Windows XP nie uruchamia się po przełączeniu dysku

Witam.

Mam taki problem. Na starym kompie stacjonarnym miałem zainstalowany oryginalny systeam windows XP home edition… Ja niestety się na tym nie znałem a przyszedł do mnie kolega któremu zepsuł się komputer i chciał u mnie podłączyć dysk bo miał ważny plik i odłączył dysk z windowsem (nie wiedziałem że będą takie konsekwencje) i podłączył swój, zrobił co miał zrobić i jak podłączyliśmy stary dysk windows już się nie uruchomił… Czy można go jakoś odzyskać?? Gdzieś czytałem że można ściągnąć z internetu dany system i wpisać kod z naklejki windowsa (naklejkę mam) i że jest to legalne. Można tak? Czy może są jakieś inne sposoby?

Proszę o pomoc

Pozdrawiam

  1. Nie mógł sie system zepsuc przez odłączenie dysku chyba że przełaczył sie rodzaj dysku w biosie. Uruchom bios i daj mu żeby wykrył dysk. Chyba że popsuł ci fizycznie dysk to będziesz musiał kupić nowy

  2. System można zainstalować z dowolnej płyty - ważny jest tylko KEY z naklejki

  3. Po co ściągać z internetu ? Pożycz od kogoś płytę najlepiej od razu z SP3

4 Najpierw sprawdź 1 punkt, bo może wykryje dysk i będzie OK

Dziękuje za zainteresowanie. Jestem trochę zielony w biosie… Jak włączyć szukanie dysku?

A co do instalacji z płyty to chodzi o jakąś płytkę z oryginalnym systemem? I wtedy trzeba wpisać KEY??

Do BIOSu to się wchodzi na starcie komputera najczęściej przyciskiem Delete lub F2 (Press … to setup)

Tam trudno wytłumaczyć gdzie ale w któreś zakładce powinny być wykryte napędy CDRom, HDD czyli dysk twardy ewentualnie FDD czyli stacja dyskietek jak komputer posiada.

Różne są BIOSy i nikt nie napisze dokładnie jak jest u ciebie

Z twojego pytania słabo wynika czy nie startuje system czy poprostu dysk jest nie wykrywany = przydałby się komunikat jaki się pojawia po włączeniu kompa.

Może też być problem z niedociśniętymi stykami na taśmie i nic więcej.

Co do płyty Windowsa to jeśli jest KEY czyli Nr licencji to jakiej płyty użyjesz jest nie istotne. Najlepiej użyć płyty najlepszej czyli z SP3 (Servis Pak 3).

Tak bierzesz sobie byle jaka oryginalna płytę o klucz wpisujesz swój z nalepki swojej oczywiście (oczywiście jak miałes oryginalny system)

Nie znam tojego biosu. Ale jak wejdziesz

Primary Master:

bo takm musi być twój dysk, to różnie jest ale musi go wykryć i pokazać co to za dysk

wtedy będzie go dopiero widział.

Może on włożył dysk w biosie ustawił na jego potem przełożył i nie zmienił

Trudno powiedzieć na odległość

“ważna rzecz w tym menu to konfiguracja dysków twardych. W panelu IDE Primary Master ustawiamy parametry dysku podpiętego do pierwszego kanału IDE płyty głównej i ustawionego w trybie master. W odpowiednie pola należy wpisać parametry dysku, które można zazwyczaj znaleźć na jego obudowie. Najbezpieczniej jest ustawić parametry Type i Mode na AUTO, dzięki czemu BIOS automatycznie sprawdzi konfigurację podczas uruchamiania komputera. Niektóre nowsze dyski (>20GB) mogą jednak sprawiać BIOSowi problemy, więc do prawidłowej pracy potrzebne będzie ręczne ustawienie w/w parametrów. Teoretycznie można wybrać jeden z kilkudziesięciu różnych typów dysków, ale czasem bywa tak, że na liście nie ma naszego typu dysku. Między innymi, posiadacze dysków SCSI powinni ustawić Type na NONE, dzięki czemu problemy obsługi dysku zostaną przekazane odpowiedniemu kontrolerowi. Ustawienia dla IDE Primary Slave, IDE Secondary Master i IDE Secondary Slave są analogiczne”

To przykładowy opis.

Chyba będziesz musiał poprosic kogoś kto się na tym lepiej zna :smiley:

Wyświetlają się następujące napisy (tylko bardzo szybko znikają i nie zdążyłem ich nigdy przeczytać:

Scan Device, please wait…

Press Key into user window!

Serial_Ch0 Master : No Device

Serial_Ch1 Master : No device

Dodane 28.11.2012 (Śr) 15:04

a potem wyskakuje pytanie o to jak uruchomić system. Czy normalnie czy awaryjnie itd. Wybieram a potem cały czas miga malutka pozioma kreska w lewym górnym rogu

Bios nie widzi dysku

Pokombinuj jak Ci napisałem w Biosie

Czy autor tematu rozwiązał problem sam czy z czyjąś pomocą ?. Nie chciałbym zaśmiecać znanego forum. Ale do rzeczy. Drugą opcją jak okazało by się że dysk jest widoczny na tym czy innym komputerze. Można jeszcze uzyć np. programu bootowalnego do dysku gparted albo inny tego typu i po uruchomieniu zobaczyć czy program widzi dysk i czy jest widoczny z danymi .Bo ta druga opcja to że dane mogły zniknąć z dysku po odłączeniu od komputera jak dioda się świeciła na płycie głównej o ile taka jest czyli komp był podłączony do sieci i autor sam musi odpowiedzieć czy tak było z więkzym prawdopodobieństwem jeśli to dysk interfejsu IDE( na szeroką taśmę). To jeśli by tak było to system nie uruchomi się tylko będzie czarny ekran z migającą kreską czy z jakimś napisem na czarnym tle. W pierwszym poście autor pisał po pojawieniu się problemu o zamiarze instalacji systemu na nowo . Instalacja nie będzie mogła być kontynuowana jeśli dysk nie jest widoczny w Biosie i to należy pierwsze sprawdzić. Ale jak pisałem może problem jako drugia opcja że dane zniknęły i można by było spróbować odzyskać całą zawartość dysku z systemami i danymi.