WinXP i Win7 na jednym kompie, jak przywrócić na starcie XP

Witam, zainstalowałem najpierw na jednej partycji XP, a potem Windowsa 7 na drugiej tego samego dysku (niestety potrzebuję dwóch Wind z pewnego względu). Wcześniej nie było problemu i pojawiał się ekran wyboru z dwoma dostępnymi systemami, ale teraz jest tam tylko siódemka. Jak przywrócić dostęp do XP? Nie chce mi się po raz n-ty stawiać obu naraz po kolei i instalować całości oprogramowania. Poza tym dorzucenie XP bez kasowania Win7 chyba nie wchodzi w grę, bo z tego co wiem, instaluje się najpierw starszy, a potem nowszy.

z góry dzięki za informacje

Niestety podejrzewam że musisz sformatować oba systemy.

Uruchom komputer z płyty instalacyjnej Win7 i wybierz naprawę systemu.

Można też skorzystać z programiku EasyBCD, można go pobrać tutaj http://neosmart.net/dl.php?id=1.

Można dodać wpis korzystając z narzędzia wbudowanego w win7 BCDEDIT (cmd, wiersz poleceń).

Każda z tych metod będzie skuteczna jeżeli na dysku komputera znajdują się pliki niezbędne do podniesienia WinXP.

NTDETECT.COM, NTLDR, BOOT.INI

Poleceniami fixmbr i fixboot nadpisz boot loader, obojętnie czy spod naprawy systemu 7, czy konsoli XP.

miałem podobną sytuację. zainstalowałem najpierw windows 7, a później windows server na drugiej partycji, miałem ten sam błąd.

zrobiłem na odwrót i problem zniknął.

Przecież wyraźnie napisałem, że najpierw XP dałem, a później 7.

A, chodzi Ci o oba systemy, to w takim przypadku przy użyciu easybcd spod 7 dodajesz wpis XP i będziesz miał wybór. Szczegóły znajdziesz tutaj: http://helpc.eu/topic/2153-odzyskiwanie … era-visty/ To jest pod Viste tutorial, ale można to tak powiedzieć, że 7 jest bratem Visty, bo 7 powstał z zmodyfikowanego jądra Visty, tak więc na 7 wszystko dokładnie tak samo się robi…

Dzięki za odpowiedzi-wystarczyło tylko w tym programiku EasyBCD co wyżej dać dodaj XP i już jest ok. Problem może i banalny, ale wcześniej nie korzystałem z tego typu programów.