Windows XP nie czyta napędu Lite-On LH-20A1L

Podłączyłem nową nagrywarkę Lite-On LH-20A1L do komputera. Po podłączeniu Bios jej nie wykrył.(Był tylko napis CD/DVD).

Windows XP, także jej nie wykrywa. Otwiera się ona normalnie ( sygnalizuje to, także lampka, która się zapala na zielono.)

Po włożeniu płyty nic się nie dzieje. A w menadżerze urządzeń w Stacje dysków CD-ROM/DVD takie coś:

TMTUZ 7812J0 PYFW SCS CdRom Device.

Niewiem co robić proszę o pomoc :frowning: .

Hm… przychodzi mi na myśl kwestia zworek i kabla sata - sprawdź czy wszystko dobrze podłączyłeś. Jeśli tak to sprawdź czy w innym komputerze nagrywarka zostanie poprawnie wykryta. To tak na dobry początek.

edit:

Możesz również spróbować uaktualnić BIOS nagrywarki, odsyłam tutaj; http://www.cdrinfo.pl/bios/8338130605

Hej,

:arrow: A jaką masz płytę główną??

:arrow: Oprócz poprawności podłączenia kabli sprawdź w BIOS’ie, czy przypadkiem kanał SATA, do którego masz podłączoną nagrywarkę nie jest wyłączony.

To akurat normalne - wystarczy do nagrywarki podłączyć tylko zasilanie, by elektryka w niej działała - ale by zaczął kręcić płytę musi być już podłączony interfejs.

Czy masz zainstalowane jakieś programy do emulacji napędów optycznych - DaemonTool, Alcohol, Ultra ISO lub podobne - bo może to być właśnie napęd wirtualny.

Oczywiście aktualizacja BIOS’u na komputerze, który poprawnie ją wykrywa - na komputerze, na którym jets problem w najlepszym wypadku aktualizacja będzie niemożliwa, w najgorszym - uszkodzi napęd… :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Nagrywarka jest podłączona poprzez adapter zasilania Serial ATA, który musiałem dokupić.

Wydaje mi się, że wszystko dobrze jest podłączone.

Mam zainstalowany DemonTool.

A jak płytę główną sprawdzić bo jakoś niemoge znaleźć.

W Biose się z lekka pogubiłem. Jak w nim sprawdzić czy kanał SATA jest wyłączony ?.

Hej,

OKI, ale to tylko połowa podłączenia - dzięki takiemu adapterowi dostarczasz zasilanie do napędu. A przecież trzeba podłączyć jeszcze kabel do transmisji danych?? Masz takowy podłączony i wpięty do płyty głównej?? Tutaj znajdziesz zdjęcia podłączeń - SATA

Czyli napęd, o którym pisałeś - TMTUZ 7812J0 PYFW SCS CdRom Device - to napęd wirtualny. Nagrywarka zatem w ogóle w Windowsie nie jest wykrywana…

Jeśli masz instrukcję do płyty, to na niej na pewno pisze. Jeśli nie to użyj jednego z poniższych programów:

:arrow: SiSoftware Sandra Lite 2009.SP3.15.97 - uruchamiasz program i wybierasz Motherboard,

:arrow: Everest Home Edition 2.20 - gałąź płyta główna -> płyta główna,

:arrow: Everest Ultimate Edition 5.02.1750 - gałąź płyta główna -> płyta główna,

:arrow: System Info for Windows (SIW) 2009.05.12 - gałąź Hardware -> Motherboard.

Jeśli podasz mi model płyty głównej postaram się sprawdzić, czy w BIOS’ie są odpowiednie ustawienia… :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Wszystko jest podłączone :wink: .

ID płyty głównej 62-160-0000010-00101111-102804-VIA$P4V88001_P4V88 BIOS P1.60

Nazwa płyty głównej ASRock P4V88

:frowning:

Dodane 09.07.2009 (Cz) 19:31

? :frowning:

Hej,

Troszkę przysiedziałem nad problemem, ale mam nadzieję, że jesteśmy teraz bliżej niż dalej rozwiązania :slight_smile: Ale musimy nieco doprecyzować kilka kwestii…

Po czym poznałeś, że BIOS nie wykrył nagrywarki?? Gdzie był ten napis?? Czy nie przypadkiem w Advanced -> OnBoard IDE Controller?? Jeśli tak, to jest to bez znaczenia, bo dotyczy to tylko i wyłącznie podłączenia napędów ATA.

Przeszperałem dokładnie instrukcję do tej płyty i niestety w BIOS’ie brak jakichkolwiek ustawień dotyczących kontrolera SATA - nie może więc być on wyłączony. Z drugiej jednak strony w instrukcji cały czas pisze, o podłączaniu do portu SATA dysków twardych - ale brak słów o napędach optycznych z tym interfejsem. Być może wynika to z fakty, że najpierw pojawiły się dyski SATA, a dopiero po czasie pojawiły się pierwsze napędy z tym interfejsem - w końcu płyta już troszkę ma. Mam jednak nadzieję, że nie powinno być większej różnicy w obsłudze przez SATA dysków i nagrywarek. Dlatego chciałbym, byś zrobił test, który pokaże, czy płyta główna (a więc i BIOS) wykrywają nagrywarkę. Spróbujemy uruchomić jakąkolwiek płytę bootowalną z napędu SATA. W tym celu:

:arrow: do napędu włóż jakąkolwiek płytkę bootowalną - może być na przykład płyta instalacyjna Windows - i zrestartuj komputer,

:arrow: wejdź do BIOS’u,

:arrow: wybierz kolejno Boot -> Boot Device Priority

:arrow: w pozycji 1st Boot Device wybierz CD/DVD - no chyba że inny wpis będzie sugerował napęd SATA, np. SATA CD/DVD luu SATA Drive,

:arrow: zapisz zmiany wchodząc do Exit -> Save Changes and Exit i Enter.

Jeśli komputer odpali się z płytki, to będzie oznaczać oczywiście, że BIOS napęd wykrywa, a problemy w Windows będą tylko kwestią sterowników, nad którymi też troszkę posiedziałem… :slight_smile:

Co do sterowników najpierw jedno pytanie - czy zainstalowałeś sterowniki do chipsetu płyty głównej, które w przypadku chipsetów mają postać VIA 4 in 1 driver?? Jeśli nie, to koniecznie to zrób - znajdziesz je na stronie producenta pod tym adresem - sterownik VIA 4 in 1 driver ver: 4.49. Po instalacji koniecznie restart. A po nim kolejne sterowniki, które znajdziesz pod tym samym adresem - chodzi oczywiście o SATA driver ver:3.00b. Z tego, co można przeczytać w pliku informacyjnym, pakiet przeznaczony jest do kilku różnych układów VIA. Czytamy tam: “VIA VT8237 to mostek południowy, który zawiera kontroler VT6420 SATA, więc oprogramowanie to obsługuje również kontroler VT8237 SATA”. Po instalacji tego ostatniego nagrywarka powinna w końcu być widoczna - przynajmniej mam taką nadzieję… :slight_smile:

Daj znać, jak poszło.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Niestety płyta bootowalna nie została wykryta.

Po zainstalowaniu podanych sterowników nadal nagrywarka nie była wykrywalna . :frowning:

:idea: Ale zauważyłem coś dziwnego przy starcie systemu. Taki napis:

Scan Devices, Please wait…

Press < Tab > Key into User Window!

Serial_Ch0 Master : LITE-ON DVDRW LH-28A1L

Serial_Ch1 Master: No Device.

Hej,

Troszkę załamujący ten przypadek… #-o Ale mamy połowę sukcesu :slight_smile:

Wspomniany wpis oznacza nic innego jak wykrywanie nagrywarki przez płytę główną. Powiedz tylko, jak długo trwa takie skanowanie w poszukiwaniu napędów?? Krótką czy dłuższą chwilę??

A skoro napęd widoczny jest w czasie startu systemu, to powinien być też do wykrycia w Windows. :slight_smile: Otwórz Menadżer urządzeń i sprawdź, czy nie widać w nim żadnych niezidentyfikowanych urządzeń - czyli takich ze znakiem zapytania lub wykrzyknikiem. Uruchom też wyszukiwanie nowego sprzedt klikając przycisk Skanuj w poszukiwaniu nowego sprzętu Zajrzyj także do gałęzi Kontrolery IDE ATA/ATAPI oraz do Kontrolery SCSI i RAID - jakie urządzenia widoczne są w tych dwóch gałęziach?? Jeśli możliwe wejdź do ich właściwości i przejrzyj poszczególne zakładki - czy są w nich jakieś opcje sugerujące, że urządzenie może być wyłączone??

Czy w nagrywarce podłączonej przez SATA masz w jakiś sposób ustawioną zworkę??

I ostatni kwestia - instalując sterownik do SATA (czyli ten drugi) został domyślnie zainstalowany zapewne program zarządzający ustawieniami SATA - odpal go i sprawdź, czy nie ma w nim jakiś opcji uaktywniających transfer SATA??

Pozdrawiam,

Dimatheus

NIEWIEM JAKIM CUDEM ALE NAGRYWARKA DZIAŁA! :smiley: :smiley: :smiley:

Jakoś pojawiła się w menadżerze urządzeń :slight_smile:

Dzięki za pomoc Dimatheus :slight_smile: .

Hej,

Na pewno największym kluczem były sterowniki SATA. A gdy nagrywarka została wykryta przez BIOS’a, to tylko kwestia czasu, by i Windows ją znalazł. Ale najważniejsze, że działa!! :multi: :grab: Cieszę się, że mogłem pomóc!! :slight_smile: