[Windows XP] Programowe łączenie dysków

Witam. Jako, że to mój pierwszy post na forum, proszę o wyrozumiałość.

Posiadam dwa identyczne dyski Seagate Barracuda 40 GB. Chciałbym je “złączyć” (chodzi mi o złączenie na zasadzie RAID0 - dwa dyski traktowane jako jeden duży dysk), oczywiście programowo. Czytałem conieco o dyskach dynamicznych, ale to nie rozwiązało mojego problemu. W takim razie jak to zrobić?

Pozdrawiam, Marcin.

Nie ma w zasadzie innego, rozsądnego sposobu. Tylko Konwersja dysków na dynamiczne i utworzenie na nich partycji rozłożonej (stripped)

http://www.pcstats.com/articleview.cfm? … 81&page=27 punkt 66

Wydaje się, że to rozsądne rozwiązanie. Zawsze jest jakiś haczyk. Do utworzenia dysków dynamicznych potrzebny jest system. Ja bym chciał system instalować już na “połączonych” dyskach. Jak to uczynić?

Pozdrawiam, Marcin.

PS Dzięki za odzew.

Hmm… powinieneś sam się domyślić, że “niedasię” :). Skoro softwarowy RAID, to znaczy, że realizowany przez jakiś program. A skoro program to musi byś system operacyjny.

Krótko mówiąc - jeśli chcesz instalować system na “gotowym RAID’zie” musisz mieć sprzętowy kontroler RAID (na płycie głównej komputera). Jeśli go nie masz, możesz tylko zainstalować system na tradycyjnej partycji podstawowej (obejmującej np. cały pierwszy dysk), przekonwertować ją na dynamiczną (po instalacji XP) i “dołączyć” do niej drugi dysk tworząc na nich partycję rozłożoną.

http://www.experts-exchange.com/Storage … 78836.html (na samym dole, zielona ramka).