Windows-zatrzymanie podczas uruchamiania/blad pliku hal.dll

Witam.

Ostatnio, nie wiem dlaczego, nagle pojawił się następujący problem.

Gdy pokazuje się ekran powitalny, Windows dalej się nie uruchamia, po prostu zatrzymuje się w miejscu. Dzisiaj natomiast nie rozpoczął się nawet proces wczytywania systemu, tylko pojawił się napis o mniej więcej takiej treści:

Udało mi się uruchomić Windowsa przy pomocy płytki instalacyjnej systemu, a następnie naprawy błędów na dysku, ale taka sytuacja nie może mieć miejsca. Tym bardziej, że nie mam pojęcia co może być tego powodem, pojawiło się to nagle. Dodam, że przeinstalowałem system, ale to nic nie pomogło, a myslałem, że to pomoże :?

Wrzuć sobie do googli problem i poczytaj:

hal.dll problem

http://www.google.pl/advanced_search?hl=pl

hal to główna biblioteka sprzetu, wygląda na problem sprzętowy

Biblioteka HAL.DLL odpowiada za jedną z warstw obsługi sprzętu w Windows 2000/XP (dokładnie za tzw. Hardware Abstraction Layer). Winnym zaistniałej sytuacji może być zbiór boot.ini. Aby go naprawić, stosujemy następującą procedurę:

  • ustawiamy w BIOSie opcję uruchamiania komputera z krążka CD

  • wkładamy do napędu bootowalną płytę CD z Windows XP i uruchomić komputer z jej użyciem

  • wchodzimy do konsoli odzyskiwania systemu

  • wpisujemy polecenie: bootcfg /rebuild

  • przywracamy w BIOSie uruchamianie z dysku twardego

  • wyjmujemy krążek z napędu CD i restartujemy komputer

Zaczyna mnie to powoli denerwować :confused: Wpisałem bootcfg /rebuild, wciskam Enter i karze mi czekać, więc czekam. Po chwili pojawiają się zdania, których nie rozumiem. Między innymi mniej więcej takie : Czy dodać system do listy rozruchowej ? Zaznaczyłem tak, bo nie wiedziałem o co chodzi. Teraz podczas uruchamiania komputera muszę wybierać spośród dwóch systemów :expressionless: A system jak się nie uruchamiał, tak się nadal nie uruchamia :confused: To jakiś nonsens z tym uruchamianiem i plikiem hal.dll jest. Żebym nie mógł normalnie uruchomić systemu :frowning:

Jak miałem dysk ATA to nie było takiego problemu. Dopiero niedawno tak się zrobiło nagle, ale też nie od razu po zainstalowaniu dysku SATA, tylko po kilku ładnych tygodniach. Nie rozumiem tego.

teraz już musisz brnąć dalej - znów musiałbyś użyć konsoli odzyskiwania,

polecenia

Attrib -H -R -S C:\Boot.ini

DEL C:\Boot.ini

BootCfg /Rebuild

Fixboot

po każdym enter - konsola usunie stare boot.ini i utworzy nowy, miejmy

nadzieję prawidłowy, ale jeśli faktycznie hall.dll jest uszkodzony lub wyparował, to i tak nie rozwiąże to problemu - jeśli więc system nadal nie będzie chciał wejść jeszcze raz konsola odzyskiwania i polecenie

expand Y:\i386\hal.dl_ C:\windows\system32

y - litera napędu; zakładam, że system masz na c, jeśli nie, musisz oczywiście zmienić literę; jeśli konsola zapyta cię, czy nadpisać plik

(overwrite) potwierdż(Y - yes)

jesli chcesz zobaczyć, jaki masz boot.ini wpisz do konsoli

bootcfg /list

jeśli to nic nie da możesz podpiąć dysk jako slave do innego komputera z tym samym systemem i ręcznie edytować plik boot.ini i skopiować hall.dll

jeszcze innym( i chyba prostszym od ostatniego) rozwiązaniem jest naprawa systemu - nic nie zmieni w ustawieniach ani w twoich plikach

Spróbuje dzisiaj to zrobić.

Ale jak mogę podpiąć jako slave, skoro mam dysk SATA ? No chyba, że ja o czymś nie wiem i można podpinać dyski SATA jako master/slave.

Też spróbuje, ale wątpie czy to coś da, chociaż może :wink:

Ale dlaczego tak się dzieje w ogóle ? I to na dyskach SATA właśnie. I za każdym razem po formacie ( jeżeli znowu będzie ten problem ) będę musiał tyle kombinować ? Przecież tak nie może być.

edit:

Po wpisaniu

i wciśnięciu Enter pojawia się napis : Parametr nie jest prawidłowy.

Po wpisaniu

i wciśnięciu Enter pojawia się : Nazwa pliku, nazwa katalogu lub składna etykiety woluminu jest nieprawidłowa.

sorry, cytowałem polecenie z pamięci i podałem niewłaściwą kolejność atrybutów

właściwe - attrib -r -s -h boot.ini(lub pełna ścieżka do pliku, a więc np.

C:\boot.ini - C - litera partycji systemowej

zresztą nie musisz używać polecenia, spróbuj tego z del, jeśli nie będzie działać musisz zacząć od attrib - reszta tak samo(wielkość liter nie ma znaczenia)

co do hal to problem polega na tym, ze w trakcie instalacji instalator kopiuje wersję hal dostosowaną do ACPI, mechaniczne skopiowanie

pliku z płytki może pociągnąć potem za sobą konieczność reinstalacji

wszystkich sterowników(choć nie musi!);na płytce jest aż 7 hal,

najprawdopodobniej powinien to być halacpi(albo halaacpi do najnowszych procesorów wielordzeniowech)- innymi słowy

skopiowanie hal to wyjście ostateczne, prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem jest naprawa systemu, żeby uniknąć kłopotów z ACPI

i sterownikami

niemniej jeśli chcesz spróbować to polecenie expand aktualne,

jesli masz 1 procesor(1 rdzeń) to powinien to być halacpi, jeśli wielordzeniowy to halaacpi, czyli

expand y:\i386\halacpi.dl_ C:\windows\system32\hal.dll

podkreślam - wyjście ostateczne, jeśli już i tak pozostanie ci tylko reinstalacja, a więc nic do stracenia( nie wiem zreszta, czy podziała, ze

względu na róznice w nazwach itd.)

co do podpięcie dysku to oczywiście masz rację, nie zwrócilem uwagi na sata, zresztą z sata też chyba dają się podpiąć, tylko wtedy chyba decydują numery itd. nie mam sata, więc nie interesuję się tym za bardzo

co do tych zdań konsoli, których nie rozumiałeś to prawdopodobnie chodziło o nazwę systemu, jaką trzeba było wpisać w boot.ini(po

angielsku jest tam load w zdaniu), więc Microsoft Windows XP Professional, w drugim chodziło o opcje rozruchu - możesz tu nic nie wpisywać albo wpisać fastdetect, no i ponadto jest pytanie, czy dodać itd. trzeba oczywiście potwierdzić - zbyteczny wpis możesz potem usunąć ręcznie z boot.ini - miałem dokładne angielskie wersje tych pytań, ale gdzieś mi się zawieruszyły

co do filozoficznych “dlaczego” itd. to wpisz do google hal.dll missing

or damaged, a zobaczysz, jak często ten problem występuje, a jedynym

wyjściem jest najczęściej reinstalacja lub format

Ok zobaczymy co się uda zrobić.

A co do tego

, to nie zgadzam się. Też tak myślałem, że to załatwi sprawę, ale nic bardziej mylnego :confused: Sprawdzałem, format nie pomaga, problem nadal występuje bez zmian.

Często jest to problem sprzętowy,szczególnie przy dyskach sata,możliwe że to jakieś niedopasowanie dysku i kontrolera płyty lub uszkodzony dysk,plik boot.ini,inne.

Czyli mam rozumieć, że dysk z moją płytą po prostu się nie lubią :wink: ? Dysk na pewno nie jest uszkodzony, pracuje poprawnie, wszystkie klastry, sektory nie są uszkodzone, dysk kupiony z 3 miesiące temu. I chciałbym tu zwrócić uwagę na to, że do niedawna wszystko było w porządku. Mniej więcej od 2-3 tygodni dopiero istnieje ten problem :?

A może jest tak, że boot.ini uszkadza się jakoś samoczynnie na świerzym systemie, bo po reinstalacji też jest taki problem.

jesli znasz się chodź trochę na komputerach a dokładnie mówiąc umisz pracować na DOSie albo masz możliwość wypięcia dysku i podpięcia pod inny komp to podmień plik boot.ini w c:\ i potem wepnij dysk pod IDE1 i powinno ruszyć… no ale ogólnie jak mi się takie cos działo to jak pamiętam miałem kłopot z tasiemką no albo juz system mi się wysypał i chcąc niechcąc musiałem od nowa go zainstalować :slight_smile:

Może warto również zastosować dobrej jakości przewód sygnałowy dla dysku,zmienić gniazdo podpięcia dysku,ustawić bootowanie z dysku np jako trzecie jak da radę,może dysk potrzebuje więcej czasu na rozruch - metoda prób i błędów.