Wine-1.1.6 - problem z instalacja

Więc tak jak w temacie, troche nie wiem jak zainstalować Wine. Mam Ubuntu 8.04 dopiero od tygodnia, więc jestem w tych sprawach zielony. Kupiłem se gazete NEXT, rozpakowalem katalog Wine na pulpit i jaka komenda powoduje w terminalu, żeby zainstalował się ten Wine. Normalnie bym skorzystał z komendy sudo apt-get install wine, ale mam wolne łącze i długo by się to ściągało. W necie dowiedziałem się, że mam użyć komend:

$ ./configure --prefix=/usr

$ make

# make install

Więc ich użyłem i taki był efekt mojej pracy:

root@toxek-desktop:/home/toxek/Pulpit/wine-1.1.6# ./configure --prefix=/usr

checking build system type... i686-pc-linux-gnulibc1

checking host system type... i686-pc-linux-gnulibc1

checking whether make sets $(MAKE)... yes

checking for gcc... gccroot@toxek-desktop:/home/toxek/Pulpit/wine-1.1.6# ./configure --prefix=/usr

checking build system type... i686-pc-linux-gnulibc1

checking host system type... i686-pc-linux-gnulibc1

checking whether make sets $(MAKE)... yes

checking for gcc... gcc

checking for C compiler default output file name...

configure: error: C compiler cannot create executables

See `config.log' for more details.

root@toxek-desktop:/home/toxek/Pulpit/wine-1.1.6# make 

make: *** Nie podano obiektów i nie znaleziono makefile. Stop.


root@toxek-desktop:/home/toxek/Pulpit/wine-1.1.6# make install

make: *** Brak reguł do wykonania obiektu `install'. Stop.

checking for C compiler default output file name...

configure: error: C compiler cannot create executables

See `config.log' for more details.

Coś mi nie wyszło ?? Może mi ktoś powiedzieć, gdzie jest problem ??

zrób tak

aplikacje - dodaj/usuń programy zaznacz wine i już (najprościej)

jak chcesz mieć zawsze aktualna wersje dodaj oficjalne repozytoria ze strony ubuntu.pl

Tylko jak już mówiłem, mam wolne łacze, mam iPlusa i to jeszcze 3 km od głónego miasta, więc zasiegu nie mam dużego. Po za tym chciałbym się nauczyć instalacji programów z katalogów.

Brakuje Ci kompilatora, doinstaluj build-essential (albo esentiall, nie pamiętam), ale będzie brakować jeszcze innych rzeczy :slight_smile: ale spróbować możesz, jak chcesz kompilowac to zainstaluj archa, tu masz to ułątwione, nie masz paczek rozdzielonych na *-dev’y itd…

toxek1 ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę więc zapoznać się w pierwszej kolejności z całym regulaminem forum, a następnie używając przycisku zmien.gif

W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika oraz mogą zostać wyciągnięte konsekwencje w postaci ostrzeżenia.

http://www.winehq.org/site/download-deb

Nie wątpię, że paczka ze źródłami wine była większa niż plik .deb który został by ściągnięty przez apt-geta więc nie kombinuj jak koń pod górę.

Tyle tylko, że Wine ciągnie ze sobą dodatkowe zależności. Jednym słowem kompilować również nie ma co, bo na pewno będziesz musiał ściągać paczki aby zapewnić zależności. Kompilacja to nie takie hop siup, nad tym trzeba nieraz posiedzieć a sama kompilacja może zająć Tobie tyle samo czasu co ściągnięcie deba i zależności przez apt-get install wine.

Masz jeszcze inne wyjście, jeśli masz możliwość skorzystania z komputera u kogoś z szybkim łączem, ściągnij wszelkie paczki jakie Ci będą potrzebne na dysk i stwórz sobie lokalne repozytoria, np. na płycie CD/DVD przy pomocy chociażby APTonCD.

Zastanawia mnie teraz jak Ty będziesz chciał zrobić aktualizację systemu, gdzie nawet codziennie potrafi się pojawić jakaś aktualka z tym twoim łączem. proponuję mimo wszystko skorzystać z polecenia apt-get install wine, gdyż jak pisałem kompilacja pochłonie Cię na pewno sporo czasu i nerwów, i być może szybciej zainstalujesz deb a przede wszystkim wygodniej i bez nerwów.

Pozdrawiam!