WinXP czy legalny?

Mam płytkę z Windowsa który był do laptopa którego kiedyś miałem. Nie mam go już jednak ale pytam się czy mogę go jeszcze używać ?

Jest to wersja OEM, więc nie.

Nie ważne czy masz OEM czy BOX - jeśli system został usunięty z pierwotnego komputera można go zainstalować na innym.

Wielu ludzi myśli, że mając wersję OEM rzekomo przypisaną do komputera nie może tego systemu używać na innym komputerze - MOŻE.

“Przenosząc licencję EULA z wersją OEM systemu Windows bez sprzętu, nie naruszamy tej umowy licencyjnej, skoro te klauzule, które nas ograniczają, są sprzeczne z zasadą wyczerpania prawa i tym samym – nieważne. Nie naruszamy też prawa autorskiego Microsoftu, skoro w stosunku do egzemplarza objętego przenoszoną przez nas licencją to prawo uległo wyczerpaniu. Dystrybucja dwóch wersji (OEM i BOX) systemu Windows w różnych cenach traci sens.”

Kiedy nie naruszamy praw Microsoftu - Paweł Żerański 10-12-2010

http://www.rp.pl/artykul/576551.html

Oczywiście Microsoft o tym nie mówi i trudno mu się dziwić.

A co wyrok sądu niemieckiego ma do Polski? Mamy swoje sądy i dopiero kiedy one stwierdzą że ten zapis jest nieważny, wtedy zgodzę się z Tobą.

Tu masz odpowiedź "Jednocześnie polskie przepisy o programach komputerowych tylko nieznacznie odbiegają od niemieckich. Jedne i drugie oparte są na tej samej dyrektywie wspólnotowej (…) Przedstawiony pogląd opiera się wprost na wyroku niemieckiego SN, który z kolei zastosował przepisy takie same jak obowiązujące w Polsce ".

Dyrektywa stoi wyżej niż prawo krajowe i jeśli została źle zaimplementowana do prawa krajowego, można wprost powołać się na dyrektywę.

Ok, wszystko fajnie pięknie, zapytajcie autora czy go będzie stać na prawników jakby co (pamiętając że pewnie żydzi parę stówek na nowy system), a potem piszcie o dyrektywach i innych pierdołach.

Tak, jak go zainstaluję autor ten system to zapewne wbije mu Policja, CBA, CBŚ i ABW…

Według zapisków Microsoftu nielegalne, w praktyce to zależy od moralności.

Posiadam XP od 9 lat (ta sama obudowa, ta sama naklejka) co 1,5 roku reinstalacja systemu tak się złożyło. Faktury zakupu nie mogę znaleźć po przeprowadzce. I ja mam się martwić legalnością systemu. Kto Ci udowodni po reinstalacji i aktywacji przez telefon (akurat brak internetu). Sprawdzanie legalności konieczne do pełnej aktualizacji przebiega bez problemowo. Mogą naskoczyć. Prędzej dowalą za używanie winrara po 40 dniach.

Jeśli nawet zainstalujesz Windows OEM na “nowym kompie” co się czasem zdarza np. w przypadku wymiany płyty głównej, a Microsoft Ci to aktywuje to w czym problem?

Aktywacja nie jest równoznaczna z legalnością systemu a w tytule tego wątku padło pytanie o to, czy taki system jest legalny - nie jest.

:roll: