Windows zawiesza programy i uniemożliwia ich uruchomienie

Witam wszystkich serdecznie.

Jakiś czas temu zakupiłem używany komputer ze świeżo zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10. Były tam zainstalowane tylko 4 programy do testu ramu, procesora, karty graficznej i dysku w celu pokazania mi, że wszystko jest sprawne. Od jakiegoś czasu w systemie dzieją się na prawdę dziwne rzeczy. Czasami nie uruchamia się program Discord, lub zawiesza się przy starcie i nawet zamknięcie procesu i uruchomienie go ponownie nic nie daje. Dopiero uruchomienie ponownie komputera pomaga. Sytuacja powtarza się ze Steam, miałem sytuację gdzie uruchamiam Steam i nie ma gry Counter Strike Global Offensive gdzie dzień wcześniej grałem w niego kilka godzin. Dzisiaj uruchamiałem komputer i chciałem zmienić tapetę i wyskoczył komunikat, że system nie może znaleźć określonej ścieżki do personalizacji. Następnie nie mogłem uruchomić Menu Start, nie mogłem przesunąć ikonki na pulpicie. Martwię się i nie wiem jak mam działać, że wszystko wróciło do normy.

Bardzo proszę Was o pomoc, pozdrawiam.

Co za system z brakami? Nawet nie wiesz, czy to tylko modyfikacja, czy pirat jakiś bezrozumny.
Czeka Ciebie czysta instalacja windows 10 od microsoftu - to raz. Potem sterowniki i wtedy powinieneś zadać pytanie na forum, “jakie oprogramowanie jest mi potrzebne do gier itd?” Na pewno wszystkie visuale C++, visual code 10 i wiele innych. Tu są spece. Takie bzdury z personalizacją nie powinny się zdarzyć. Tylko czekaj na pomoc. Trochę się nauczysz, ale to nie boli.

Miałem nadzieję, że jest szansa na naprawienie tego problemu bez instalowania czystej kopii Windowsa. Martwi mnie to, że musiałbym od nowa wszystko instalować a niestety trochę tego jest. Teraz zauważyłem, że FL Studio po prostu nie chcę mnie się uruchomić i menedżer zadań zawiesza się. W każdym bądź razie, dziękuję za szybką odpowiedź.

Coś czuję, że dysk zdycha - https://komputerowapasja.pl/sprawdzanie-kondycji-dysku

Daj screena z 2-3 programów.

A jest to możliwe? Posiadam dysk SSD Gigabyte a drugi SSD Kingstone. Działa na prawdę szybko. Czy szybki test jest faktycznie potrzebny?

Bogdan_G właśnie jestem po świeżej instalacji Windowsa. Problem dalej występuje. Teraz chciałem skorzystać z gogle chrome po instalacji nagle się zawiesił, później cały komputer i po uruchomieniu ponownie zamiast ikonki chrome jest ikonka takiej białej kartki i nie mogę uruchomić. Nie mam pojęcia co się dzieje.

Sprawdź w Podglądzie Zdarzeń czy Disk-Diagnostic coś krzyczy. Takie rzeczy kojarzą mi się z padającym dyskiem lub niewystarczającym zasilaniem

Wszedłem właśnie w Podgląd zdarzeń. Podsyłam screeny jeśli mogę.
Zaznaczyłem na czerwono Google Chrome które się zawiesiło i po ponownym uruchomieniu komputera nie ma ikony i nie można uruchomić z żadnego skrótu, tylko przy wejściu w Program Files/Google/CHrome/chrome.exe

Witaj.

Czy na świeżym systemie zainstalowałeś wszystkie potrzebne sterowniki?
Nie używaj do tego DriverBooster, itp.
Podaj dodatkowe parametry komputera, pomożemy dobrać właściwe
Płyta główna
Procesor
Model RAM, ile kości, ile GB w każdej
Karta graficzna

Niektóre samochody na sprzedaż też są sprawne w trakcie sprzedaży i przebieg mają oryginalny :wink:
Ty też uruchamiałeś te programy ponownie w domu?
Pamiętasz nazwy?

Cześć Juliusz,

Dziękuję za odpowiedź i zainteresowanie tematem.
Po zainstalowaniu systemu, dokonałem instalacji tylko najświeższych aktualizacji z Windows Update oraz zainstalowałem najnowsze oprogramowanie do karty graficznej. Zaskoczyło mnie to, że po 10 minutach korzystania z komputera i uruchomieniu Google Chrome, komputer się całkowicie zawiesił i po ponownym uruchomieniu ikonka zniknęła.

Już podaję parametry (nie są jakieś super):

Płyta główna: P8Z68-V PRO
Procesor: Intel Core i7 2600K 3.4GHz
RAM: Wszystkie 4 sloty Corsair 8GB DDR3 1333MHz (32 GB łącznie)
Karta graficzna: AMD Radeon Sapphire RX580 4GB
Zasilacz: Xilence 650 WAT

Uruchamiałem tylko jeden do sprawdzenia wydajności karty graficznej ale niestety nie jestem w stanie sobie przypomnieć żadnego z nich. Gość wydawał się ogarnięty w tych sprawach i jakoś mu zaufałem.

Czy masz jakieś konflikty w Menedżerze Urządzeń?

Czy próbowałeś przepinać sloty RAM?
Zakładam, że kości RAM są parami takie same lub wszystkie 4.
Sprawdzałeś jak komputer się zachowuje z jedną kością lub jednakową parą kości RAM?

Czy masz pewność, że dyski są podpięte do właściwych gniazd SATA?

Jeśli to możliwe, to podaj dokładne wersje kości RAM i dokładne modele dysków

Może sprzedawca zauważył, że komputer działa tylko, gdy jest świeży system

Wszystkie cztery kości RAM (Corsair DDR3 Vengeance LP 1600) są identyczne dokładnie tej samej firmy, te same częstotliwości taktowania 1600MHz ale na BIOSie jest ustawione 1333MHz. Nie sprawdzałem z jedną kością ale jak miałem dwie kości takie same wrzucone to problem był w zasadzie taki sam.


Mam osiem portów SATA i podpiąłem do pierwszego i drugiego. Mój dysk to:
KINGSTON SA400S37240G 240,0 GB (zakupiony 2 tygodnie temu nowy)
GIGABYTE GP-GSTFS31120GNTD (ma już kilka miesięcy)

Ogólnie jeśli jest szansa na naprawienie tego problemu ja mogę oczywiście się odwdzięczyć. Jeśli jest potrzeba mogę również zainstalować TeamViewer.

Zainstaluj Chipset Utility.
Nie uda się (zapewne), jeśli Chipset płyty głównej jest niekompatybilny z tą wersją, więc się nie przejmuj.
Zejdziemy wtedy do niższej wersji sterownika.

Jeszcze możesz samodzielnie klikać każde błędne urządzenie i wybrać zakładkę Sterownik -> Aktualizuj Sterownik -> Wyszukaj automatycznie Online

Próbowałem zainstalować i pod koniec wyskoczył komunikat, że ta platforma jest nieobsługiwana: 0x00004E24. Wybrałem ten drugi sterownik i został zainstalowany pomyślnie.

Co do sterowników próbowałem zrobić tak jak Pan napisał niestety bez powodzenia.

Teraz ten sterownik do przetestowania

Mam już zainstalowaną nowszą wersje, to znaczy, że teraz mam zejść na niższa?

W takim razie nie.
Coś więc jest aktualne :wink:

Jakie masz podłączone urządzenia do USB?

Kliknij dwukrotnie na urządzeniu z błędem (SATA i USB) w Menedżerze urządzeń i zrób zrzut ekranu

Taki widok, przy setkach ekranów, raczej na niewiele się zdaje :wink:
Poszukaj eventów Warning/Error powstałych w czasowych okolicach zawieszenia.

Ja tu widzę póki co niemożność odpytania sieci przez awarię adaptera (netprofm czeka), ostrzeżenia zasilania Bluetooth i kresz podpadający pod BSOD.

Sprzętowy problem, z tego co widzę. Optymistycznie zakładając, związany ze sterownikami. Spróbuj zmienić plan zasilania jeszcze na maksymalny.