WinXP Czarny ekran zamiast panelu logowania

(Costinho) #1

Witam Panowie.

Dzisiaj podczas uruchamiania ponownego komputera i systemu WinXP Home system sprawdzał pliki (coś tam z alokacją - taki niebieski ekran i sprawdzanie plików), bo wcześniej wykrył nieprawidłowe wyłączenie komputera.

Zauważyłem po magicznych 100% sprawdzenia, że wykryto i naprawiono jakiś błąd w jednym pliku - zmieniono jakiś jeden łańcuch.

Jednak po ekranie ładowania Windowsa (logo + progressbar) pojawia się czarny ekran z kursorem na środku i nic nie można zrobić.

Twardy reset i znowu to samo.

Sprawa wygląda tak, że mam postawiony na dysku też Ubuntu i z Gruba na Ubuntu się loguję bez problemu i wszystko tyka.

Jest dostęp do plików windowsa z poziomu Linuxa, więc jeśli to jakiś błąd w którymś sterowniku itp. to łatwo można naprawić.

Pytanie do Was zatem Panowie, czy ktoś z Was już się z tym spotkał?

Jeśli jakieś dane jeszcze potrzebne proszę napisać.

Pozdrawiam

(shadow187) #2

Spr. zalogować się do systemu z poziomu trybu awaryjnego.

Najprawdopodobniej jest to problem ze sterownikami od grafiki bądź błędem w pliku ntldr (albo jakoś tak to było).

(Tux4) #3

CHKDSK (to niebieski ekran) może powodować niestety problemy :frowning: Ja robiłem reinstalkę ale wcześniej zrób backup z poziomu Ubuntu :wink:

(Costinho) #4

Problem na razie rozwiązany.

Generalnie dmuchając na zimne najpierw zrobiłem kopie wszystkich ważnych danych.

Później z panelu wyboru metody uruchomienia WinXP po tym jak tryb awaryjny z poleceniem nie zadziałał wybrałem opcję ostatniej poprawnie działającej konfiguracji (czyli tej sprzed sprawdzania spójności danych) znowu zaczęło sprawdzać spójność.

Wtedy przeczytałem taki komunikat:

\hiberfil.sys - pierwsza jednostka alokacji jest nieprawidłowa, wpis zostanie obcięty

Po przemieleniu sprawdzenia do końca uruchomił się system bez problemu.

Temat na razie zamrażam.

Dzięki za sugestie. Pozdrawiam

(shadow187) #5

Wyłącz hibernację i problem zniknie na długooooo :slight_smile:

(Piotrkijak) #6

costinho , na przyszłość, nie pozwalaj na sprawdzanie błędów przez chkdsk i użyj do tego zewnętrznego programu, ponieważ niekiedy ten program może narobić więcej złego, niż dobrego...