Wine, debian 8 - winecfg.exe not found

Witam. Zainstalowałem dzisiaj wine i próbując otworzyć konfiguracje w terminalu mam taki oto komunikat http://forum.dpcdn.pl/uploads/gallery/album_876/gallery_276591_876_150844.png . Wie ktoś co z tym zrobić ??

Wine nigdy nie należy uruchamiać z poziomu root-a!

 

Przedstaw wyniki poleceń:

uname -a

dpkg --print-foreign-architectures 

Ps.: Wyniki poleceń wstawiaj jako tekst w postach a nie jako zrzuty, bo odpowiadającym może się nie chcieć przepisywać informacji z zrzutu w celu znalezienia pomocy tobie.

Usuń katalog /home/dawid/.wine/

rm -r /home/dawid/.wine/

Uruchom wine bez żadnego programu wpisując w terminalu samo wine (jako zwykły użytkownik). To powinno stworzyć ponownie pliki konfiguracyjne i winecfg powinno odpalić. Jak nie to wpisz jeszcze w terminalu:

sudo chown -R dawid:dawid /home/dawid/.wine/

i spróbuj jeszcze raz wklepać winecfg. Gdyby pojawiły się jakieś błędy to wklej je tutaj.

Problem  z uruchamianiem winecfg jest taki, że autor tematu próbuje je uruchomić przez WINE, a WINE porzuciło obsługę uruchamiania Uniksowych programów z poziomu windowsowych programów, a wine służy do uruchamiania windowsowych programów. Uruchom winecfg normalnie.

Trochę to zakręciłeś i nawet ja nie rozumiem więc autor pewnie tym bardziej.

Chodzi o to, że wine od niedawna uruchamia tylko programy windowsowe. Polecenie wine, jak i programy uruchomione przez wine nie mogą uruchamiać linuksowych programów.

Trzeba w terminalu wpisać:

WINEPREFIX=/ścieżka/do/butelki winecfg

Tego nie wiedziałem. Czyli można konfigurować tylko konkretną instancje programu windowsowego zainstalowanego przez wine. To bardzo dobra zmiana bo wcześniej sam się w tym gubiłem i wolałem instalować i konfigurować przez PlayOnLinux - w zasadzie dalej uważam to za wygodniejsze, ale zmiana polityki wine jest pozytywna :wink:

Ale się tutaj nowości dowiaduję . Wielkie dzięki chłopaki ;) 

 

Dziwne, bo u mnie winecfg na Debianie 8 działa normalnie:

 

zrzut_ekranu2.jpg

 

DavisBond gdzie są wyniki poleceń o które prosiłem?