Windows XP zacinanie filmów

Hej, mam pewien problem z niepłynnym otwieraniem filmów jak i krótszych filmików na yt. Problem występuje zarówno na chrome jak i firefoxie, najbardziej laguje podczas zmiany kart. Zainstalowany jest flash player 18 NAPI. Komputer nie jest bardzo zaśmiecony i rzadko używany.

 

CPU-Z

http://iv.pl/viewer.php?file=59911382249179441199.jpg

 

HDTune

http://iv.pl/viewer.php?file=53527174379464230789.jpg

Do Firefoxa jest AFP NPAPI. Chrome też go używa. W obu przeglądarkach, w ustawieniach zaawansowanych, trzeba wyłączyć przyspieszenie sprzętowe. Pod filmem na YT na dole masz wyłączenie trybu chronionego.

 

Ponadto, kliknij PPM w puste miejsce na ekranie i wybierz właściwości, zakładka ustawienia, przycisk zaawansowane. Wyskoczy okienko i będzie suwak przyśpieszenia sprzętowego. Ma być w prawo do pozycji pełne, potem zastosuj i daj OK.

 

Jest jeszcze jedno. Panel sterowania, ikona system. Otwórz, daj Zaawansowane, opcja wydajność, przycisk ustawienia. Opcje wydajności zaznacz - Niech system Windows wybierze optymalne ustawienia. Zastosuj i OK. To akurat jest ważne, gdyż opcje najlepszej wydajności sprawiają, że system wyłącza różne ustawienia animacji i tam takich, co czasem przenosi się na złe oddziaływanie animacji w przeglądarkach.

 

Pozostaje czyszczenie bufora SSL. Przy częstym oglądaniu wideo, to ważne, acz mało popularne. Wtedy opcje internetowe, zakładka zawartość, kliknij w wyczyść stan SSL. To czyści bufor dla Chrome i dla Firefoxa. Gdy zauważa się spowalnianie ładowania filmów, czyści się bufor.

To po prostu będzie się zacinało, żebyś nie wiem jak optymalizował system - CPU liczy sobie już dekadę i nikt nie optymalizuje kodu przeglądarki czy playera video pod tak stare technologie. Sam miałem 3000+ (Venice) z tego okresu i pamiętam, że korzystanie z internetu było dość irytujące. Za to filmami zapisanymi na dysku, nawet w full hd powinien sobie poradzić bez prolemów - planowałem nawet ze swojego zrobić centrum multimedialne, ale znalazł się biorca potrzebujący przeszczepu CPU.

 

Sugestie Bogdan_G oczywiście warto zastosować, może będzie troche lepiej. :wink:

 

Znany z zasobożerności chrome, to kiepski pomysł dla tak leciwej maszyny. Wypróbuj SlimJet (szeroko polecany na mniej wydajne maszyny) lub Maxthon (zawsze go stosowałem na “staruszkach”), chociaż ten drugi ostatnio potrafi trochę ramu zjeść, więc raczej wersję 3.xx.

Zacznijmy od wymagań tych nowych przeglądarek. Na forum Firefoxa, dużo jest rozwiązań problemów, gdy na stary sprzęt aktualizuje się najnowsze sterowniki grafiki dedykowane przez producenta płyty. U mnie wyraźnie pomogło zainstalowanie najnowszej grafiki od intela dla mojej płyty intela. Zestawy sterowników z lat 6 i więcej, dodawane do komputerów przy zakupie, to stare wersje.

W Firefoxie klika się w pomoc, informacje dla pomocy technicznej. Tam jest wyszczególnione - Okna ze sprzętowym przyspieszeniem grafiki, Opis adaptera, Renderer WebGL, Wersja sterownika, Włączone Direct2D - i pisze wyraźnie, czy opcje są zablokowane dla zainstalowanej wersji sterownika. Jeśli tak, to trzeba zaktualizować, bo być może problemy z wideo ustąpią. Nawet pisze, do jakiej wersji trzeba zaktualizować.

Zainstaluj CPU-Z i daj screeny z zakładki Mainboard + Graphics, gdyby w Firefoxie jednak pisało, że sterownik grafiki jest zablokowany…