Windows XP / Windows Vista - Boot

Witam! Chciałbym aby po określonym czasie (obecnie mam 5 sek.) po uruchomieniu komputera, standardowym systemem był Windows XP Professional SP2 a nie Windows Vista Ultimate jak np. teraz.

Proszę o pomoc, pozdrawiam!

Start>Uruchom>msconfig>zakładka(chyba uruchamianie) i tam masz dwa te systemy i zamieniasz ich kolejność przyciskiem w góre lub w dół niepmiętam dobrze bo pisze z linuxa

Niestety nie ma takiej opcji z kolejkowaniem systemów…

W msconfig zakładka boot.ini Tam pod [operating systems] powinieneś mieć dwa wpisy. Są też w tym oknie przyciski przesuń w dół i przesuń w górę, którymi zmienisz kolejność. Możesz też ustawić czas.

wejdź we właściwości systemu --> zaawansowane ustawienia systemu --> zakładka Zaawansowane --> Uruchamianie i odzyskiwanie daj tu ustawienia i masz opcje wyboru.

Ta…

Zawartość pliku “Boot.ini” całkowicie się zmienia i jakbyście chcieli wiedzieć to ten plik zmienia swoje położenie

Vista po jej zainstalowaniu dodaje na partycji systemowej folder “Boot” w którym znajduje się cały boot manager

Nie radze zmieniać opcji w pliku boot.ini pod Win XP bo możesz później w ogóle nie uruchomić Visty

Jak chcesz cokolwiek zmieniać to tylko pod Vistą i to tylko specjalnym programem wbudowanym w Vistę (niestety nie pamiętam jego nazwy)

Ustawienia zmieniasz w Viscie. Tlumacze z angielskiej Visty: Panel Sterowania->System->Zaawansowane ustawienia systemu->Zaawansowane->Uruchamianie i odzyskiwanie i mieszasz.

Sorki za bazgroły na screenie :slight_smile:

booyoc7.th.jpg

Tony-90 , zrób tak jak napisał Rakoo , na pewno zadziała.

Witam mam pytanie bardzo podobne do obecnego wątku. A więc sprawa polega na tym że mam 2 dyski i dwa systemy Win 98 i Win xp. Moje pytanie polega na tym jak zrobić boota abym mógł wybrać system przed jego rozruchem. Czy muszę zrobić tak samo jak zostało to opisane we wcześniejszych postach czy do tego jest jakiś inny sposób z góry dzięki za pomoc.

Jak rozumiem systemy Masz już zainstalowane (jeżeli nie to najpierw instaluj 98 potem xp). Ustawiasz bootowanie na XP i edytujesz plik boot.ini:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

D:\="Microsoft Windows 98 Second Edition"

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect

win 98 jest na dysku D

Tak oba systemy już są zainstalowane i gotowe do użycia brak mi tylko boota bo przez niewiedze (nigdy tego wcześniej nie robiłem) instalowałem xp bez podłączonego dysku z 98, więc xp nie miał jak zrobić boot i chodzi mi jak to teraz naprawić. Czyli jeśli podłącze teraz dysk z xp co mam zrobić i z którego systemu?

Startowanie zawsze z XP. Potem edytujesz plik boot.ini na dysku z xp. Plik boot.ini może być ukryty, więc w moim komputerze z menu Narzędzia > opcje folderów > Widok > zaznacz pokazywanie ukrytych plików.

Ok dziękuje za pomoc :slight_smile: Spoko z resztą sobie poradzę bez problemów tylko to był mały problem :slight_smile: