Windows XP+Linux(Ubuntu) na 3 partycjach?

Witam.

 

Mam aktualnie staruśkiego już HP z zainstalowanym XP 32 Pro,i dyskiem pamięci na jakieś 200 GB,i następującymi partycjami:

-D: Wiadomo,filmy muzyka i inne pierdoły,153 GB

-C: System + Programy 70 GB

-E:(HP RECOVERY),tu aktualnie nic nie mam,i definitywnie nie jest mi to potrzebne,prawie 8 GB miejsca

-F:(OS TOOLS),sterowniki,plik boot.sdi i winre.wim,choć nie jestem pewnien do czego służą i nie wiem czy są mi potrzebne,partycja to niecałe 2 GB także nie będę po niej płakał w razie co.

 

Rzecz w tym,że chciałbym zamontować sobie Linuxa z Ubuntu,i znalazłem nawet taki oto artykuł http://forum.dobreprogramy.pl/temat/285292-partycjonowanie-dysku-pod-instalacj%C4%99-linux/ ,ale nie jestem pewnien czy go ruzumiem,i czy na prawdę potrzebuję aż 7 partycji?Nie mógłbym po prostu na wolnej partycji E: zainstalować Linuxa + parę podstawowych programów(na poważnie zajmę się pingwinkiem przy migracji na Windowsa 7)a dyski D,C i F zostawić jak są ?

 

Jeśli wszystkie wyżej wymienione partycje są partycjami podstawowymi, to jedyne rozwiązanie w twoim przypadku to instalacja Ubuntu na jednej partycji, czyli mógłbyś przeznaczyć na to partycję E: .

 

Podczas instalacji Ubuntu zaznaczasz E: i formatujesz w ext4, a jako punkt montowania wybierasz “/” czyli root. Ubuntu umieści wszystko na tej jednej partycji. 8 GB to nie za dużo, ale jeśli to tylko rozwiązanie tymczasowe to na parę programów starczy miejsca.

Ok,dzięki,czyli rozumiem że nie ma większych problemów.A czy świat się zawali jeśli gdy zabraknie mi miejsca zainstaluję parę aplikacji na c:/d:?

Z poziomu Ubuntu zasadniczo nie zaintsalujesz paru aplikacji na błędnie określanych przez Windows dyskami partycjach C i D.