Windows XP - wasze doświadczenia i wspomnienia :)

Windows XP 25 października 2001 - 8 kwietnia 2014 (*)

Moim zdaniem był i jest najlepszy system Microsoftu. Lekkość, stabilność (po instalacji SP3), kompatybilność.

Niestety Microsoft zakończył dla niego wsparcie dnia 8 kwietnia 2014 roku. Chce aby wszyscy się przesiedli do tego Windows-a 10.

Mam osobiście w domu kilka wersji BOX XP-ka w wersji Home Edition, i zastanawiam się czy nie pokombinować ze sterownikami i zainstalować go jako drugi system. Stworzył bym Ram Disk na pozostałe 8 Gb RAM- u i nic by się nie marnowało. Najdłużej miałem komputer właśnie z XP i pamiętam te formaty co parę miesięcy. Kocham też tą zabawę z konfiguracją wszystkiego; teraz instalując 7, 8.1 czy 10 najczęściej sam Ci pobiera wszystkie sterowniki itd. Kiedyś ze WSZYSTKIM trzeba było kombinować i sama instalacja systemu to był dopiero początek “zabawy”. Niedawno kumpela poprosiła mnie abym zainstalował ponownie system, którym był XP Home Edition. Przyznam, że gdy zobaczyłem tą słynną tapetę (Idylla) to łezka mi się w oku zakręciła. Ehh… I ta słynna “nuta”: Windows XP Setup Music, której większość ludzi nie słyszała bo XP nie miał sterowników od karty dźwiękowej. Co chwile jakieś błękitne ekrany śmierci. Ahh i jeszcze ten domyślny niebieski styl Luna. Szczerze mówiąc tęsknię za tym.

Pamięta ktoś ten key: FCKGW-RHQQ2-… :slight_smile: ?

Na koniec coś dla fanów Windows-a XP:

 

https://youtu.be/V1kBtlfJBGc

Teraz Wy opiszcie swoje doświadczenia i “wspomnienia z XP-ekiem” :slight_smile:

Pozdrawia wielki fan XP-ka :slight_smile:

Korzystam z kilku komputerów, również z takim z XP, i jest to mój ulubiony system. Dzięki swojej prostocie (chociaż zaraz po premierze wydawał się być skomplikowany) oraz dlatego, że przez 15 lat dopasowywałem go wizualnie pod siebie, bo jego domyślny wygląd, mimo że na początku mi pasował to teraz bym do niego nigdy nie powrócił. Spędziłem nad tym tyle czasu i mając w pamięci czas który mu poświęciłem, że przesiadka na nowszy system mi zupełnie nie odpowiada, niestety na nowszym laptopie już się go nie zainstaluje. Vista i Win7 nie zrobiły na mnie wrażenia, chociaż uważam, że po pewnych modyfikacjach mogą być przyjemne dla oka i użytkownika, a ósemka i dziesiątka są dla mnie naprawdę bardzo niewygodne i praktycznie nie do zaakceptowania w swojej złożoności i ilości śmieci na dysku zaraz po instalacji. Dodatkowo w Win10 zniechęca mnie to, że system się za bardzo rządzi, a to ja mam mieć kontrolę. W pracy korzystam z niego praktycznie codziennie i na tę chwilę nie widzę innego powodu niż DX12 dla graczy, aby z niego korzystać zamiast np. Win7.

Wracając do XP: z bluescreenami nigdy nie miałem kłopotu (na Win8 przeciwnie), również ze sterownikami, których instalacja była zwyczajna i nie wiem o jakich problemach tu piszesz.

 

A z tym się nie zgodzę

Instalowałem jeszcze w tym roku komuś na jakimś laptopie (IBM chyba) i na tamtym komputerze dżwięk był bez instalowania dodatkowych sterowników.

 

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to nigdy nie miałem na nim wirusa, a od roku nawet zrezygnowałem z programu antywirusowego.

 

Myślę, chociaż mogę się mylić, że dla większości osób które z niego korzystają, końcem życia może być moment kiedy mozilla przestanie go wspierać i mam pewne obawy, że może być to stosunkowo niedługo, gdy Firefox zostanie przebudowany do obsługi oddzielnych procesów. Wtedy trzeba będzie pozostać na starej wersji, która podejrzewam jeszcze utrzyma się może 2 lata i dalsze przeglądanie internetu będzie w dużym stopniu “ograniczone”. Proszę mnie poprawić jeśli ktoś coś wie, albo piszę bzdury. Jest jakaś inna “dzisiejsza” przeglądarka na XP?

 

 

Niestety? A ile można trzymać przy życiu takiego antyka informatyki?

 

Ciesze się, że nie muszę się użerać z tym systemem, nie tylko na swoim własnym komputerze. Najbardziej znienawidzony przeze mnie system i cieszę się, że nie mam z nim już nigdzie do czynienia.

Tylko do FF 520b10. Już FF53.0 nie będzie na xp. Ale na najbliższe 4 lata będzie spokój, bo działają sprawnie przeglądarki na starych wersjach Firefoxa. Z innych przeglądarek, to był już ostatni SlimJet 10 i z rok pochodzi. Inne zaś, to pseudo przeglądarki, już nie obsłużą wielu nowych treści medialnych na stronach internetowych. Comodo - chromodo już nie jest na XP. 

Właściwie czekam na emulatory obsługujące dual format YT, albo przeróbek niedostępnych już przeglądarek na XP.

Ja - dopóki będzie żył pc - może nawet zmodernizuję go - chciałbym utrzymać jeszcze ten system z 10 lat. Chodzi o starsze gry i emulatory playstation - a gier i tak nie starczy życia przekopać. O YT nie boję się. SMPlayer ma wyszukiwarkę YT i tak pozwoli płynnie oglądać filmy. Inne strony z filmami są sto lat za Afrykańczykami.

Będę miał kompa pewnie z Windows 10, ale nie mam zamiaru pozbywać się pc z XP.

Super system, wcale nie umarł bo na starszych komputerach działa do dzisiaj. Ile razy robiłem “formata” i go instalowałem nie spamiętam.
PS Oba uniwersalne kody pamiętam do dziś! :smiley:

Pamiętam jak miałem Windows ME (przez długi czas) i pewnego dnia kupiłem nagrywarkę CD (firma LG). Nagrywarka wyprodukowana po premierze Millenium i wszystko działało bez zarzutu. Potem przeszedłem na XP z SP , który powstał po wypuszczeniu nagrywarki i…musiałem robić upgrade firmware, żeby działał przycisk otwierania napędu :slight_smile: I tak po każdym formacie, bo XP po prostu nie potrafił obsłużyć tego sprzętu, podczas, gdy archaiczny ME działał tutaj bez zarzutu. Do tej pory nie wyjaśniłem tej sytuacji…

Też jestem zdania, że to zdecydowanie najbardziej udana wersja Windows. Już prawie 15 lat od premiery - a nadal nie jest trudno znaleźć używany cały czas komputer, na którym jest zainstalowany. Kto 4 lata temu używał Windowsa 98? Na pewno znacznie mniejszy odsetek społeczeństwa niż obecnie używa Windowsa XP.