Windows XP Pro OEM

może to troche za pozno, gdyz teraz wchodzi “w zycie” Windows Vista, jednak musze o to zapytac

jak wiadomo windows xp professional pl w wersji OEM jest ponad 2 razy tanszy od zwykłego

moja siostra zamierza właśnie zakupić ten produkt,w związku z tym, że jego cena to tylko ok.500zł

szczegół w tym ze nie wie czy może, dla kogo ta wersja jest przygotowana, kto moze ja kupic

kazdy wokol niej twierdzi, że wlasnie taką wersje posiada

moje pytanie brzmi czy taki “zwykly” użytkownik(jak moja siostra) moze kupic ten produkt, jakie sa warunki i oczywiscie czy rozni sie czyms od zwyklej wersji

ps: ja niestety nie potrafie jej pomóc, system kupili mi rodzice (tam kiedys) i nie wiem.

Użyj opcji szukaj temat omawiany wielokrotnie:

http://forum.dobreprogramy.pl/search.php

Wersja OEM w zasadzie jest przeznaczona do sprzedaży z nowymi komputerami. Ale ostatnio Microsoft zmienił politykę i pozwala na zakup bez komputera, tyle że nie udziela na tą wersję telefonicznego wsparcia technicznego.

Ta wersja OEM ma taką specyficzną naklejkę z certyfikatem, nie prostokątną lecz jajowatą. Z prostokątną naklejką nie wolno kupować bez sprzętu.

Jedyne ograniczenie w wersji OEM to takie, że nie można jej przenieść na nowy komputer, zazwyczaj też nie można zmienić płyty głównej (ale różnie z tym bywa).

Zdaje się że ostatnio Microsoft wprowadził ograniczenie w liczbe aktywacji przez internet (chyba 10 razy, nie jestem pewien), by więcej razy aktywować, trzeba dzwonić i przesłać zdjęcie certyfikatu i faktury (ważne, by brać fakturę przy zakupie!). Najlepiej po instalacji systemu i najnowszych sterowników oraz aktywacji zrobić kopię i później z niej odtwarzać system.