WinXP czy legalny?

(Musztarda Po Obiedzie3) #1

Mam płytkę z Windowsa który był do laptopa którego kiedyś miałem. Nie mam go już jednak ale pytam się czy mogę go jeszcze używać ?

Jest to wersja OEM, więc nie.

(Przemo78) #3

Nie ważne czy masz OEM czy BOX - jeśli system został usunięty z pierwotnego komputera można go zainstalować na innym.

Wielu ludzi myśli, że mając wersję OEM rzekomo przypisaną do komputera nie może tego systemu używać na innym komputerze - MOŻE.

"Przenosząc licencję EULA z wersją OEM systemu Windows bez sprzętu, nie naruszamy tej umowy licencyjnej, skoro te klauzule, które nas ograniczają, są sprzeczne z zasadą wyczerpania prawa i tym samym – nieważne. Nie naruszamy też prawa autorskiego Microsoftu, skoro w stosunku do egzemplarza objętego przenoszoną przez nas licencją to prawo uległo wyczerpaniu. Dystrybucja dwóch wersji (OEM i BOX) systemu Windows w różnych cenach traci sens."

Kiedy nie naruszamy praw Microsoftu - Paweł Żerański 10-12-2010

Oczywiście Microsoft o tym nie mówi i trudno mu się dziwić.

A co wyrok sądu niemieckiego ma do Polski? Mamy swoje sądy i dopiero kiedy one stwierdzą że ten zapis jest nieważny, wtedy zgodzę się z Tobą.

(Przemo78) #5

Tu masz odpowiedź "Jednocześnie polskie przepisy o programach komputerowych tylko nieznacznie odbiegają od niemieckich. Jedne i drugie oparte są na tej samej dyrektywie wspólnotowej (...) Przedstawiony pogląd opiera się wprost na wyroku niemieckiego SN, który z kolei zastosował przepisy takie same jak obowiązujące w Polsce ".

Dyrektywa stoi wyżej niż prawo krajowe i jeśli została źle zaimplementowana do prawa krajowego, można wprost powołać się na dyrektywę.

(cinkibolek) #6

Ok, wszystko fajnie pięknie, zapytajcie autora czy go będzie stać na prawników jakby co (pamiętając że pewnie żydzi parę stówek na nowy system), a potem piszcie o dyrektywach i innych pierdołach.

(Kreciczeq223) #7

Tak, jak go zainstaluję autor ten system to zapewne wbije mu Policja, CBA, CBŚ i ABW....

Według zapisków Microsoftu nielegalne, w praktyce to zależy od moralności.

(km_00618) #8

Posiadam XP od 9 lat (ta sama obudowa, ta sama naklejka) co 1,5 roku reinstalacja systemu tak się złożyło. Faktury zakupu nie mogę znaleźć po przeprowadzce. I ja mam się martwić legalnością systemu. Kto Ci udowodni po reinstalacji i aktywacji przez telefon (akurat brak internetu). Sprawdzanie legalności konieczne do pełnej aktualizacji przebiega bez problemowo. Mogą naskoczyć. Prędzej dowalą za używanie winrara po 40 dniach.

(pstrowsky) #9

Jeśli nawet zainstalujesz Windows OEM na "nowym kompie" co się czasem zdarza np. w przypadku wymiany płyty głównej, a Microsoft Ci to aktywuje to w czym problem?

(SilberPunkt) #10

Aktywacja nie jest równoznaczna z legalnością systemu a w tytule tego wątku padło pytanie o to, czy taki system jest legalny - nie jest.

:roll: