Windows XP Pro 32bit czy 64bit? Jaka różnica

Witam

Jaka jest różnica w funkcjonowaniu kompa przy 32bit a 64bit?

Który lepszy?

Pytam bo jeden z programów do optymalizacji kompa podpowiada mi że mój procesor ma 64bit a Windows 32bit i powinienem zmienić ??

A Google wymarło ?

Nie, nie wymarło, ale wole opinię kogoś kto się na tym zna a nie pseudo-specjalistów

x64

  • obsługa ponad 4GB RAM,

  • 32 bitowe aplikacje wolniej działają,

  • programy zużywają większą ilość pamięci.

  • problem ze sterownikami (przynajmniej ja miałem :expressionless: )

Lepszy 32-bit.

64-bit ma tylko tę zaletę, że obsługuje powyżej 4GB RAM-u. Programy 32-bitowe działają w emulowanym środowisku, więc najczęściej wolniej albo czasem wcale.

Kiedyś przejście od procesorów 16-bitowych do 32-bitowych oznaczało ogromny skok wydajności. Natomiast współczesne procesory i tak są wewnątrz 64-bitowe, a nawet częściowo w architekturze RISC, wykonują tylko 32-bitowe instrukcje (kilka w jednym takcie zegara).

Te procesory, które wykonują “64-bitowe” instrukcje, wcale nie robią tego szybciej.

64-bitowy Windows XP był trochę niedopracowany, brakuje programów i sterowników. Jeśli już 64-bity, to Vista. Ale to jeszcze kwestia przyszłości, jest trochę za wcześnie.

Za kilka lat 8/16/32GB RAM-u to będzie standard. Tylko po co? Chyba że wymyślą inteligentne komputery, swobodnie rozmawiające z użytkownikiem. Ludzie staną się niepotrzebni, bo większość prac wykonają maszyny. Albo cywilizacja padnie z powodu masowego bezrobocia :expressionless: , albo okaże się że Marks i Engels mieli rację, nastanie świat bez pieniędzy i wszyscy bądą wobec siebie przyjaźni :wink:

Albo opracują nową wersję flasha, która zużyje zasoby komputera na wyświetlanie reklam :stuck_out_tongue:

apdjs , zawsze można wejść na stronę Microsoft. Tam tez wszystko piszę, ale po co ?

Działają dokładnie z taką samą prędkością.

To ile zużywa program zależy od jego zapotrzebowania a nie od 64bit systemu

Bo Vista 64bit jest stworzona dla współczesnych kompów z prawdziwym suportem.

Osobiście posiadam AMD Athlon x2 4600+ 64bit i za żądne skarby nie powrócę do 32bit systemu. Bo wydajność jest oszałamiająca.

Programy działają wszystkie (te 32bit też niekiedy szybciej i nie są emulowane)

PaPuX , nie zgadzam się z tobą. Porównując te dwa systemy “na żywo” mogę zdecydowanie powiedzieć, że się w tym wypadku mylisz. Ale pisz co chcesz. Nie mam zamiaru wykłócać się z tobą.