Windows7 zamiast 8gb widzi 4gb ramu

Witam, w moim komputerze posiadam pamięci Patriot PDC24G6400LLK dwie kości na każdej naklejka 2x2gb czyli w sumie 8gb co widać na załączonym obrazku. Moim problemem jest to, że system przy starcie jak i juz w samym Windowsie widzi niecałe 4gb pamięci. Dodam tylko, że mam Windowsa 7 32bit. Czy własnie wersja 32 bitowa jest tu problemem??? Aha płyta główna to Gigabyte GA-MA770-US3 v2.0

40ae37efa0f0b5cemed.jpg

Tak, 32-bitowy system jest tu problemem.

Żeby system Windows 7 widział i wykorzystał pełne 8 GB RAM-u to potrzebna jest jego 64-bitowa odmiana.

Coolawy83 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie,używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

Dzięki wielkie za szybka odpowiedź panowie :):slight_smile: do zamknięcia.

Ja myślę, że nie masz 8 GB RAM tylko 4. Naklejka na każdej z tych kości tyczy się zestawu czyli 2x2GB a nie pojedynczej pamięci.

A to dlatego,że dla 32 bit na 4 GB adresacja się kończy,to 2 do 31 czyli 4.000.000.000 bajtów,do tego musisz doliczyć inny sprzęt biorący z tej puli,np. kartę grafiki z własną pamięcią.Pamięć ma to do siebie,że jest tablicą komórek.Komputer chcąc czytać,albo pisać do pamięci musi znać adres komórki,w 32 bit obliczając go nie może wyjść poza 4 GB.Mimo że masz więcej pamięci,32 bitowa pojemność rejestrów procesora nie pozwala więcej zaadresować

Te kości pamięci mają 2 x 2 GB, czyli razem w sumie 4 GB (jako para 2 kości), a nie 8 GB (chłopie, jak tyś chciał to liczyć? :o).

Są sprzedawane parami (dual channel) i stąd mają taki opis 2x2GB.

Osoby, które piszą, że powodem widzenia tylko 4 GB a nie 8 GB jest 32-bitowy system operacyjny są totalnymi lamerami i nawet nie mają pojęcia co piszą (mówię o Twoim przypadku). BIOS też musi być 64-bitowy, żeby rozpoznać więcej niż 4 GB RAMu? :smiley:

Pomijając już fakt, że posiadasz jednak tylko 4 GB RAMu, to Twój 32-bitowy system nie obsłuży więcej pamięci niż 3-3,5 GB (płyta obsłuży do 16 GB RAMu).

Pablo przeczytaj swój post jeszcze z 5 razy, bo piszesz takie bzdury że tego się czytać nie da. Z biosem to już w ogóle się ośmieszasz. W 3 akapicie piszesz, że ludzie są lamerami twierdząc że 32 bitowy system nie obsłuży więcej jak 4GB ramu a pod spodem sam to potwierdzasz. Normalnie szok jak można być tak “inteligentnym” :o

@boshi najpier proponuję przeczytać co ty napisałeś jak nie posiadasz umiejetności czytania ze zrozumieniem. Wiesz co to jest sarkazm? Bo na to wychodzi że nie wiesz. Przeczytaj jeszcze 5 razy post Pablo moze wkońcu zrozumiesz bo jak narazie to sam sie ośmieszyłeś. Akurat tak się składa że Pablo ma rację… No boshi swoją “ynteligencją” poraziłeś …

Proponuje najpierw zdobyć nieco wiedzy praktycznej aby więcej takich głupot nie wypisywać !!

Akurat się kolego mylisz, bo by używać sarkazmu to trzeba wiedzieć kiedy i jak się go używa. Tak w ogóle o jakiej ty wiedzy praktycznej piszesz? kolejny inteligent bez podstaw czytania ze zrozumieniem.

Niezależnie od tego ile system może pamięci obsłużyć bios pokaże jej realna wielkość, więc sprawa chyba jasna masz 2x2gb tzw. dual channel kit.

Dla tych co nie zauważyli pozwoliłem sobie wyróżnić kluczowe słowa.

panowie jak by kolega miał system 32 bitowy to nie widziałby 4 GB ramy tylko 3,25 GB.

Kolega SAM to przyznał…

Koledzy bez kłótni… :slight_smile:

Przecież najprostsze rozwiązania są najlepsze - wystarczy uruchomić komputer z jedną kością pamięci i wszystko się wyjaśni. Autor wątku sam powinien to zrobić przed jego utworzeniem.

Widziałby…

Menu start-> prawym myszy na łącze “Komputer” -> właściwości-> Zainstalowana pamięć RAM: system pokaże fizycznie zainstalowaną (w nawiasie pokaże pamięć, którą potrafi zaadresować w przypadku systemu 32 bit)…

Microsoft wydał łatkę już dla Visty, która miała za zadanie pokazanie ilość pamięci fizycznie zainstalowanej w PC, ludzie się strasznie burzyli że im gdzieś RAM znikał :lol:

Racja może tak sprawdzić,żeby mieć 8 GB w dualu musi kupić 2x4 GB a nie 2x2 :wink:

Ciekawe czy się nie burzą, że system reszty nie może “wykorzystać” :wink: (z jednego wprowadzania w błąd w drugie, jak dla mnie, chyba nawet gorsze…)

A co do “oburzenia” i “lamerstwa”, czy ja gdzieś w swojej wypowiedzi skłamałem (lub Pablo79 skłamał)? 32bit sys. nie obsłuży/nie będzie “widział” 8GB pamięci (chyba że z łatką, która jedynie uwidoczni ile jest fizycznie ram), więc on jest tu problemem. Ja za błędy w cudzych “obliczeniach” raczej nie odpowiadam, ale ok, mea culpa, mogłem już wklepać w google oznaczenie tej pamięci i naprostować wsio za jednym zamachem, bo nie jest też “powiedziane”, że przy wpisywaniu “2x2GB” palec na klawiszach się nie omsknął, a ja na naklejkach nie widzę tego “mnożnika” :wink:

manieKMP da się nie oficjalnie wykorzystać 4GB RAM na 32 bitach, dzięki PAE ( https://en.wikipedia.org/wiki/Physical_ … _Extension ) do nawet 64GB, niestety tej technologi nie ma w systemach deskoptowych MS, ale jest w edycjach Server a w necie można znaleźć łatkę do 32 bitów dla Visty/7 dodające PAE z edycji Server.

… Które i tak nie zawsze działa tak, jakbyś tego oczekiwał :wink: