Windows XP nie wykrywa dysku

Mam problem z dyskiem a mianowicie : Gdy włożyłem płytę z Windowsem XP z sp3 to zrestartowałem kompa bo chciałem włączyć naprawianie systemu lecz gdy włączyło mi się już okienko gdzie było do wyboru albo instalacja systemu albo naprawa albo coś jeszcze to kliknąłem naprawę systemu, czyli przycisk R i wyskoczyło pole w którym pisało o tym, że Windows nie wykrył dysku i partycji i żebym sprawdził czy wszystko jest prawidłowo podpięte… Czytałem że ponoć trzeba zainstalować jakieś sterowniki SATA lecz ani nie wiem jaki to ma być sterownik ani skąd go pobrać… oto Nazwa płyty głównej ASRock 775Dual-880Pro a tu nazwa dysku twardego SAMSUNG HD160JJ SCSI Disk Device (160 GB, 7200 RPM, SATA-II)

Z góry Dziękuję za pomoc, oraz pozdrawiam

Tutaj znajdziesz sterowniki do swojej płyty głównej.

Wielkie dzięki flaszer lecz mam jeszcze jedno pytanko jak mam zainstalować te sterowniki ??

Na początku, chwilę po wystartowaniu komputera z instalacyjnej płyty CD, na dole ekranu pojawi Ci się napis w stylu " Press F6…" - no wtedy i naciskasz F6 i będziesz poproszony o włożenie dyskietki ze sterownikiem

Pod linkiem, który podał Ci flaszer jest coś takiego jak “Installation Guide” - a tu masz tego tłumaczenie:

http://translate.google.pl/translate?js … l=en&tl=pl

aha… a czy będzie mi się wtedy też system instalował czy coś w tym stylu bo nie mogę utracić żadnych danych z komputera … ani ustawień

i czy istnieje inna możliwość niż z dyskietki bo nie mam żadnej dyskietki w domu…

Dodane 12.02.2010 (Pt) 22:12

tylko że nie rozumiem punktu: 3 - Instalacja systemu operacyjnego Windows do systemu. oraz punktu 4 - Po instalacji systemu operacyjnego Windows, użyj narzędzia w naszej RAID support CD skonfigurować macierze RAID w BIOS lub środowisku Windows.

Z ustawieniami będzie mały problem, natomiast aby nie stracić danych nie wolo zgodzić się na formatowanie dysku przez instalator Windowsa.

Podobno czasami można to zrobić z pendrive zamiast z dyskietki ale nie wszystkie płyty główne to umożliwiają.

Sposoby bez dyskietki są np. tu: nie-wykrywa-dysku-sata-t380685.html#p2461114

Rozpędziłem się z tym tłumaczeniem, ono jest dla trybu pracy RAID, to nie dla Ciebie :wink: Przepraszam.

Jednak “podawanie” sterownika jest takie samo - F6 na początku.

więc reasumując : Mam włożyć płytkę z Windowsa po czym zrestartować kompa pokaże mi się pasek od ładowania sterowników i w tym momencie klikam F6 i wsadzam dyskietkę i wskazuje lokalizację … i co dalej ?

Jeśli masz stacje dyskietek w kompie to robisz tak:

Rozpakowujesz sterowniki na czystą dyskietkę następnie odpalasz instalator WinXP z płyty. Podczas bootowania instalatora WinXP jest moment gdy bodajże na dole ekranu wyświetla się napis abyś nacisnoł klawisz by dodać sterowniki RAID z dyskietki czy jakoś tak, dokładnie nie pamiętam.

Można też wyłączyć tryb SATA w BIOSie u mnie na Gigabyte to się nazywa AHCI i po naprawie systemu ponownie włączyć.

Poza tym można użyć programu nLite i zintegrować sterowniki SATA z instalacją Win, jeżeli ktoś nie ma stacji dyskietek (tak jak ja) to jest jedyne wyjście aby zainstalować WinXP z obsługą SATA

oo właśnie ja mam stacje dyskietek lecz brak samych dyskietek :smiley: ale zainteresował mnie sposobi z tym programem nLite czy mógłbyś mi wytłumaczyć jak trzeba go użyć ?

Tutaj znajdziesz nLite:

http://www.dobreprogramy.pl/nLite,Progr … 12352.html

a tutaj przewodnik:

http://www.purepc.pl/node/881

To jest naajlepszy, ale najbardziej skomplikowany sposób, tu masz instrukcje: http://www.google.pl/search?source=ig&h … l&aq=f&oq=

W Twoim przypadku polecam przełączenie w biosie trybu pracy kontrolera z SATA (AHCI) na IDE (ATA)

Zintegruj system ze sterownikami NLitem. Jak zmienisz w BIOSIE SATA na ATA to musisz ponownie sformatowac dysk (niekiedy włacznie z usunieciem i stworzeniem ponownie partycji).

a przy tym nLicie nie strace żadnych ustawień i danych ??

nlite jest tylko narzędziem do modyfikacji dysku instalacyjnego - następnie czeka cię normalna instalacja, tak jak za pomocą płytki prosto ze sklepu z tą różnicą, że będzie obsługa dysków SATA. Poczytaj o tym programie pod linkami, które dostałeś.

wiec skoro czeka mnie instalacja to ten pomysł odpada… bo czekam na oryginalnego Windowsa i trochę to potrwa wiec nie mogę zrobić reinstalacji… a mam pytanie czy jeśli w biosie przełączę ten dysk z SATA na ATA to co się zmieni i czy będę musiał robić format…

Ja zmieniałem tryb pracy dysku z AHCI (SATA) na ATA wielokrotnie i nigdy nie straciłem żadnych danych. Nie wiem dlaczego darek0107 twierdzi, że je stracisz. Ale nie mogę zagwarantować Ci że ich nie stracisz, dlatego backup to podstawa.

Co do nLite to rzeczywiście zintegruje on sterowniki SATA z instalatorem dzięki temu zobaczy on dysk SATA i będzie wstanie dokonać naprawy istniejącego systemu.

Nie stracisz danych. Ja również przestawiałem tryb na IDE bo inaczej nie wykrywał mi dysku XP…Ale jakim cudem masz postawionego XP na AHCI a teraz nie chce wykrywać dysku. Wcześniej była instalacja z płyty modyfikowanej??

Ktoś kto instalował system mógł doinstalować sterowniki z dyskietki podczas instalacji.

a masz stacje dyskietek? jak masz to podajesz gdzie są te pliki i sie zainstaluje…

mam stacje dyskietek ale nie mam dyskietek :frowning: a system był instalowany przez informatyka jakieś 3 lata temu chodzi w miarę dobrze wiec nie robiłem formata a teraz chce zrobić ale Windows nie czyta dysku … a backup jakim programem zrobić ??