Winrar - tworzenie paczki z hasłem

Używam WinRar w wersji 3.00.

Gdy tworzę paczkę, w zakładce “zaawansowane” klikam na button “wprowadź hasło”, przez co nie można obejrzeć zawartości paczki bez wcześniejszego wpisania hasła.

 

Na ile ta metoda jest skuteczna? Jaka jest szansa, że ktoś mimo to shakuje paczkę? Czy użycie w haśle znaków specjalnych zwiększy moje bezpieczeństwo? Czy długość hasła ma znaczenie?

Czy konieczna będzie instalacja najnowszej wersji WinRar?

 

Jestem tu nowy, więc proszę o wyrozumiałość, jeśli temat trafił do nieodpowiedniego działu.

Zawsze dobrze jest używać nowszych wersji programów, jeśli zakładasz hasło. Są w sieci programy, które umożliwiają dać podgląd na  hasło danej paczki, lecz łatwe to to nie jest.

Jeżeli  hasło  będzie dostatecznie  długie i użyjesz  w nim znaków  specjalnych to  hasło będzie praktycznie nie do  załamania, bo programy do jego odczytu będę mielić tysiące kombinacji, a wersja programu nie większego znaczenia, chyba że w nowszych autor  zmieniał algorytmy szyfrowana. Informacje o  tym znajdziesz w Changelogach programu.

 

http://www.winrar.pl/winrar/aktualizacje

 

Ale wersję 3.0 warto już uaktualnić bo to praktycznie już prehistoria 

Z grubsza zgadzam się z tym co napisał fiesta z tym że wersja programu też ma tu znaczenie.

Od wersji 4 lub 5 (chyba od wersji 4 ale nie pamiętam dokładnie) w WinRAR została zastosowana lekko zmodyfikowana wersja kodowania archiwum tak że niektóre archiwizery mają problem z obsługą archiwów w tym nowym formacie nawet tych bez hasła a co za tym idzie również część programów do dekodowania zahasłowanych archiwów będzie przy plikach w tym nowym formacie bezużyteczna.

Bardzo dziękuję chłopaki :wink:

Postaram się wybrać na tyle długie hasło, aby mój plik był bezpieczny.

Pozdrawiam!

Hej,

Im hasło dłuższe tym lepiej. W haśle możesz użyć dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. To lekko około 80 różnych znaków. Zatem hasło złożone z 3 znaków to 80 do potęgi 3 różnych haseł. Pięcioliterowe hasło to już ponad 3 miliardy kombinacji, czyli całkiem sporo jak na łamanie przy metodzie brutal force. Zwykły komputer nie da rady szybko takiego hasła złamać.

Pozdrawiam,

Dimatheus