Windows XP/Vista - możliwość wyboru przy uruchomianiu

Windows XP / Windows Vista - Boot - podpinka

przez Aldonix » dzisiaj, o 08:26

Witam, mam taki oto problem.

Mam zainstalowanego Windowsa Vistę na jednym dysku, dokupiłem dysk 2 do kompa i zainstalowałem WinXP.

Chciałbym abym po włączeniu komputera mógł wybrać, który system ma się odpalić, domyślnie XP, czas oczekiwania na reakcję użytkownika 5 sekund.

Dodam że w biosie domyślnie uruchomiany jest WinXP – ten dokupiony dysk ustawiony jest ponad dyskiem starszym w sekwencji bootowania.

Próbowałem wielu rzeczy, zmieniałem boot.ini pod WinXP - efekt, 2 razy musiałem przeinstalowywać XP-ka bo nie chciał uruchomić się ze względu na rozwalenie przeze mnie plików bootowania.

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

multi(0)disk(1)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows Vista" /noexecute=optin /fastdetect

Zmiana parametrów tzn cyferek określających numer dysku/partycji nic nie dała Zmiany w boot.ini robiłem pod XP, poprzez Panel Sterowania->System->Zaawansowane->Uruchamianie i odzyskiwanie->Ustawienia->Edytuj Poprawność sprawdzałem poprzez: START->Uruchom->msconfig->BOOT.INI->Sprawdź wszystkie ścieżki rozruchu, zmiana cyferek dysku nic nie dała. Znalazłem „rozwiązania” na różnych forach internetowych gdzie wyczytałem że rozruch należy robić z nowszej wersji Windowsa, więc ustawiłem w Biosie jako pierwszy dysk ten z Win Vista, zacząłem szukać pomocy jak zmienić BCD w Win Vista. I znalazłem na stronach Microsoftu:http://support.microsoft.com/kb/919529http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc731662(WS.10).aspxRobiłem wszystko, krok po kroku tak jak opisane jest na http://support.microsoft.com/kb/919529 w części ROZWIĄZANIE Rezultat: Mam menu wyboru, do wyboru mam Windows Vista i Wcześniejsza wersja systemu Windows chociaż tej drugiej nazwy nigdzie nie podaję. Podczas tworzenia rekordu rozruchu w poleceniu Dysk:\Windows\system32\Bcdedit /create {ntldr} /d „Opis starszej wersji systemu Windows” jako opis wpisuję Windows XP. Mogło by w ostateczności pozostać tak jak jest (chodzi mi o ten opis) ale … jak wybiorę z menu tą wcześniejszą wersję (którą dodało nie wiadomo gdzie i jak) oska to WinXP nie startuje, pisze mi:

stan: 0xc000000f plik: \ntldr informacje: nie mozna zaladowac wybranego wpisu z powodu braku lub uszkodzenia aplikacji.

Dodam że gdy zmienię kolejność dysków w Biosie XP startuje bez najmniejszych problemów.

Znalazłem też że rozwiązaniem może być program EasyBCD. Niestety nie, przy jego pomocy uzyskałem ten sam efekt co przy wyżej przytaczanym opisie znalezionym na stronach Microsoftu z tą różnicą że zmieniając BCD przy pomocy tego programu każdorazowo po jakichkolwiek zmianach musiałem aktywować system Vista ponownie.

Proszę o jakieś rady lub wskazówki co robię nie tak. Dodam że przeinstalowanie Visty nie wchodzi w rachubę, prędzej XP bo jak na razie jest czysty, wczoraj był przeinstalowywany po rozwaleniu obszaru rozruchu.

wybor-systemu-operacyjnego-przy-starcie-komputera-t301861.html#p2003854

Witam serdecznie

Przeczytałem post “Wybór systemu operacyjnego przy starcie komputera”

Zastosowałem się do wskazówek opisanych przez maksio1 i nic.

Myślałem że problem leży po stronie partycji, że nie jest to G na której mam WinXP więc …

Dodałem OS Entry dla każdej partycji, mam ich 8. Przy starcie Visty pojawia się menu wyboru z odpowiednimi wpisami Partycja D, Partycja E itd aż do K.

Gdy wybieram pozycje z listy czyli partycje na których nie ma żadnego OS-ka pisze:

stan: 0xc000000f plik: \ntldr informacje: nie można załadować wybranego wpisu z powodu braku lub uszkodzenia aplikacji.

Gdy wybieram G czyli tą, na której zainstalowany jest XP komputer po prostu resetuje się i tak w kółko, pojawia się jakiś napis (2 wiersze po max 3 wyrazy) ale nie jestem w stanie ich przeczytać, pojawiają się tylko na ułamek sekundy i restart. Partycja G jest pierwszą partycją dysku 2 na którym mam XP. Boot.ini z WinXP wygląda następująco:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

Proszę o podpowiedź

Z góry serdecznie dziękuję

C:\ Vista

G:\ XP

Więc spróbuj

2.odpal Vistę >> otwórz notatnik >> wklej

zapisz jako Boot.ini >> wszystkie pliki >> ma być na partycji *C:* tam gdzie Vista

3.włóż płytę instalacyjną Visty do napędu

4.uruchom wiersz poleceń

5.wpisz polecenia po każdym Enter

Dysk:\boot\Bootsect.exe /NT60 All

C:\Windows\system32\Bcdedit /create {ntldr} /d „Microsoft Windows XP Professional”

C:\Windows\system32\Bcdedit /set {ntldr} device partition=C:

C:\Windows\system32\Bcdedit /set {ntldr} path \ntldr

C:\Windows\system32\Bcdedit /displayorder {ntldr} /addlast

5.Ponownie uruchom komputer.

:slight_smile: