XP Pro to ok. 730zł brutto, XP Home to 450zł brutto (cena zmienia się w zależności od kursów walut). Hurtownia płaci Microsoftowi niewiele mniej (-5%, -10% ?). Więc nie może być w sprzedaży w takiej cenie z legalnego źródła.

Co prawda mnie się zdarzało kupić jakiś program dużo taniej, a nawet raz sprzedać. Ale przy zakupie chodziło o programy z supermarketu, które tam zalegały od dłuższego czasu (np. wczoraj kupiłem Civilization 3 dla macinstosha za 38zł). Przy sprzedaży, miałem jedno pudełko z dawnych czasów (5 lat), program był mało chodliwy i w starej wersji (MS Works 8 ). Zawsze to są pojedyncze sztuki.

Nikt przy zdrowych zmysłach nie kupi 50 programów, by je później dużo taniej sprzedawać.


(Art Tur) #4

To są systemy na licencji OEM. Czyli przypisane do konkretnego kompa. Nie możesz legalnie zainstalować tego Windowsa na innym kompie. Na końcu opisu masz napisane, że jest on sprzedawany wraz z laptopem.Być może tylko z obudową :wink: albo nawet bez laptopa, a wpis po to aby allegro nie wywaliło aukcji. Jeśli naklejka jest nieprzyklejona to może na innego Dell'a można ją przykleić - ale tu pewności nie mam.


(krzychup4) #5

jeszcze jedno jeżeli będę posiadał na komputerze ten certyfikat naklejony i ewentualnie fakturę

to chyba będzie to zgodne z prawem czy nie ? :-s

Bo na którejś aukcji wyczytałem ze w razie kontroli dobrze bedzie okazać także fakturę

Dzieki Wielkie za informacje

teraz już powoli zaczynam ogarniać :smiley:

Pozdrawiam

Krzysiek


(Art Tur) #6

Cytuje:

"Oprogramowanie Windows XP w wersji OEM jest licencjonowane jako integralna część komputera, z którym zostało nabyte lub na którym nastąpiła pierwsza instalacja, co ma swoje odzwierciedlenie w postanowieniach umowy licencyjnej użytkownika końcowego. Cyt:

"OPROGRAMOWANIE jest licencjonowane z KOMPUTEREM jako pojedynczy zintegrowany produkt i może być używane jedynie z KOMPUTEREM"

oraz

"Licencjobiorca może instalować, używać, uzyskiwać dostęp, wyświetlać i uruchamiać jedynie jedną (1) kopię OPROGRAMOWANIA na KOMPUTERZE [z którym oprogramowanie zostało nabyte]".

Postanowienie to określa zakaz przenoszenia oprogramowania na inne jednostki, jak również obowiązek wykorzystywania takiego oprogramowania wyłącznie na tym samym komputerze, z którym zostało ono nabyte, lub na którym nastąpiła pierwsza instalacja.

Firma Microsoft przyjęła tu dosyć liberalną interpretację omawianego zagadnienia (chodzi o pytanie, kiedy oprogramowanie jest nadal wykorzystywane na tym samym komputerze; czy jeśli zmienimy stopniowo wszystkie elementy komputera, to jest to ciągle ten sam komputer?). W świetle liberalnej i prokonsumenckiej interpretacji przyjętej przez Microsoft, wymiana większości jego części nie jest rozumiana jako wymiana komputera (sprzętu) i nie powoduje utraty licencji.

Granicą modernizacji komputera jest jedynie wymiana płyty głównej, (która jest podstawowym elementem systemu) , co oznacza, że tylko wymiana tej części powoduje niemożność wykorzystywania oprogramowania na zmienionym komputerze.

Jeżeli jednak wymiana płyty głównej następuje na skutek uszkodzenia, licencja na oprogramowanie nie wygasa, należy tylko w ramach aktywacji telefonicznej potwierdzić fakt wymiany. Szczegółowe informacje można uzyskać w Dziale Aktywacji pod numerem telefonu: 0-801 308 801 (wew.1) lub (0-22) 5941999 (wew. 1).

Czyli jak zostawisz obudowę, wymienisz bebechy, zadzwonisz do Bila i powiesz, że padła Ci płyta i musiałeś ją wymienić to może Ci przypiszą tego "nowego" kompa do tej licencji :wink:


(krzychup4) #7

Jeżeli dobrze zrozumiałem to przypisanie do komputera jest po instalacji na nim pierwszy raz systemu

a na tych aukcjach wypisane jest

nie rejestrowany

Zestaw zafoliowany

nie aktywowany

Czyli wychodzi ze pierwsza aktywacja bedzie na moim komputerze ? :-s

Pozdrawiam :slight_smile:

Krzysiek


(fiesta) #8

Druga aukcja (napis czas na strat) sugeruje że są to systemy do zainstalowania na nowym sprzęcie.

Czyli najprawdopodobniej zostały wyniesione z jakiejś firmy (bo nie instalują już XP) i teraz pojawiły sie na Allegro.

Opakowanie legalnych OMów wygląda całkiem inaczej.


(Art Tur) #9

Przypuszczam, że ten Windows za 100zł ma przyklejoną naklejkę do kompa. Natomiast w tym za 270 zł firma nie przykleiła naklejki na kompie :smiley: . Niestety system musiał być w ciągu miesiąca aktywowany bo by przestał działać, a tym samym jest już w bazie Microsoftu. A firmy, może ma "życzenie" klienta, nie naklejają nalepek i potem klienci mają "czyste" Windowsy. Tylko, że jak system był aktywowany np.: 3 lata temu, a Ty naklejkę nakleisz na kompa, który był wyprodukowany parę miesięcy temu to może być problem :frowning:

A z tym niezarejestrowaniem i nieaktywowaniem to jakiś pic, bo tak to by nie sprzedawali ich razem z kompem, w którym żeby mógł działać system musiał być on aktywowany - chyba że by co miesiąc go przeinstalowywali :smiley:

I jeszcze odgrzebałem taki link: http://windows.howto.pl/artykuly,windows-19-160-1.html zwłaszcza rozdział Szczegóły techniczne aktywacji - PARANOJA :twisted:

Czyli legalnie, na nowym kompie, używanych licencji OEM raczej nie wykorzystasz. Nawet jak taki system dałoby się aktywować to i tak będzie nielegalny - tak mi się przynajmniej wydaje. Musiałby się tu jakiś prawnik wypowiedzieć.