Windows XP na Dell D600


(system) #1

Witam, mam pytanie - czy instalację Windowsa XP z Service Packiem 2 na tym laptopie można przeprowadzić ze zwykłej płyty instalacyjnej, takiej, jak na normalne komputery? Koleżanka dała mi laptopa do przeinstalowania systemu.


(Zbych ) #2

Nie powinno być problemu z zainstalowaniem XP , bios dell-a domyślnie ma załaczony "interfejs" ATA , jeżeli będą problemy podczas instalacji i wyskoczy napis "brak dysku" lub użyj dyskietki ze sterownikiem SATA (wolne tłumaczenie) należy "wejść do biosu i w zakładce onboard devices/ sata operation przełaczyć się z AHCI na ATA. Po zainstalowaniu systemu można z powrotem właczyć AHCI po uprzednim zainstalowaniu sterownika "SATA" (Intel® Matrix Storage). Orginalny system XP do komputerów dell-a jest zintegrowany z odpowiednimi sterownikami , można użyć innej "czystej" płyty z systemem XP , a w tym przypadu należy odwiedzić strone dell-a i "sciągnąć" sterowniki które będą wymagane po zainstalowaniu systemu xp "czystego" (nie od dell-a)


(MaRa) #3

Niby można. Na nalepce z certyfikatem autentyczności powinien być klucz.

Pozostaje problem ze sterownikami, najlepiej ściągnąć i nagrać na płytkę przed instalacją systemu. Sterownik do chipsetu czy karty sieciowej i graficznej Intela najlepiej poszukać na stronach Intela, w przypadku innych kart graficznych należy pobrać ze strony producenta laptopa.

Jeśli laptop ma jakąś opcję robienia obrazu dysku to najlepiej później z niej skorzystać, by więcej nie reinstalować Windowsa. Być może laptop ma fabrycznie wykonany obraz dysku na ukrytej partycji lub na dołączonych płytkach- wtedy można z niego skorzystać a później doinstalować najnowszego ServicePacka.


(Zbych ) #4

sterowniki ze strony intela nawet jeżeli ich nazwa bedzie dokładnie taka sama jak "sprzetu" nie są kontabilne z komputerami dell-a , już nieraz chciałem zainstalować "nowsze" stery pobrane z "intel" i niestety ale nie 'pasują" sterowniki należy pobrać wyłacznie z witryny dell-a. Pozatym instalowanie systemu XP -Dell (systemu dell-owskiego) powoduje duże obciążenie systemu co skutkuje długim uruchmianiem kompa jak i zamykaniem systemu. Płyta instalacyjna systemu xp-dell nie daje własnego wyboru instalacji (ominięcia zbędnych aplikacji/programów) tylko instaluje wszystko co nażucił dell.

sterowniki do dell latitude D-600

http://support.euro.dell.com/support/do ... id=&impid=


(system) #5

I te sterowniki się instaluje po normalnym zainstalowaniu systemu?


(Zbych ) #6

Tak , oczywiscie odpowiednie sterowniki do "zainstalowanego" w laptopie sprzętu , instalacja nieodpowiedniego zostanie odrzucona przez instalator. Instalujesz te które są wymagane , część urządzeń nieurzywanych można wyłączyć w biosie np. modem telefoniczny czy karte 1394.