Windows XP nie bootuje z pendrive na ASUS Eee PC 1015bx z EFI BIOS

Witam,

 

W moje ręce wpadł ASUS Eee PC 1015bx. Jest na nim zainstalowany Windows XP SP3 32bit. Miałem przeinstalować systemik na nowo, bo ten był zainstalowany chyba od samego początku netbooka (gdzieś 2011 rok). W tym celu jak zwykle zainstalowałem obraz ISO (Windows XP SP3 PL 32bit) na pendrive za pomocą programu Rufus. Niestety instalator nie startuje. Pojawia się czarny ekran i migoczący kursor (kreska _). Winą obarczam EFI BIOS, który tam jest, bo u mnie na zwykłym BIOSie instalator uruchamia się. W tym EFI BIOS też za dużo opcji nie ma. Zmieniałem w ustawieniach Onchip SATA Type na “Native IDE” i “IDE->AHCI” (w IDE Configuration), ale też nic - może to nie o to chodziło.

Dodam tylko tyle, że instalator Windows 7 startuje normalnie, tylko z tym nieszczęsnym XPkiem są problemy. Niestety musi to być XPek, bo netbook nie jest do mojego użytku.

 

Czy da się z tym coś zrobić? Czy będę zmuszony tam zainstalować Windows 7 albo jakiegoś Linuksa + Wine (dla Office)?

Wejdź do biosu, karta Boot, Boot Settings Configuration, Quick Boot ustaw na Disabled i zapisz ustawienia.

 

Napewno pendrive jest dobrze przygotwany ? Windows XP nie ma plików boot normalnie jak nowsze wersje. Użyj programu Win to flash, wrzucasz płytke z systemem XP do napędu i pendriva, a on przerzuca pliki z płytki na Pendriva dorzucając te pliczki potrzebne do zbotowania. Poza tym poszukaj w biosie opcji botowania USB, włączona jest ? Samo to że windows 7 startuje z pendriva powinno dać Ci do myślenia.

Nie mam tam takiej opcji. Ogólnie tam jest mało opcji, główne menu to Main | Advanced | Boot | Security | Exit.

W Main jest tylko do ustawienia data i godzina.

W Advanced 2 opcje do CPU, 1 opcja do IDE Configuration (wspomniane Onchip SATA Type: Native IDE albo IDE->AHCI) + jeszcze jedna pierdoła.

W Boot jest ustalenia z kolejność bootowania.

W security hasło dla admina/usera i na HDD.

W exit standardowe do save, discarda zmian i wyboru z czego chcę bootować. 

 

 

U mnie na laptopie gdzie jest normalny BIOS (a nie EFI BIOS jak na netbooku) instalator XPka przygotowany w programie Rufus uruchamia się normalnie.

Bootuje normalnie z USB… nic mi nie daje do myślenia to co napisałeś.

 

Użyje jeszcze tego WinToFlash i napiszę jaki był efekt.

 

//EDIT

Efekt jest taki, że instalator uruchamia się, kilkanaście sekund ładuje wszystko, potem czarny ekran i migająca kreska, po paru minutach wyskakuje bluescreen SESSION3_INITIALIZATION_FAILED :confused: