WinXP nie widzi podłączonego drugiego dysku


(Andrew009) #1

Witam!

Podłączyłem drugi dysk (ATA) do komputera, w miejsce napędu, w celu przesłania danych. Bios widzi obydwa dyski, komputer startuje z mojego dysku (SATA), ale w Moim komputerze nie widać partycji z podłączonego dysku. Dysk działa na 100% sprawdzany był na innym komputerze, więc musi coś być źle ustawione. Proszę o pomoc.


(Leonxel) #2

Dysk drugi musi być ustawiony na SLAVE (odpowiednia "wtyczka" na krótszym boku dysku, znajdująca się na pinach pozwala zmieniać ustawienia z Master na Slave), jeśli jest na tej samej taśmie.

W Twoim przypadku drugi dysk to ATA, ale i tak musisz zmienić go na slave. Jak widzi bios to wszystko ok. No chyba że w biosie jest on wyłączony. Sprawdź to koniecznie.


(Cedar) #3

Po co? A gdyby chciał podłączyć na tej taśmie 2 dyski, to co by ustawił na tym drugim? Pomyśl zanim napiszesz. Jeśli na taśmie jest podłączone tylko jedno urządzenie a pozostałe to SATA nie ma potrzeby przełączać go na SLAVE.


(Andrew009) #4

Dysk ATA jest na masterze i jest jedynym urządzeniem na taśmie.

Jak to sprawdzić??


(Cedar) #5

No i ok. Czasami jednak jest problem z tym do którego złącza jest podłączony na taśmie - możesz go przepiąć na drugie wolne. Czy ten dysk jest widoczny w menadżerze dysków? Wpisz w menu Start: Uruchom - diskmgmt.msc


(Andrew009) #6

Nie jest widoczny. Są tylko partycje z dysku SATA.


(mysz 1) #7

Masz 2 wyjścia :

Na dysku przestawić zworkę na SLAVE .

Odinstalować napęd CD/DVD w menedżerze urządzeń i restart kom. . [system ma zarezerwowane przerwanie dla tego kontrolera przez CD]


(Andrew009) #8

Dzięki, pomogło.