[WinXP] brak zasilania i problem z partycją systemową

Przez moment był brak zasilania i teraz nie mogę odpalic systemu. Mam WinXP. Dysk jest podzielony na 3 partycje, ale po odpaleniu MiniWinXP z płytki mam dostęp do danych na D i E, ale nie na systemowej C. Nie można odpalic systemu w trybie awaryjnym ani też włączyc ostatnią poprawną konfigurację. Zależy mi, by nie formatowac tej partycji, bo chciałem sobie skopiowac kilka plików, jakie miałem na pulpicie, a są dla mnie istotne.

Po włożeniu płyty instalacyjnej z WinXP system prosi standardowo o wybór nowej instalacji systemu Windows albo naprawy bieżącej. Nie wiem co zrobic, żeby zachowac te pliki na pulpicie.

Jak mogę się dostac do danych na partycje C i skopiowac to, co mi potrzebne? Później spróbowałbym przywrócic funkcjonowanie, albo format i nowa instalacja, albo naprawa bierzacej. Pomocy!

Sprawdź dysk C : \ z poziomu konsoli odzyskiwania po uruchomieniu płyty instalacyjnej Windows XP.

Tutaj znajdziesz jak to zrobić:

http://www.hal.trzepak.net/faq/winxp/konsola.htm .

Interesuje Cię sekcja Uruchamianie Konsoli odzyskiwania systemu Windows , następnie polecenie CHKDSK - w dalszej części artykułu.

Po mojemu po prostu spieprzyła się tabela partycji. Musisz u kogoś podłączyć ten dysk i wtedy spod sprawnego Windowsa poprzez testdisk przywrócisz z powrtoem partycję i Windows normalnie ruszy. Jeżeli to nie pomoże, to niestety zostaje pogodzenie się z utratą danych i reinstalacja systemu. Przynajmniej masz już nauczkę, żeby nie trzymać ważnych plików na partycji systemowej, oraz zainwestować w dodatkowy dysk i regularnie na nim robić backup danych…

A co gdyby na partycji E zainstalowac świeży system a tamten zostawic? Czy wtedy jest możliwośc, że będzie dostęp do plików na partycji C?

Niekoniecznie trzeba będzie od razu formatować partycję C : \ . Jeśli miałeś styczność z linuxem live-cd zaopatrz się w taką płytę. Uruchom system z płyty, partycje Windowsa być może będą widoczne i całkiem możliwe, że będzie dostęp do partycji C : .

Spróbuj opcji sprawdzenia i naprawy systemu plików. Checkdisk wykryje błędy i spróbuje je naprawić. To jest w pierwszej kolejności do sprawdzenia.

Najprościej i bez kombinacji http://helpc.eu/topic/1586-instalacja-nakladkowa/ .Wszystkie pliki zostaną nietknięte :slight_smile: Miałem identyczny problem a do tego miałem komunikat o braku kilku plików dll :smiley: i pomogło

Dziękuję za wszystkie rady i podpowiedzi.

Włączyłem instalacyjny CD i chciałem zainstalowac nowy system na innej partycji, ale instalator wykazał, że na C jest Partycja 1 [Nieznane] i cała pojemnośc wolna, a dalej gdy chciałem kontynuowac instalację na drugiej partycji to chce formatowac wcześniej C.

Mój problem jest chyba taki sam, jak tutaj.

No to w takim razie wychodzi na to, że masz uszkodzony system plików i nie rozwiążesz tego inaczej jak poprzez sformatowanie partycji i ponowną instalację systemu.