Windows XP+Linux(Ubuntu) na 3 partycjach?


(Mhyzorek) #1

Witam.

 

Mam aktualnie staruśkiego już HP z zainstalowanym XP 32 Pro,i dyskiem pamięci na jakieś 200 GB,i następującymi partycjami:

-D: Wiadomo,filmy muzyka i inne pierdoły,153 GB

-C: System + Programy 70 GB

-E:(HP RECOVERY),tu aktualnie nic nie mam,i definitywnie nie jest mi to potrzebne,prawie 8 GB miejsca

-F:(OS TOOLS),sterowniki,plik boot.sdi i winre.wim,choć nie jestem pewnien do czego służą i nie wiem czy są mi potrzebne,partycja to niecałe 2 GB także nie będę po niej płakał w razie co.

 

Rzecz w tym,że chciałbym zamontować sobie Linuxa z Ubuntu,i znalazłem nawet taki oto artykuł http://forum.dobreprogramy.pl/temat/285292-partycjonowanie-dysku-pod-instalacj%C4%99-linux/ ,ale nie jestem pewnien czy go ruzumiem,i czy na prawdę potrzebuję aż 7 partycji?Nie mógłbym po prostu na wolnej partycji E: zainstalować Linuxa + parę podstawowych programów(na poważnie zajmę się pingwinkiem przy migracji na Windowsa 7)a dyski D,C i F zostawić jak są ?

 


(aderas) #2

Jeśli wszystkie wyżej wymienione partycje są partycjami podstawowymi, to jedyne rozwiązanie w twoim przypadku to instalacja Ubuntu na jednej partycji, czyli mógłbyś przeznaczyć na to partycję E: .

 

Podczas instalacji Ubuntu zaznaczasz E: i formatujesz w ext4, a jako punkt montowania wybierasz "/" czyli root. Ubuntu umieści wszystko na tej jednej partycji. 8 GB to nie za dużo, ale jeśli to tylko rozwiązanie tymczasowe to na parę programów starczy miejsca.


(Mhyzorek) #3

Ok,dzięki,czyli rozumiem że nie ma większych problemów.A czy świat się zawali jeśli gdy zabraknie mi miejsca zainstaluję parę aplikacji na c:/d:?


(marcin82) #4

Z poziomu Ubuntu zasadniczo nie zaintsalujesz paru aplikacji na błędnie określanych przez Windows dyskami partycjach C i D.