Windows XP - oryginalny(niezmodyfikowany) nośnik

Mam starego lapka z oryginalną naklejką XP od spodu, problem w tym że nie mam nośnika do reinstalki systemu. Czy MS udostępnia oryginalne .iso? Wiem, że moge sobie ściągnać z torrentów plik .iso ale w nim będzie zapewne pełno backdorów/trojanów/wirusów.
Macie może jakiś pomysł na rozwiązanie tego problemu?

EDIT: system to Windows XP PL Home OEM 32bit PL
(podobno ma inny obraz niz wersja BOX i przy instalcje podobno nie zadziala - taka plotka wlasnie doleciala do mnie)

Nie, Microsoft nie udostępnia nośników. Dostęp do nich mają subskrybenci odpowiednich kanałów premium, przynajmniej tak było w przeszłości.

Co do obrazu ISO.
Możesz na stronie Microsoftu znaleźć sumę kontrolną obrazu.
Pobierz obraz i wygeneruj sumę kontrolną. Porównaj ją z sumą, którą udostępnił Microsoft.
Jeżeli suma kontrolna się zgadza, to znaczy, że nośnik nie był modyfikowany w żaden sposób.

SUMY KONTROLNE MOŻNA ZNALEŹĆ TUTAJ:

https://msdn.microsoft.com/en-us/subscriptions/downloads/#searchTerm=Windows%20XP&ProductFamilyId=0&Languages=pl&Architectures=x86&ProductFamilyIds=140&FileExtensions=.iso&PageSize=10&PageIndex=0&FileId=0

dziękuję

a czy polecasz jakies strony gdzie można ściągnąć wiarygodny obraz .iso?

Niestety nie, bo regulamin forum tego zabrania :wink:

https://technet.microsoft.com/en-us/subscriptions/downloads/default.aspx#searchTerm=&ProductFamilyId=140&Languages=en,pl&PageSize=10&PageIndex=0&FileId=0

Jak klikniesz przy danym obrazie w “Details” to będziesz mieć sumę kontrolną.

Windows XP Professional with Service Pack 3 (x86) - CD (Polish)
File Name: pl_windows_xp_professional_with_service_pack_3_x86_cd_x14-80476.iso

SHA1: 595ca475f4a80b42704ae2fca9fb9042c37d5c49

Windows XP Home with Service Pack 3 (x86) - CD (Polish)
File Name: pl_windows_xp_home_with_service_pack_3_x86_cd_x14-92424.iso

SHA1: 4d8e9b1debb9aed6c8b28a578fc47aa64eb6ec68

Wklej do wyszukiwarki Google nazwę pliku ISO.
Tak znalazłem w parę sekund przynajmniej kilka działających linków do obrazu ISO Windows XP. Po pobraniu tylko sprawdź sobie sumę kontrolną, czy jest zgodna z oficjalnymi.
Niektóre obrazy są w archiwach ZIP, więc trzeba je rozpakować przed sprawdzeniem sumy kontrolnej.

dzięki również

EDIT: system to Windows XP PL Home OEM 32bit PL
(podobno ma inny obraz niz wersja BOX i przy instalcje podobno nie zadziala - taka plotka wlasnie doleciala do mnie)

PS. niestety to archiwum z plikiem .iso jest zahasŁowane :frowning:

1 polubienie

Mam w domu jakiś nośnik Windowsa XP (nie pamiętam jaka wersja) to mogę Ci podesłać.

Na pw wyślę ci linka z stroną z polskimi obrazami, problematycznie może być z tym rozbiciem OEM / BOX jak klucz nie przejdzie. I minus że twórca tam zarabia że trzeba 3 razy kliknąć skip na skracaczu linków.

PS. Z powodów z bezpiecznym połączeniem za pomocą ruchu szyfrowanego utrudnione jest aktywowanie XP aż do SP2, na SP3 przechodzi bez problemów.

Dowiedziałem się już z wiarygodnego źródła że obrazy OEM a BOX to nie to samo w sensie zarówno binarnym jak i działąjących kluczy. Tzn że jak na laptopie masz nakleje OEM to musisz miec obraz OEMowski, BOXowy .ISO na 100% przy instalacji nie przyjmie klucza OEMowskiego.

Mogę spróbować przekonwertować domową płytkę starego XP Home SP2 OEM na ISO.

jeszcze się wstrzymaj - dziekuje za zaoferowanie pomocy

OK :slight_smile: