Windows XP- uszkodzony plik hal.dll

Witam,

przy starcie komputera mam taką oto informację:

"Nie można uruchomic systemu WINDOWS ponieważ następujący plik nie został znaleziony lub jest uszkodzony

\system32\hal.dll zainstaluj ponownie kopię tego piku".

Wyczytałem, że muszę odpalić system z płytki instalacyjnej i wejść w Konsolę odzyskiwania. Uruchamiam ją zatem i mam takie coś:

"NIE MOŻNA URUCHOMIĆ SYSTEMU WINDOWS, PONIEWAŻ NASTĘPUJĄCY PLIK NIE ZOSTAŁ ZNALEZIONY LUB JEST USZKODZONY. \WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM. Następnie- MOŻNA PODJĄĆ PRÓBĘ NAPRAWY, URUCHOM INSTALATORA SYSTEMU Z ORGINALNEGO DYSKU I WYBIERZ R NA PIERWSZYM EKRANIE.Wciskam ENTER, Włącza się INSTALATOR SYSTEMU (instaluje pliki). Później pojawiają się 3 opcje -INSTALACJA SYSTEMU -NAPRAWA ISTNIEJĄCEGO SYSTEMU - ZAKOŃCZENIE PRACY…Wybieram NAPRAWĘ, pokazuje się czarny ekran i KONSOLA ODZYSKIWANIA SYSTEMU. Widnieją tam takie informacje-

WPISZ POLECENIE EXIT ,BY ZAKOŃCZYĆ DZIAŁANIE KONSOLI I PONOWNIE URUCHOMIĆ KOMPUTER.

  • 1 C\WINDOWS

DO KTÓREJ INSTALACJI SYSTEMU WINDOWS CHCESZ SIĘ ZALOGOWAĆ

(naciśnij ENTER aby anulować) ?_"

gdzie mogę wpisać tylko jeden znak-cyfrę bądź literę (co do znaków niealfanumerycznych- nie wiem). Co mam w tym miejscu wpisać i jak to ewentualnie zatwierdzić (nie mogę ENTERem, bo wtedy komputer się restartuje)?

http://www.poradykomputerowe.pl/data/elettery/Image/awarie_windows/19/08.jpg

dokładnie to chodzi mi o koniec drugiej linijki ze screena, gdzie jest wpisana cyfra “1” a w następnej ktoś podaje hasło administratora

Co ciekawe, ubuntu, które mam zainstalowane na tym samym komputerze działa normalnie i po próbie podmienienia pliku hal.dll z poziomu Ubuntu nie przynosi oczekiwanego skutku- nadal Windows nie może się zbootować. Oryginalny plik oczywiście zachowałem.

Masz wcisnąć 1 i nacisnąć enter :slight_smile: (czyli wybrać jedną z instalacji systemu, które ci się wyświetliły)

Następnie wpisz:

expand X:\i386\hal.dl_ C:\Windows\system32\hal.dll

Gdzie X to litera twojego napędu :slight_smile:

Kopiując na ubuntu, skąd bierzesz plik ?

ok, a jak zapomniałem, jaką literą oznaczony jest napęd cd, a na ubuntu jak wiadomo ścieżka dostępu do plików jest taka: “/media/(nazwa płyty)/(zawartość płyty)” to jak mam to sprawdzić? Czy może podać jakoś ścieżkę dostępu, bo zdaje mi się, że litera (chyba “e”, ale nie jestem pewien) jest oznaczeniem windowsowskim?

poza tym teraz jest już nowy problem. Wydrukowałem rozwiązanie z tej strony i zacząłem robić wszystko po kolei, tak jak w instrukcji, z tym, że w punkcie 8.5 jest coś takiego, żeby wpisać “/fastdetect”, kiedy pojawi się komunikat “Wprowadź opcje ładowania systemu operacyjnego”, czego nie zrobiłem- nie wprowadziłem tej opcji ładowania, a gdy próbuję założyć kolejną instalację systemu i wpisuję " bootcfg /rebuild" to wyświetla mi listę paramentów, jakie mogę dodać do “bootcfg”. Da się jakoś dodać ten parametr dla istniejącej już instalacji Windowsa? Nie wiem co robić.

Na płycie Windowsa ten plik jest spakowany,dlatego musisz go skopiować z rozpakowaniem,co robi polecenie expand,plik odpowiada za rozpoznawanie sprzętu Hardware Abstraction Layer - warstwa abstrakcji sprzętu

ok, ale jak przepiszę “expand X:\i386\hal.dl_ C:\Windows\system32\hal.dll” do konsoli odzyskiwania, to najprawdopodobniej wywali błąd w miejscu “X”. Rozumiem, że expand rozpakuje, ale mi chodzi o ścieżkę dostępu do pliku, a ściślej mówiąc o to, co mam wpisać w miejscu “X”, kiedy nie pamiętam oznaczenia napędu CD.

Co ty chcesz uczynić ? Solucja z twojego linku dotyczy całkiem innego problemu :slight_smile:

Ilość partycji +1 (ew +2 / 3 itd zależy ile masz napędów) i liczysz od c :slight_smile:

Masz 2 partycje: c,d, (e jest napędem).

Jeśli masz dyski C,D to E: jest napędem,jeśli masz dyski C,D,E to F: jest napędem,

zobacz czy się da wejść na E: albo F: po włożeniu płyty do napędu,jeśli wejdziesz i napiszesz dir [enter] a napęd zacznie pracować i wyświetli listę plików,to już będziesz wiedział pod jaką literą masz napęd.

Jak to dotyczy innego problemu? Na górze jest napisane: “Podczas uruchamiania komputera po uaktualnieniu do systemu Windows XP mogą wystąpić oba lub jeden z poniższych komunikatów o błędach:” i tam są dwa problemy: jeden z plikiem boot.ini, a drugi z tym plikiem, z którym ja mam problem.

Powiedz mi zatem, czy dobrze rozumiem: jeśli wpiszę “expand E:\i386\hal.dl_ C:\Windows\system32\hal.dll” w konsoli odzyskiwania, to system będzie mi działał?

Mam zainstalowane Ubuntu, które przy instalacji dodało GRUB2. Tam mogę wybrać m.in. Windowsa XP oraz Ubuntu. Wcześniej wybierając Windowsa ładował się bez problemu. Teraz pokazywał się ten komunikat "Nie można uruchomic systemu WINDOWS ponieważ następujący plik nie został znaleziony lub jest uszkodzony

\system32\hal.dll zainstaluj ponownie kopię tego piku", dlatego robiłem wszystko krok po kroku z instrukcji, do której podałem link, z tym, że tak jak wspomniałem, nie dodałem opcji “/fastdetect”, w związku z czym po wybraniu Windowsa w GRUBie pokazuje mi się okno, którego Windowsa ma załadować- jeden stworzony przeze mnie przed chwilą, z tym że bez tego parametru ( co skutkuje tym, że pokazuje mi się bootlogo, ale na pewnym etapie się przycina i nie jest w stanie ruszyć dalej) a drugi jest z tym uszkodzonym plikiem hal.dll.

Czy teraz, wpisując “expand E:\i386\hal.dl_ C:\Windows\system32\hal.dll” plik hal.dll zostanie podmieniony w obu instalacjach, czy się zapyta, w którym ma podmieniać, czy w ogóle wywali błąd?

O nic nie zapyta. Podmieni tylko z tej instalacji na partycji c. Nie naprawi to tego, co namieszałeś ty :slight_smile:

po wpisaniu tej komendy wyświetla mi się komunikat, że w napędzie nie ma dyskietki lub dysku CD :confused: nie wiem, czy wielkość liter ma znaczenie. Może mój napęd ma inne oznaczenie? Da się to jakoś sprawdzić na Ubuntu (tylko żeby nie pokazywało “/media/…”), jakie oznaczenie (literę) ma napęd CD?

Ile masz partycji / ile napędów ?

tutaj jest screen z programu gparted

zrzutekranu201202252012.png

Mam dwie partycje linuxowe: “/boot” 256 MB i “/” niecałe 30 GB oraz 2 windowsowe: “C” ponad 150 GB na system i programy oraz “D” 45 GB na muzykę, filmy itp.

Napisz co ci wyświetli po wpisaniu komendy:

map arc

J: 244MB multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)

K: 30474MB multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)

C: NTFS 159927MB multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)

D: NTFS 47819MB multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(4)

Tak poza tym to bardzo dziękuję za zainteresowanie moim problemem :smiley:

Spróbuj F / G / H (po kolei), masz kilka napędów ?

Nie, mam tylko jeden napęd CD. Mam jeszcze takie urządzenie wielofunkcyjne, gdzie mam wejście USB i wejścia na różne karty (np. SD), które przyjmuje te właśnie litery (F,G,H,I,J)

Dziwne, zrobimy inaczej:

wpisz

e:

a potem

dir

W stacji nie ma dyskietki lub dysku CD.

Dodane 25.02.2012 (So) 21:17

Takie pytanie. Na dysku C jest plik boot.ini, w którym widzę instalację, do której nie dodałem parametru “/fastdetect”. Czy dopisując to z pozycji Ubuntu, będzie to tak, jakbym wtedy przy tworzeniu tej instalacji dopisał ten parametr? W sensie mój boot.ini wygląda tak:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" 

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptIn

Czy mogę dopisać “/fastdetect”, żeby boot.ini wyglądał tak:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptIn

Czy efekt będzie taki sam jakbym przy tworzeniu od razu dopisał ten parametr “/fastdetect”?

Dodane 25.02.2012 (So) 22:15

Zauważyłem, że przy wyborze mam dwie wersje Windowsa, które nazywają się tak samo, z tym że jedna jest ta co była zawsze, a ta druga to ta, którą dzisiaj stworzyłem. Przy tej starej wywala błąd z plikiem hal.dll, a przy tej nowej, co mnie bardzo dziwi, nie wywala. Przy tej drugiej, dzisiejszej wersji mam nawet bootsplash- przelatuje niebieski prostokącić w polu pod logo Windows XP Professional, ale po 4-5 przebiegach się zacina i dalej nic się nie dzieje- nie pokazuje się okno logowania, dysku nie czyta, tylko mam ten obraz z logo Windowsa i tym kwadratem, który stoi w nieruchomej pozycji. W związku z tym obawiam się, że nie do końca chodzi tu o plik “hal.dll”, tak jak to podaje Windows, tylko o coś innego.

Wiem, że to się stało dzisiaj, bo dzisiaj jeszcze używałem Windowsa. Zainstalowałem na nim z rana program Partition Wizard Home Edition 7.1 i dzięki niemu zauważyłem, że mam 1 GB nieprzypisanej przestrzeni dyskowej, tak więc powiększyłem partycję C o ten niecały 1 GB i chyba po tym zdarzeniu to się stało, że nie mogę uruchomić Windowsa. Jakieś sugestie wobec nowych informacji?