Windows XP Pro OEM sp2 sprawdzenie aukcji

Witam,

 

Chciałem zakupić Windows XP i zainstalować go na laptopie, którego kupiłem bez żadnego systemu na pokładzie. Czytałem że Microsoft zmienił warunki co do Windows 7 OEM, że nie można instalować tej wersji u siebie w domu tylko trzeba kupić wersję BOX, czy to samo tyczy się Windows XP? Jeśli tak to po instalacji nie będzie wszystko zgodnie z licencją? Oto link do aukcji: http://allegro.pl/nowy-ms-windows-xp-professional-pl-oem-sp2-fvat-i5484579133.html Wydaje mi się że aukcja jest uczciwa a Wy co na ten temat sądzicie? :slight_smile:

Ja kupowałem Windowsa w wersji OEM i nie było żadnych problemów.

 

Wersja OEM - wersja na tylko 1 komputer (nie przeniesiesz jej na inny komputer), wersja BOX - na kilka, (można przenosić licencje z jednego PC na drugi)

 

Dlaczego wybrałeś aukcję z taką ceną? - Przeglądałem i są niższe np. TU

 

Nie wprowadzaj ludzi w błąd lub pisz precyzyjniej. Wersję BOX owszem można przenosić ale NIE MOŻNA jej instalować na kilku komputerach, tzn. aby zainstalować jakikolwiek system BOX na innym komputerze musisz go najpierw usunąć z poprzedniego sprzętu. Nie możesz tej samej licencji mieć na kilku komputerach.

 

@Clank Zgodnie z warunkami licencji Windowsa w wersji OEM, dowolnej wersji możesz kupić jedynie do nowo zakupionego komputera, który sam złożyłeś lub możesz zakupić licencje OEM od partnera microsoftu, który Ci ten komputer złożył. Oficjalnie więc nie możesz (a raczej jest to niezgodne z licenją) zakupić systemu w wersji OEM i zainstalować go na laptopie innej marki. Inna sprawa, że to są akademickie rozważania bo o ile zakupisz OEMa, który nigdy nie był używany, rejesttrowany ani aktywowany oraz nie jest to jakiś tam OEM za 5 zł np. do DELLa czy HP to taki system bez problemu przejdzie aktywację a i w razie kontroli nie słyszałem o przypadku problemów z tytułu, że kupisz sobie OEMa do laptopa we własnym zakresie do swojego komputera i sam go zainstalujesz. Dowód zakupu, naklejkę i nośnik masz więc wszystkie 3 atrybuty legalności posiadasz więc wszystko jest raczej OK. Jednak z kronikarskiego obowiązku - OEM = tylko dla komputerów, których jesteśmy systembuilderem.

Pokaż mi pkt w  eula w którym mowa że OEM przeznaczony  jest tylko do nowych  komputerów.

W EULA nie znalazłem ale proszę bardzo:

Czy mogę dostarczyć mojemu klientowi system komputerowy bez systemu operacyjnego (określany także jako „nagi komputer”)?

Odp. Tak. Sprzedaż systemu komputerowego bez systemu operacyjnego nie jest nielegalna. Jednak uzyskanie preinstalowanego systemu operacyjnego to dla klienta najefektywniejszy sposób nabycia licencji na oryginalny system operacyjny Windows. Klient, który chce później zainstalować system operacyjny Microsoft Windows dla stacji roboczej na tym nagim komputerze, będzie musiał kupić go w kanale sprzedaży, co jest droższym rozwiązaniem. Pełne systemy operacyjne Windows nie są dostępne za pośrednictwem rozwiązań licencjonowania zbiorowego Microsoft, a licencja na system operacyjny OEM nie może zostać przeniesiona ze starego komputera na nowy.

 

 

Pyt. Czy mogę zakupić oprogramowanie typu OEM System Builder na użytek osobisty?

Odp. W przypadku systemu Windows 8.1, jeśli tworzysz komputer na użytek osobisty lub instalujesz dodatkowy system operacyjny na maszynie wirtualnej, musisz zakupić produkt detaliczny w pełnym pakiecie, a nie oprogramowanie typu OEM System Builder.

Tak wiem, to dotyczy Windows 8.1

źródło http://www.microsoft.com/oem/pl/licensing/sblicensing/Pages/licensing_faq.aspx#fbid=wp1e4hDN1kb?hashlink=faq0

 

więcej?

źródło: http://oem.microsoft.com/public/worldwide/licensing/microsoft_oem_system_builder_licensing_guide_v2_012111.pdf

 

Gdzie w tym co przytoczyłem jest mowa o instalacji OEMa na laptopie? Zakładając, że autor tematu nie złożył sobie sam tego lapka?

 

co więcej: http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16832116511

 

Nic  to nie wnosi do dyskusji. To zapytanie osoby zarobkowo składającej zestawy komputerowe.

 

Jak sam zauważyłeś dotyczy to 8.

 

W handlu detalicznym były dostępne OEMy zarówno XP, Visty jaki 7, dostępne dla każdego Kowalskiego i nie miało to znaczenia czy  ktoś je instalował na starym czy na nowym sprzęcie.

 

Zdaję sobie sprawę że Microsoft  zmienia zasady licencjonowania, jak troskliwa mama pampersy niemowlakowi, ale to nie zmienia faktu że należy popadać w paranoję i przenosić nowe zasady licencjonowania na stare  systemy … 

 

ale zrozum, że tu nie chodzi o popadanie w paranoje, jak już napisałem nikt nikomu łba nie urwie jeśli Jan Kowalski kupi sobie legalnie w sklepie OEMa i go zainstaluje, zwłaszcza w kontekscie XP, który nie jest już wspierany i dyskusyjnym jest w ogóle jego instalowanie dzisiaj, co jednak nie jest tematem tego wątku.Masz rację też w tym, że legalnie i oficjalnie można było i można nadal kupić OEMy w sklepie, sęk w tym, że zgodnie z warunkami używania licencji OEM możesz nabyć taki system gdy sam dla siebie jesteś OEMem - przynajmniej tak było w momencie XP czy win7 bo jak widać przy 8.1 to się zmieniło. Być samewmu dla siebie OEMem oznacza tyle, że idziesz do sklepu kupujesz płytę, procesor, obudowę i resztę bebechów i sam sobie składasz taki komputer, kupując wtedy licencję OEM. Nigdzie nie jest napisane, że sprzęt musi być nowy, więc jak chceż to złóż sobie kompa z C2D za 300 zł i kup XP OEM, bo to Ty jesteś jego “producentem” ale nie możesz w zgodzie z licencją kupić gotowego laptopa takiej Toshiby czy innego DELLa bez systemu po czym kupić sobie Windows XP OEM, bo nie jesteś producentem tego sprzętu, no cxhyba, że pracujesz w DELLu czy innym HP. Oczywiście jeszcze raz podkreślam, taki system przejdzie wszelkie mechanizmy sprawdzania legalności a i w razie weryfikacji przez organy uprawnione też niie sądzę by były jakieś nieprzyjemności z powodów takich, jak podałem w pierwszej swojej wypowiedzi.