Windows XP SP3 Dysk ATA i SATA Czarny ekran

Witam. Przeinstalowałem system na Win XP SP3 na dysk ATA. Pod komputer mam podpięty dysk SATA przez adapter PCI. Kiedy uruchamiam komputer jest boot i nagle Czarny Ekran. Jeśli odepnę dysk SATA Win normalnie się uruchamia. Co może być przyczyną??? Sterowniki do adaptera nowe zainstalowane, dysk SATA jest wykrywany nawet 2 razy udało mi się uruchomi system z dyskiem SATA, ale teraz nie chce się włączyć z nim. W biosie brak jakichkolwiek opcji SATA, RAID, AHCI.

Specyfikacja sprzętu:

Płyta Główna: MSI K7N2

Zasilacz: 300W

Adapter SATA: 3112R_x86_10651_Logo_win7

Dysk SATA: Samsung HD160JJ

Zapewne komputer (płyta główna) próbuje najpierw zbootować z tego dysku na SATA, a ponieważ nie ma na nim pewnie systemu, to masz czarny ekran.

Zmień w BIOSie kolejność bootowania dysków twardych lub przy starcie wymuś boot menu.

Zmieniam bez rezultatów. Też myślałem że to wina boota wiec wywaliłem 2,3 Boot a na 1 wszystkie opcje sprawdzałem i nie idzie :frowning:

A co masz na dysku SATA? Myślę o pierwszej partycji. Czy dysk (pierwsza partycja) nie ma czasami flagi Active (żeby bootował)?

Na dysku ATA: czy możesz dodać kolejny wpis (“drugi dysk”) w menu bootowania (boot.ini), tyczący się kolejnego dysku i tak, byś mógł wybierać system przy bootowaniu? Mam na myśli takie wpisy:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP drugi dysk" /noexecute=optin /fastdetect

i sprawdzić, czy uda się wystartować Windows z tej 2 pozycji.

Ewentualnie przekopiować pliki systemowe z głównego katalogu dysku ATA na dysk SATA (i też sprawdzić efekt).

Której opcji bym nie wybrał komputer zawiesza się. Słysze tylko jak naciskam klawisze z głośniczka w obudowie, żadna z porad nic nie dała

Dodane 06.01.2013 (N) 16:44

Dodam że jeśli jest podpięty dysk SATA to przy instalacji systemu zawiesza się na Instalator sprawdza konfigurację…

Problem rozwiązany:)

Wystarczyło zainstalować Win XP SP3 ze zmoddowanymi sterownikami do SATA lub zainstalować Win 7 też działa :slight_smile: