Windows XP z SP2, a przeglądarka

Cześć. W ostatnim czasie zostałem zmuszony do korzystania z dosyć starego laptopa, na którym jest wciąż Windows XP z SP2.
Chciałem zapytać, którą przeglądarke warto używać, aby było to chociaż trochę bezpieczne? Do tej pory używałem FF, ale niestety przejadła mi się. Ostatnio pobrałem przęglądarkę Yandex, czytałem wiele na jej temat, ale nie wysunąłem z tego żadnych wniosków. Dlatego zwracam się z prośbą o pomoc tutaj. Z góry dziękuję :slight_smile:

Zrób sobie update do SP3 i praktycznie każda przeglądarka będzie Ci chodzić.

Najwyżej IE8 a pozostałe też trzeba będzie instalować w starszych wersjach.

Superbird

Slim Browser,ale może wymagać SP3.Reszta to starsze wersje Firefoxa czy Opery.XP nie ma już wsparcia to nic więcej nie poradzisz.

SP3, albo niewiele aplikacji będzie poprawnie działało na XP. Podstawa - SP3, direct 9.29 redist, aktualizacja WMP do wersji 11 - daje to zainstalowanie aktualnego windows media format, czyli uzupełnia systemowe biblioteki dźwięku i obrazu. Potem WMP można wyłączyć w składnikach systemu, zainstalować choćby smplayer i korzystać z odtwarzania wszystkiego, co można pobrać w necie i rusza się. Oczywiście internet explorer ma być zaktualizowany do wersji 8, potem go można też wyłączyć w składnikach.

Na XP bd działa slimjet w wersji 10. Wersja nieinstalacyjna, tylko wypakować, przypiąć slimjet na pasek uruchamianie, ustawić. To ze strony producenta dla XP bezpośredni link:

http://www.slimjet.com/release/archive/10.0.10.0/sjt7z_x86.exe

 

A to żeby zaznaczyć:

https://s29.postimg.org/6yjbfga7r/ascreen196.png

 

Tam jest ustawienie czyszczenia cache podczas zamykania przeglądarki. jest jeszcze opcja korzystania z NPAPI, czyli z flash playera dla firefoxa. W slimjet://plugins rozwija się wtyczkę adobe i wtedy wtyczkę PPAPi w wersji 21 można wyłączyć włączając aktualną NPAPI w wersji 24.

Rozszerzeń mnogo, lżejsza od firefoxa, bardzo szybko pobiera choćby z dziesięciokrotną szybkością. Ma też zaawansowane opcje ustawień w slimjet://flags (wpisuje się w pasek adresu), ale tam można wyłączyć płynne przewijanie, nie przekombinować z zaawansowanymi ustawieniami, bo szkoda dobrej przeglądarki.

 

Za SP3 nie płaci się i instalacja nie boli.

 

Jestem zielony w tych sprawach, niestety. Wystarczy, że pobiorę sp3, np. z  http://www.dobreprogramy.pl/Windows-XP-Service-Pack-3,Program,Windows,12243.html i uruchomię pobrany plik, tak?

Tak,ale pobierz ze strony,którą wskazałeś klikając w LINKI BEZPOŚREDNIE po prawej stronie

Dzięki :slight_smile:

Nie ma tam linków bezpośrednich, ale po przyciskiem pobierania nie jest nic napisane o asystencie pobierania, bo chodziło o to aby go uniknąć, tak?
Jest tam tylko napisane “wersja stabilna”.

Pobieraj bez problemu. Dla niezalogowanych, gdy jest asystent, to wyskakuje opcja wszystkie wersje i jest tam link, i z niego pobiera się bez asystenta:

b0e8fb7274f363admed.png

Dla zalogowanych jest tylko przycisk Pobierz i tam ani nie słychać, ani widać asystenta - czyli bierz i instaluj na zdrowie :slight_smile:

Okej, dzięki :slight_smile:

Mam jeszcze jedno pytanie. Jest jakieś ryzyko, że coś może się uszkodzić? Pójść nie tak? Jest wtedy możliwość powrotu do starej wersji?

Ryzyko zawsze jest (nawet jak nic nie instalujesz), ale w tym przypadku jest minimalne. Na setki zaktualizowanych XP do SP3 nie spotkałem się z ani jednym problemem. 

Potem polecam przeglądarkę SlimJet, ale w wersji 10.0.11.0 tu masz stronę do pobrania http://www.slimjet.com/en/dlpage_xp.php (przeglądarka jest oczywiście po polsku) Wybierasz albo wersję normalną, instalacyjną, albo portable - rozpakowujesz do jakiegoś konkretnego katalogu i działa. 

W temacie dałem już linki do SlimJet dla XP ze strony producenta i pierwsze wskazówki.

a) A co ma pójść nie tak? W Polsce były setki tysięcy XP SP2 i nie było problemów z instalowaniem SP 3.

To po prostu uzupełniający pakiet niezbędnych sterowników (bibliotek DLL).

b) Nie ma powrotu do poprzedniego SP 2 po zainstalowaniu SP3.

 

SlimJet ostatnio pobrałem, sprawuje się świetnie. To teraz pozostaje mi tylko zaktualizowanie SP2 do SP3. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi!