Windows XP Professional - brak naklejki na obudowie komputer

Witam,

Ostatnio w firmie, w której pracuję wymieniono komputer na nowy. Stary komputer chcę kupić głównie na części, być może nawet dostanę go za darmo, gdyż i tak jest wart parę groszy. Na nowym komputerze nie muszę pisać co jest zainstalowane :slight_smile: Stary komputer był wyposażony w Windows 98 SE, przynajmniej taką ma naklejkę z kluczem. Do tego komputera dokupiono RAM i zainstalowano Windows XP Professional wersja pudełkowa, natomiast na obudowie nie ma naklejki a system był instalowany przez jakiegoś tam informatyka kilka lat temu i od tamtej instalacji o dziwo jakoś system nawet dość sprawnie działał, może dlatego że miał zainstalowane 2 programy i nie był przeładowany zbędnymi rzeczami (czyt. zaśmiecony) a sam ten informatyk też chyba się na tych licencjach nie zna, że naklejki nie nakleił.

Moje pytanie jest takie, czy do Windows XP Professional w wersji pudełkowej dodawana jest w ogóle taka naklejka? Z tego co wiem wersje OEM Windowsa posiadają naklejkę, ponieważ są na “wieki” związane z płytą główną komputera w przeciwieństwie do wersji box, którą (jeśli się nie mylę) można zainstalować, np. po sprzedaży starego kompa na nowym.

Czy wymagane jest posiadanie takiej naklejki (domyślam się, że tak) i jeśli wymagane czy taką naklejkę mogę dostać, np. od Microsoftu po uprzednim zamówieniu jak to jest, np. w przypadku uszkodzenia płyty instalacyjnej ??

Tak na marginesie, nie wiem być może istotne, Windows jest w niderlandzkiej wersji językowej, gdyż mieszkam w Holandii a wspominam o tym, bo nie wiem czy w Holandii te procedury działają na tej samej zasadzie jak w Polsce.

Pozdrawiam!

Być może naklejka nie jest potrzebna, jeżeli firma kupiła wersje Corporate, która obejmuje licencje na kilka komputerów, a naklejka jest tylko jedna.

Co do Corporate to wątpię, ponieważ komputer jest tylko jeden, na komputerze zainstalowane są wspomniane przeze mnie jedynie 2 programy im potrzebne a jest on ogólnie rzecz ujmując przeznaczony do ogólnego użytku dla pracowników w czasie przerwy w pracy, jest dostęp do neta itd., sam system był instalowany przez jakiegoś informatyka, gdyż tutaj nikt na temat komputerów a w szczególności licencji nie ma pojęcia chociażby dlatego, że nawet nowy komp według mnie posiada oprogramowanie nie nieodpowiedniej licencji ale to wynika z niewiedzy właściciela.

Pozdrawiam!

Czyli z tego co zrozumiałem, firma ma tylko 1 komputer, nie ma więcej komputerów?

Jeżeli tak to pozostało tylko skontaktować się z tym informatykiem i dowiedzieć się co instalował i na jakiej licencji :slight_smile:

Z tego co piszesz

tylko pytanie jak wyglądało to pudełko bo jeśli ładne kolorowe i jeszcze nie nakleił nalepki to wynikało by że wersja box :slight_smile:

Z tego co ja się orientuję to jest wersja box nie OEM. Natomiast OEM to był win98 kupiony wraz z komputerem. Niedługo będę się widział z właścicielem komputera to się dokładnie dowiem, czy to na pewno box czy wersja OEM. Dla mnie najistotniejsza jest odpowiedź na pytanie czy system w wersji box posiada taką naklejkę i czy jest ona wymagana, tak samo jak w przypadku systemu w wersji OEM, która naklejkę musi posiadać, bo jest “dożywotnio” związana ze sprzętem, natomiast box można zainstalować na nowym komputerze (oczywiście po usunięciu systemu ze starego komputera, chyba że nie mam racji?).

Pozdrawiam!