Windows XP - nie botuje, w zasadzie nie próbuje (chyba)

Witam, mam mały problem z laptopem dziadka. Przy włączaniu normalnie wszystko OK, post nic nie krzyczy, żadnych komunikatów o błędzie, dysk wykrywa prawidłowo - sprawdzałem w biosie, i montowałem spod ubuntu live cd(z tym że wychodziło to jedynie przy użyciu opcji -force, inaczej krzyczał że jest w użytku(?) i nie można zmontować), plik boot.ini sprawdzałem, również wygląda normalnie. Mimo to system nie startuje w zasadzie po post screen-ie wyskakuje czarny ekran i cisza, nic sie nie dzieje(sprawdzalem nawet przez 30 minut). Wirus raczej odpada bo dziadek nic z internetu nie ściąga i jedynie chodzi po portalach typu onet.pl, lowiecki.pl itd. nic ryzykownego. Mi pomysły już się skończyły, ale może ktoś z forumowiczów zechciałby mi pomóc :wink: byłbym wdzięczny.

Jeszcze raz w skrócie - Dysk działa - da rade zmontować spod linuksa na livecd, jest dostęp do wszystkich plików, plik boot.ini jest wporządku a mimo to po post screen-ie jest czarny ekran i nic wiecej.

Proszę o pomoc i z góry pozdrawiam,

Putineq

Przeinstaluj Windowsa - banalna, acz zawsze działająca porada :smiley:

Hehe, tak na to już wpadłem, a coś bez reinstalacji Windowsa ? Da radę w ogóle ? i Czy jest sens instalacji Linuxa dziadkowi na laptopie ? Ubuntu oczywiście, nie wyjdzie przypadkiem wygodniej, szybciej i lepiej? chociaż mam wątpliwości czy dziadkowi przypadnie do gustu, już się wpoił w windowsa :-PP . No nic, na razie proszę o pomoc z “przywróceniem” windowsa do stanu używalności takiego jakim był :))

Zależy jakie parametry ma ten laptop. Fakt ubuntu jest fajny, ale jednak to nie to, wolno reaguje na polecenia użytkownika (otwiera programy, po wydaniu polecenia) jeśli już linux to nawet gentoo byłoby dobre, jeśli nie ma czasu na konfigurację itd. to dobrym wyborem byłby linux mint.

Dzięki, jeszcze przemyślę w ogóle instalacje linuksa, jednak jest to starsza osoba i instalacją jakiegokolwiek programu itp było by problemem dla dziadka :slight_smile: ale wracając :wink: Czy jest osoba która zna sposób na postawienie starego windowsa ;)?