Windows XP nie wykrywa całości RAM-u

Witam,

Mam tak problem z pamięcią Ram w komputerze - otóż dotychczas posiadałem 2x1GB w dualu (DDR2 Patriot 800Mhz), dzisiaj sprawiłem sobie kolejną parę czyli 2x1GB (także Patriot 800Mhz); BIOS wykrywa cały ram czyli 4096MB, natomiast Windows tylko 3GB…skąd ta rozbieżność?.. :expressionless:

Dzięki za wszelkie sugestie…

First , to bardzo proste, system 32 bitowy obsługuje max. 4 gb pamięci… Czyli odejmnij od twego ramu, karte graficzną i inne duperele… i wszystko jasne gdzie podziało się 1 gb :smiley:

hmm…kartę graficzną mam 512mb…

…czyli nie ma możliwości aby na 32bitowym Windowsie XP SP3 uzyskać 4gb? :?

Te pamięci są chyba za tanie, bo co chwilę ktoś odkrywa tą Amerykę. Kup 64 bitowy system, to nie będziesz musiał pytać.

Nie, nie ma takiej możliwości. A tak dla infa: istnieją systemy 64 bitowe które pozwalają na max. 16gb pamięci, jednak, programy pracujące pod takim systemem nie są za bardzo kompatybilne z wersjami 32 bitowymi.

Dam ci marną nadzieję: http://windowshelp.microsoft.com/Window … 01045.mspx

hmm…no cóż może przerzucę się w przyszłości na 64bitową wersję XP i wtedy będzie ok; posiadam Procesor Core2duo E6750 - czy jest on procesorem 64bitowym?

Po to podałem ci stronę… skorzystaj z niej…

Mój system to: Microsoft Windows XP Professional

Wersja 2002

Dodatek Service Pack 3

A mam jeszcze takie pytanie - Co to jest pamięć zadeklarowana? (Ctrl+alt+delete -> zakładka “wydajność”)

Na tej karcie “pamięć fizyczna razem” to: 3144748kb, natomiast “pamięć zadeklarowana razem” wynosi: 5075684kb

Jeśli chcesz by XP zobaczył Ci 4 GB RAM to można spróbować (na własną odpowiedzialność rzecz jasna):

Start-uruchom-msconfig-boot.ini-opcje zaawansowane-maxmem=4096MB. Vista z SP 1 by to na pewno wykryła. Co do procesora to powinno pisać jaki to typ :slight_smile:

pamięć zadeklarowana… nie jestem do końca pewny, ale raczej jest to tz. pamięć wymiamy.

ok, dzięki wielkie za wszystkie odpowiedzi! :slight_smile:

Dodane 21.03.2009 (So) 15:02

Ten link może być poniekąd uzupełnieniem tematu /choć mówi o Windows Vista/

http://support.microsoft.com/kb/929605/pl