Winrar bez licencji

Czy korzystanie z WinRARa bez licencji jest legalne? jezeli nie, czy istnieja jakies zamienniki?

System : Windows XP Professional Version 2002 SP2

Niby to kwestia sumienia i raczej użytkownik domowy nie jest ścigany ani nie dostanie grzywny np. 5 tysięcy złotych.

7-zip jest za darmo i obsługuje także RAR.

Jak musi pakować do RAR to raczej nie ma darmowego zamiennika a oszukiwanie ze zmianą typu pliku .7z / .zip na “rar”, bo niby i tak sobie WinRAR radzi raczej nie wszędzie przejdzie np. jakaś strona weryfikuje początek pliku i krzyczy, że ją się oszukuje.

10 najlepszych darmowych alternatyw 2021 r. do WinRAR

ALZip 7.52 Pakuje i dekompresuje pliki za pomocą myszy
Rozmiar: 6.54MB

Ace Zip 3.2 Pobierz Ace Zip, wersja 3.2
Rozmiar: 2.87MB

WinZip 25.0 14273 Program do kompresji plików służący do pakowania i rozpakowywania pakietów danych.
Rozmiar: 51.70MB

…Znalezione w Google…

  • Jakieś stare - ma też wbudowane funkcje płatne - w 2012 porzucili.

  • Dziwne, znajduje WinAce z datą porzucenia na 2007 rok. A niby ta wersja 3.2 jest z aż 2005 roku a strona firmy otwiera coś arabskiego o grach (chyba czyjś prywatny blog?).

  • Znowu płatne i pewnie bez opcji obchodzenia “sumienia” jak w WinRAR.

Oczywiście, że nie.

W sam tekst licencji się nie wczytywałem bo nie używam tego programu, ale komunikat o zakończeniu okresu testowego mówi dość jasno że z programu można korzystać przez 40 dni.

Całe mnóstwo.
Najpopularniejszy 7-zip.

Ja nic nie wiem o tych zamiennikach.
Ja korzystam z Winrar, chyba nie ma nic lepszego…

Korzystając bez licencji narażasz się tylko na prośbę wykupienia licencji przy każdym uruchomieniu.
Legendy głoszą że ktoś kiedyś wykupił.
Ostatnio oglądałem “recenzję” takiego zakupu, co ciekawe wciąż można i nawet płytę mogą przysłać.

Jak dla mnie jedyny słuszny zamiennik to 7-zip.

a ktore programy obsluguja windows xp professional sp2 w wersji 32-bitowej

Wszystkie.
Musisz tylko pobrać wersje 32 bitową.
Na taki stary system bym ci polecał Alzip albo Acezip bo mają mniejszy rozmiar.

A co to on ma dysk 40 GiB i zajęty w 99,9% by instalować szmelce…

Kto?

Polecam napisany jakiś czas temu przez @AnTar artykuł https://www.dobreprogramy.pl/AnTar/Jewgienij-Roszal-tworca-legendarnego-archiwizatora-WinRAR,102690.html

Jest tam conieco o tym jak WinRar podchodzi do tematu licencji i użytkowania wersji testowej

Burak Kanboj powiedział w jednym z wywiadów, iż firma jest bardzo liberalna, jeśli chodzi o fakt niewykupowania licencji przez zwykłych użytkowników

win.rar GmbH zarabia natomiast głównie na sprzedaży archiwizatora różnym instytucjom prywatnym i państwowym

Co do alternatyw https://alternativeto.net/software/winrar/?license=opensource z tym, że 7zip jest najbardziej znany, najpewniejszy. Reszta to jest nisza.

Pakować do RAR można przez IZARc jak wiem. Jeśli to nie jest potrzebne, za lepszy uważam PeaZip

Kilka lat temu z powodzeniem używałem jeszcze 7zip, ale bardziej do rozpakowywania jakieś paczki z Internetu, bo pakować od lat już nie miałem potrzeby. Dyski teraz duże i względnie tanie, więc pakowanie, aby wygospodarować dodatkowe miejsce, stało się dla mnie anachronizmem.
Ale gdy spróbowałem pakowaczkę wbudowaną w mojego ulubionego file commandera: FreeCommandera, uznałem, że 7zip jest mi już nie potrzebny, bo mogłem łatwo i prosto rozpakować archiwa (zip, rar, cab) z poziomu zarządzania plikami we FC. Ale po jakimś czasie okazało się, że znalazłem dla pakowaczki z FC zadanie pakowania plików do zip i jednocześnie z hasłem. Nie chodziło o kompresję, ale to hasło. I jest, wg mnie, pewny. Pan Marek Jasiński czuwa. :slight_smile:
Jeśli obsługa archiwów przez FC jest uznawana za niszową, to mnie to nie przeszkadza. :slight_smile:

Zależy czy też łatwiej ci na jakiś Google drive wrzucać z 30 rożnych typów plików pogrupowanych foldery zamiast w jakiś 1 plik o praktycznie zerowej kompresji.