Windows xp zainstalowany na kilku partycjach

Witam!

Podział mojego dysku wygląda następująco: mam trzy partycje: C, D, E. Do niedawna na C miałem Windows XP podczas gdy na dwóch pozostałych nie miałem zainstalowanych żadnych systemów operacyjnych. Zainstalowałem jednak na dysku E również Windowsa XP. Później w instalatorze Windows usunąłem całą partycję E po czym utworzyłem ją na nowo. Przy tworzeniu jej na nowo nie mogłem wpisać w jej rozmiarach ponownie takiej samej liczby MB, bo w instalatorze podpowiadało, że największa możliwa liczba MB jest dokładnie o 8 MB mniejsza. Utworzyłem więc partycję o takiej pojemności jak mi sugerowało po czym na liście partycji wyświetliło się, że mam 8MB nieprzypisanej przestrzeni oprócz trzech partycji. Pytanie 1: Rozumiem, że Windows nie został usunięty wraz z usunięciem partycji, tylko cały czas jest na dysku? Pytanie 2: jak go usunąć tak aby stan dysku wrócił do stanu zanim go zainstalowałem? Teraz jak włączam komputer mam do wyboru dwa systemy Windows, ale kiedy klikam na ten, który pierwotnie zainstalowałem na E wyświetla mi sie: Nie można uruchomić systemu Windows, ponieważ następujący plik nie został znaleziony lub jest uszkodzony: \system32\hal.dll. Zainstaluj ponownie kopię tego pliku.

Z góry dzięki wielkie za pomoc!

  1. Zaloguj się na Windowsie, który ma zostać.

  2. W zarządzaniu dyskami wywal partycję z drugim Windowsem.

  3. Edytuj c:\boot.ini, usuwając dane od niepotrzebnym systemie.

Już dawno nie korzystam z XP ale widzę, że nikt się nie odzywa w temacie więc może to co napiszę naprowadzi Cię na rozwiązanie problemu. Tego drugiego systemu już nie ma i być nie może ponieważ partycja została sformatowana, najprawdopodobniej został po nim wpis w pliku Boot.ini http://support.microsoft.com/kb/289022 Plik ten został automatycznie zmieniony podczas instalacji drugiego Windowsa. 8MB jest to przestrzeń automatycznie rezerwowana przez Win. ale po co to już musiałbyś się zapytać kogoś z “wiedzących” :wink: Gdyby coś poszło nie tak to można też naprawić windowsowy program uruchomieniowy za pomocą komend w fixboot i fixmbr http://chara.epfl.ch/~fsalvi/Windows/ntfs_recovery/recconsole2.html#2 Te komendy wpisujesz w konsoli odzyskiwania, którą inicjujesz poprzez uruchomienie kompa z płyty instalacyjnej Windows XP i wybranie pierwszej opcji “Napraw” - w tym przypadku naprawa nastąpi automatycznie dokładne poradniki bez problemu znajdziesz w necie :slight_smile:

8MB zostaje na realokacje, żeby był zapas w przypadku błędów na dysku. Jest tam około osiem milionów bajtów o wartości 00. Jak komuś te 8MB robi różnicę, to w każdym programie (GParted przykładowo) może sobie je gdzieś przydzielić.

ciekawostka do tych 8MB (xp)

nie wiem czy to moje wersje płyt ale jeśli tworzyłem partycje na nowych dysku to zawsze chciał stworzyć obszar 8mb i ponadto niekiedy nie chciał zainstalować się

po połączeniu tej partycji z systemową

sysytem padł(już wiem że to była partycja bootująca) teraz już wiem ze on tworzył partycje primary(ta 8mb) a większej nie chciał mi utworzyć

Postepowalem zgodnie z instrukcjami i wszystko jest okej :wink: Dzięki wielkie!